ASTRAL ACQUISITION INC. (Corporation# 3624587) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 3, 1999.
| Corporation ID | 3624587 |
| Business Number | 865122170 |
| Corporation Name | ASTRAL ACQUISITION INC. |
| Registered Office Address |
2100 Ste-catherine Street West Suite 1000 Montreal QC H3H 2T3 |
| Incorporation Date | 1999-06-03 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRÉ BUREAU | 1670, RUE MARKHAM, MONT-ROYAL QC H3P 3B2, Canada |
| IAN GREENBERG | 2 WESTMOUNT SQUARE, APT. 16A, WESTMOUNT QC H3Z 1S2, Canada |
| CLAUDE GAGNON | 368 WINDERMERE RD., QUEBEC QC H9W 1W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-11-20 | current | 2100 Ste-catherine Street West, Suite 1000, Montreal, QC H3H 2T3 |
| Address | 1999-06-03 | 2000-11-20 | 1501 Mcgill College Ave, 26th Fl, Montreal, QC H3A 3N9 |
| Name | 1999-06-03 | current | ASTRAL ACQUISITION INC. |
| Status | 2006-08-28 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1999-06-03 | 2006-08-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-06-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-02-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-02-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4174542 Canada Inc. | 2100 Ste-catherine West, Suite 1000, MontrÉal, QC H3H 2T3 | 2003-08-07 |
| 3671381 Canada Inc. | 2100 Sainte-catherine Street West, Suite 1000, Montreal, QC H3H 2T3 | 1999-10-18 |
| 3652211 Canada Inc. | 2100 Sainte-catherine St. West, Suite 1000, Montreal, QC H3H 2T3 | 1999-10-08 |
| Radio Musique (1978) Limitee | 2100 Rue Ste-catherine Ouest, Bureau 1000, Montreal, QC H3H 2T3 | 1979-01-22 |
| Radiomedia Inc. | 2100 Sainte-catherine Ouest, Bureau 1000, MontrÉal, QC H3H 2T3 | |
| Astral Radio Inc. | 2100 Sainte-catherine St West, Suite 1000, H3h2t3, QC H3H 2T3 | |
| Astral Radio QuÉbec 2003 Inc. | 2100 Rue Sainte-catherine Ouest, Bureau 1000, MontrÉal, QC H3H 2T3 | |
| Astral Media Radio Inc. | 2100 Sainte-catherine Street Wet, Suite 1000, Montreal, QC H3H 2T3 | |
| Astral Radio Inc. | 2100 Sainte-catherine Ouest, Bureau 1000, MontrÉal, QC H3H 2T3 | |
| 115418 Canada Inc. | 2100 Rue Sainte-catherine Ouest, Bureau 1000, MontrÉal, QC H3H 2T3 | 1982-04-29 |
| Find all corporations in postal code H3H 2T3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRÉ BUREAU | 1670, RUE MARKHAM, MONT-ROYAL QC H3P 3B2, Canada |
| IAN GREENBERG | 2 WESTMOUNT SQUARE, APT. 16A, WESTMOUNT QC H3Z 1S2, Canada |
| CLAUDE GAGNON | 368 WINDERMERE RD., QUEBEC QC H9W 1W7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3H 2T3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Astral Television Networks Inc. | 181 Bay Street, Suite 100 P.o. Box 787, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Astral Broadcasting Group Inc. - | 181 Bay Street, Suite 100 P.o. Box 787, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Astral Broadcasting Group Inc. - | 181 Bay Street, Suite 100 Po Box 787, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Le Groupe De Radiodiffusion Astral Inc. | 181 Bay Street, Suite 100 P.o. Box 787, Toronto, ON M5J 2T3 | 1992-01-21 |
| Les Entreprises De Films Astral Inc. | 175 Montpellier Boulevard, Montreal, QC H4N 2G5 | 1983-12-08 |
| Machinerie Astral Ltee | 2803 Botham Street, St. Laurent, QC H4S 1H8 | 1978-07-10 |
| Les Entreprises De Films Astral Inc. | 2100 Ste-catherine St. West, 9th Floor, Montreal, QC H3H 2T3 | |
| Le Film Astral Limitee | 720 King Street West, 6th Floor, Toronto, ON M5V 2T3 | 1949-12-29 |
| Gestion De Films Astral LimitГ©e | 2100 Ste-catherine West, 9th Floor, Montreal, QC H3H 2T3 | |
| Gestion De Films Astral LimitГ©e | 2100 Ste-catherine West, Suite 900, Montreal, QC H3A 2T3 |
Please comment or provide details below to improve the information on ASTRAL ACQUISITION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.