L'ASSOCIATION CANADIENNE D'ORTHOPEDIE (Corporation# 349020) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 22, 1948.
| Corporation ID | 349020 |
| Business Number | 123341216 |
| Corporation Name |
L'ASSOCIATION CANADIENNE D'ORTHOPEDIE THE CANADIAN ORTHOPAEDIC ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
620 - 4060 Rue Sainte-catherine O Westmount QC H3Z 2Z3 |
| Incorporation Date | 1948-04-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 14 - 14 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Laurie Hiemstra | 303 Lynx Street, Banff AB T1L 1B3, Canada |
| William Kraemer | 43 Wellesley Street East, Toronto ON M4Y 1H1, Canada |
| Pierre Guy | 2775 Laurel Street, Vancouver BC V5Z 1M9, Canada |
| Brendan Sheehan | 555 Somerset Street, Suite 200, Saint John NB E2K 4X2, Canada |
| Pascale Thibaudeau | 4191 Avenue Wilson, Montréal QC H4A 2V1, Canada |
| Ahaoiza Diana Isa | 100 Arden St, Suite 612, Moncton NB E1C 4B7, Canada |
| Timothy Daniels | 55 Queen Street East, Suite 800, Toronto ON M5C 1R6, Canada |
| Kishore Mulpuri | 3534 West 38th Avenue, Vancouver BC V6N 2Y1, Canada |
| Jean-Francois Joncas | 6206 Rue des Boisés-du-Lac, Sherbrooke QC J1N 3T3, Canada |
| Christopher Lu | Unit 200 - 40 Hillside Drive, Georgetown ON L7G 4W3, Canada |
| Mohit Bhandari | 4199 Lakeshore Road, Burlington ON L7L 1A5, Canada |
| Ted Tufescu | 50 Waterloo Street, Winnipeg MB R3N 0S2, Canada |
| Cassandra Lane Dielwart | 303-3330 Richter Street, Kelowna BC V1W 3R5, Canada |
| Mario Lamontagne | 200 Lees Ave, Ottawa ON K1N 6N5, Canada |
| JOHN ANTONIOU | 210 Edgehill, Westmount QC H3Y 1E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-03-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1948-04-22 | 2013-03-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1948-04-21 | 1948-04-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-03-17 | current | 620 - 4060 Rue Sainte-catherine O, Westmount, QC H3Z 2Z3 |
| Address | 2013-03-13 | 2016-03-17 | 450-4150, Ste.catherine St. W., Westmount, QC H3Z 2Y5 |
| Address | 2011-05-12 | 2013-03-13 | 450 - 4150 Ste-catherine Street West, Montreal, QC H3Z 2Y5 |
| Address | 2008-03-31 | 2011-05-12 | 360 - 4150 Ste-catherine Street West, Montreal, QC H3Z 2Y5 |
| Address | 2005-03-31 | 2008-03-31 | 1440 Ste-catherine Street West, Suite 718, Montreal, QC H3G 1R8 |
| Address | 1948-04-22 | 2005-03-31 | 1117 St. Catherine St. West, Suite 223, Montreal, QC H3B 1H9 |
| Name | 1948-04-22 | current | L'ASSOCIATION CANADIENNE D'ORTHOPEDIE |
| Name | 1948-04-22 | current | THE CANADIAN ORTHOPAEDIC ASSOCIATION |
| Status | 2013-03-13 | current | Active / Actif |
| Status | 1948-04-22 | 2013-03-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-13 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2002-01-22 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-11-29 | Amendment / Modification | |
| 1948-04-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-06-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-06-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 620 - 4060 RUE SAINTE-CATHERINE O |
| City | WESTMOUNT |
| Province | QC |
| Postal Code | H3Z 2Z3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golabo Services Inc. | 4060 Rue Sainte-catherine, Suite 405b, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2020-11-18 |
| Novatria Inc. | 300-4060 Sainte-catherine Street West, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2019-10-08 |
| Clinique MÉdicale 4060 Inc. | 4060 Sainte-catherine, Suite 405a, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2019-07-24 |
| Carita - Initiative Pour Reconnaissance Visuel Du BГ©nГ©volat - Canada | 300-4060 Ste. Catherine O., MontrГ©al, QC H3Z 2Z3 | 2019-01-02 |
| 10723355 Canada Inc. | 4060 Sainte-catherine Street West, Suite 300, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2018-04-09 |
| Cyberfide Inc. | 4060 Rue Sainte-catherine O, 300, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2018-03-08 |
| 10516716 Canada Inc. | 300 - 4060 Rue Sainte-catherine O, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2017-11-29 |
| Canadian Petroleum Prefab Equipments Inc. | 4060 St. Catherine West, Suite 500, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2016-07-12 |
| Tsar It Corporation | 4060 Rue St-catherine West, Suite 500, Montreal, QC H3Z 2Z3 | 2016-04-21 |
| CafГ© Coffice Corporation | 4060 Rue St-catherine, West, Suite 500, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 2016-04-06 |
| Find all corporations in postal code H3Z 2Z3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Laurie Hiemstra | 303 Lynx Street, Banff AB T1L 1B3, Canada |
| William Kraemer | 43 Wellesley Street East, Toronto ON M4Y 1H1, Canada |
| Pierre Guy | 2775 Laurel Street, Vancouver BC V5Z 1M9, Canada |
| Brendan Sheehan | 555 Somerset Street, Suite 200, Saint John NB E2K 4X2, Canada |
| Pascale Thibaudeau | 4191 Avenue Wilson, Montréal QC H4A 2V1, Canada |
| Ahaoiza Diana Isa | 100 Arden St, Suite 612, Moncton NB E1C 4B7, Canada |
| Timothy Daniels | 55 Queen Street East, Suite 800, Toronto ON M5C 1R6, Canada |
| Kishore Mulpuri | 3534 West 38th Avenue, Vancouver BC V6N 2Y1, Canada |
| Jean-Francois Joncas | 6206 Rue des Boisés-du-Lac, Sherbrooke QC J1N 3T3, Canada |
| Christopher Lu | Unit 200 - 40 Hillside Drive, Georgetown ON L7G 4W3, Canada |
| Mohit Bhandari | 4199 Lakeshore Road, Burlington ON L7L 1A5, Canada |
| Ted Tufescu | 50 Waterloo Street, Winnipeg MB R3N 0S2, Canada |
| Cassandra Lane Dielwart | 303-3330 Richter Street, Kelowna BC V1W 3R5, Canada |
| Mario Lamontagne | 200 Lees Ave, Ottawa ON K1N 6N5, Canada |
| JOHN ANTONIOU | 210 Edgehill, Westmount QC H3Y 1E9, Canada |
| City | WESTMOUNT |
| Post Code | H3Z 2Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Canadian Orthopaedic Nurses Association | 11939-132 St, Edmonton, AB T5L 1P5 | 1978-01-24 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Canadian Cartographic Association | 177 Brookdale Avenue, Toronto, ON M5M 1P4 | 2019-09-12 |
| L'association Canadienne D'aide Г La Russie - | 665 Rue Guy, App. 5, Montreal, QC H3J 2V5 | 2006-07-24 |
| Canadian Motorcycle Association | 605 James St. N, 4th Floor, Hamilton, ON L8L 1J9 | 1957-04-16 |
| L'association Fraternelle Canadienne | 470 Weber St N, P O Box 1610, Waterloo, ON N2J 4G4 | 1994-11-30 |
| L'association Canadienne Slave | 3610 Aylmer, Montreal, QC H2X 2C2 | 1986-06-26 |
| The Canadian Association of Occupational Therapists | 100-34 Colonnade Rd, Ottawa, ON K2E 7J6 | 1934-04-17 |
| L'association Canadienne D'art Photographique | 241 Alexander Street Ne, Salmon Arm, BC V1E 4N3 | 1969-09-22 |
| L'association Canadienne Des Oenologues | 7500 Rue Tellier, Montreal, QC H1N 3W5 | 1984-02-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on L'ASSOCIATION CANADIENNE D'ORTHOPEDIE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.