THE FEDERATION OF MUSLIM WOMEN (Corporation# 3490190) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 1998.
| Corporation ID | 3490190 |
| Business Number | 888880424 |
| Corporation Name |
THE FEDERATION OF MUSLIM WOMEN LA FEDERATION DES FEMMES MUSULMANES (FMW) |
| Registered Office Address |
Suite 271 2325 Hurontario Street Mississauga ON L5A 4K4 |
| Incorporation Date | 1998-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SALHA JEIZAN | 5594 RIVERGROVE AVENUE, MISSISSAUGA ON L5M 3T8, Canada |
| IBTISSAM SEBBAHI | 113 HOLLOWAY TERRACE, MILTON ON L9T 0R6, Canada |
| DR. SALHA JEIZAN | 5594 RIVER GROVE AVE., MISSISSAUGA ON L5M 3T8, Canada |
| RABIA KHEDR | 3655 HOLDEN CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5A 2V9, Canada |
| SAKINA HUSSAIN | 1208 TUPPER DRIVE, MILTON ON L9T 6T5, Canada |
| SANDRA NOE | 2106 - 4460 TUCANA COURT, MISSISSAUGA ON L5R 3K9, Canada |
| BASMA ELBAHNASAWY | 931 KHAN CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5V 2P7, Canada |
| YASMINE MOHAMED | 669 SALZBURG DRIVE, WATERLOO ON N2V 2N8, Canada |
| MARIAM SUTARWALA | 155 MCCREADY DRIVE, MILTON ON L9T 0V2, Canada |
| SABINA HAMEDULLAH | 1231 BONNYBANK CRESCENT, OAKVILLE ON L6M 1V7, Canada |
| MARIAM YUSUFALI | 155 MCCREADY DRIVE, MILTON ON L9T 0V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1998-05-01 | 2014-10-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-04-30 | 1998-05-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-04-05 | current | Suite 271, 2325 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 4K4 |
| Address | 2016-04-04 | 2016-04-05 | Suite 271, 2325 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 4K4 |
| Address | 2014-10-16 | 2016-04-04 | Unit 5, 2325 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 4K4 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-10-16 | #43093 Mavis Road Postal Outlet, Mississauga, ON L5B 4A7 |
| Address | 2000-02-03 | 2013-03-31 | 424 Freeman Crescent, Oakville, ON L6H 4R3 |
| Address | 1998-05-01 | 2000-02-03 | 171 Earlsdale Avenue, Toronto, ON M6E 1L3 |
| Name | 2014-10-16 | current | THE FEDERATION OF MUSLIM WOMEN |
| Name | 2014-10-16 | current | LA FEDERATION DES FEMMES MUSULMANES (FMW) |
| Name | 1998-05-01 | 2014-10-16 | LA FEDERATION DES FEMMES MUSULMANES (FMW) |
| Name | 1998-05-01 | 2014-10-16 | THE FEDERATION OF MUSLIM WOMEN |
| Status | 2014-10-16 | current | Active / Actif |
| Status | 1998-05-01 | 2014-10-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2000-01-21 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-01-17 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1998-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | Suite 271 |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 4K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Loanrr Classifieds Inc. | 361-5-2325 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2020-10-14 |
| Mr Tireservice Inc. | 406 - 2325 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2019-08-24 |
| Prosport.guru Inc. | 2325 Hurontario Street, Suite 315, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2018-10-16 |
| Compoponics Technologies Corporation | 2325 Hurontario Street, Unit 172, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2018-07-09 |
| 10407135 Canada Inc. | 2325 Hurontrio Street, Suite#429, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2017-09-14 |
| 10148458 Canada Inc. | 2325 Hurontario Street, Suite 423, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2017-03-16 |
| SГј Cosmetics Ltd. | 318-2325 Hurontario St, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2017-01-30 |
| Abo Systems Inc. | 5-2325, Suite 241, Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2016-06-23 |
| Canada Foodvibes Inc. | 179 - 2325 Hurantorio St, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2016-03-22 |
| Flourishing Academy Inc. | 257-2325 Hurontario St, Mississauga, ON L5A 4K4 | 2016-03-02 |
| Find all corporations in postal code L5A 4K4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SALHA JEIZAN | 5594 RIVERGROVE AVENUE, MISSISSAUGA ON L5M 3T8, Canada |
| IBTISSAM SEBBAHI | 113 HOLLOWAY TERRACE, MILTON ON L9T 0R6, Canada |
| DR. SALHA JEIZAN | 5594 RIVER GROVE AVE., MISSISSAUGA ON L5M 3T8, Canada |
| RABIA KHEDR | 3655 HOLDEN CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5A 2V9, Canada |
| SAKINA HUSSAIN | 1208 TUPPER DRIVE, MILTON ON L9T 6T5, Canada |
| SANDRA NOE | 2106 - 4460 TUCANA COURT, MISSISSAUGA ON L5R 3K9, Canada |
| BASMA ELBAHNASAWY | 931 KHAN CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5V 2P7, Canada |
| YASMINE MOHAMED | 669 SALZBURG DRIVE, WATERLOO ON N2V 2N8, Canada |
| MARIAM SUTARWALA | 155 MCCREADY DRIVE, MILTON ON L9T 0V2, Canada |
| SABINA HAMEDULLAH | 1231 BONNYBANK CRESCENT, OAKVILLE ON L6M 1V7, Canada |
| MARIAM YUSUFALI | 155 MCCREADY DRIVE, MILTON ON L9T 0V2, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 4K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Federation Canadienne Des Femmes Diplomees Des Universites | 331, Cooper Street, Suite 502, Ottawa, ON K2P 0G5 | 1991-08-12 |
| La Federation Des Femmes Medecins Du Canada | 1021 Thomas Spratt Place, Ottawa, ON K1G 5L5 | 1983-03-09 |
| Muslim Women Vitality Association | 1293 Tecumseh, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3G3 | 2001-07-30 |
| The Muslim Students Federation (msf) | 301 Goldridge Dr., Ottawa, ON K2T 1G8 | 2006-09-29 |
| Muslim Free Press Federation - | 16 New Port Way, Thornhill, ON L3T 5G4 | 2006-12-28 |
| Federation Femmes Enfants Avenir Monde - Ffeam | 190 Montmorency Way, Ottawa, ON K4A 0J3 | 2013-06-20 |
| Polish Canadian Women's Federation | 15 Jerseyville Road West, Ancaster, ON L9G 1A1 | 1979-08-01 |
| Federation of Canadian Muslim Social Services Inc. | 900 - 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 | 2015-06-12 |
| The Canadian Federation of Business and Professional Women | 2924 Hwy 69 No. Unit 10, Val Caron, ON P3N 1E3 | 1930-06-07 |
| FÉdÉration Mondiale Des Femmes Et Élites Congolaises - | 2742 Boulevard Saint-joseph, Bureau 204, Ottawa, ON K1C 1G5 | 2004-04-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE FEDERATION OF MUSLIM WOMEN.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.