ORT CANADA (Corporation# 349011) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 3, 1942.
| Corporation ID | 349011 |
| Business Number | 118834910 |
| Corporation Name | ORT CANADA |
| Registered Office Address |
272 Codsell Avenue Toronto ON M3H 3X2 |
| Incorporation Date | 1942-12-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACOB KINCLER | 5568 KING EDWARD, MONTREAL QC H4V 2K4, Canada |
| LARRY FISHER | 103 MONTEVISTA, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9B 2Z7, Canada |
| Martin Lucht | 18 Avenue Melbourne, Mont-Royal QC H3P 1G1, Canada |
| LORNE WISEMAN | 2 Westmount Square Unit 18A, WESTMOUNT QC H3Z 2A4, Canada |
| ARTHUR SILBER | 621 BELMONT, WESTMOUNT QC H3Y 2W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1942-12-03 | 2014-10-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1942-12-02 | 1942-12-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-10-29 | current | 272 Codsell Avenue, Toronto, ON M3H 3X2 |
| Address | 2017-10-10 | current | 272 Cosdsell Avenue, Toronto, ON M3H 3X2 |
| Address | 2017-10-10 | 2020-10-29 | 272 Cosdsell Avenue, Toronto, ON M3H 3X2 |
| Address | 2014-10-08 | 2017-10-10 | 530 Wilson Avenue, North York, ON M3H 5Y9 |
| Address | 2009-03-31 | 2014-10-08 | 200-530 Wilson Ave., Toronto, ON M3H 5Y9 |
| Address | 1942-12-03 | 2009-03-31 | 604 - 3101 Bathurst St., Toronto, ON M6A 2A6 |
| Name | 2014-10-08 | current | ORT CANADA |
| Name | 1996-02-15 | 2014-10-08 | ORT CANADA |
| Name | 1942-12-03 | 1996-02-15 | CANADIAN ORT ORGANIZATION |
| Status | 2014-10-08 | current | Active / Actif |
| Status | 1942-12-03 | 2014-10-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-30 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2017-12-31. |
| 2018-04-03 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2014-12-31. |
| 2018-04-03 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-12-31. |
| 2018-04-03 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2016-12-31. |
| 2014-10-08 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-05-02 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2011-04-01 | Amendment / Modification | |
| 1942-12-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-21 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-06-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-09-07 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11894293 Canada Inc. | 1881 Steeles Ave W, Suite # 602, Toronto, ON M3H 0A1 | 2020-02-08 |
| Trizone Trading Inc. | 610-1881 Steeles Ave. W., Dufferin & Steeles, Toronto, ON M3H 0A1 | 2019-07-10 |
| 11214993 Canada Inc. | 1881 Steeles Avenue West, Suite 609, Toronto, ON M3H 0A1 | 2019-01-24 |
| Hvlp Spraying Inc. | Suite 333, 1881 Steeles Avenue West, Toronto, ON M3H 0A1 | 2018-09-13 |
| Magic Wand Consulting Group Inc. | 1881 Steeles Avenue West Unit 356, Toronto, ON M3H 0A1 | 2017-12-01 |
| Cw Claims & Risk Management Services Inc. | 1881 Steeles Ave., W Suite # 334, Suite 334, Toronto, ON M3H 0A1 | 2017-10-03 |
| 10412309 Canada Inc. | 352- 1881 Steeles Ave West, Toronto, ON M3H 0A1 | 2017-09-19 |
| 10192791 Canada Inc. | 1881 Steeles Avenue West, Suite 169, Toronto, ON M3H 0A1 | 2017-04-13 |
| 9439587 Canada Corp. | 1881 Steeles Avenue W., Toronto, ON M3H 0A1 | 2015-09-14 |
| 9165525 Canada Inc. | 1881 Steeles Ave. W., Suite 345, Toronto, ON M3H 0A1 | 2015-01-26 |
| Find all corporations in postal code M3H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACOB KINCLER | 5568 KING EDWARD, MONTREAL QC H4V 2K4, Canada |
| LARRY FISHER | 103 MONTEVISTA, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9B 2Z7, Canada |
| Martin Lucht | 18 Avenue Melbourne, Mont-Royal QC H3P 1G1, Canada |
| LORNE WISEMAN | 2 Westmount Square Unit 18A, WESTMOUNT QC H3Z 2A4, Canada |
| ARTHUR SILBER | 621 BELMONT, WESTMOUNT QC H3Y 2W1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M3H 3X2 |
Please comment or provide details below to improve the information on ORT CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.