Wade Company Limited (Corporation# 3489914) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 1998.
| Corporation ID | 3489914 |
| Business Number | 869760991 |
| Corporation Name | Wade Company Limited |
| Registered Office Address |
Royal Bank Plaza South Tw Suite 3800 Toronto ON M5J 2J7 |
| Incorporation Date | 1998-05-07 |
| Dissolution Date | 2007-08-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HAMID RAMJOHN | 6 WILLOWDALE TERRACE, HALIFAX NS B3P 1S2, Canada |
| KEITH MOIR | 6 LOUIS COURT, DARTMOUTH NS B3A 4X4, Canada |
| MAXWELL HARDING | 5 HOLYROOD PLACE, ST. JOHN'S NL A1E 3S9, Canada |
| KEVIN F. MAYNARD | P.O. BOX 202, TORBAY NL A1K 1E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-06 | 1998-05-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-11-07 | current | Royal Bank Plaza South Tw, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 |
| Address | 2002-11-18 | 2007-11-07 | Royal Bank Plaza South Tw, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 |
| Address | 1998-05-07 | 2002-11-18 | Royal Bank Plaza South Tw, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 |
| Name | 2007-11-07 | current | Wade Company Limited |
| Name | 1998-06-26 | 2007-11-07 | Wade Company Limited |
| Name | 1998-05-07 | 1998-06-26 | 3489914 CANADA INC. |
| Status | 2011-06-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2011-06-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-09-26 | 2009-10-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-11-07 | 2008-09-26 | Active / Actif |
| Status | 2007-08-13 | 2007-11-07 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-03-12 | 2007-08-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-09-08 | 2007-03-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-05-07 | 2006-09-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-11-07 | Revival / Reconstitution | |
| 2007-08-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2004-10-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2004-10-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2002-06-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Payx (canada) Limited | 200 Bay Street, S. Twr., Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 | 1998-08-07 |
| 3432319 Canada Inc. | 200 Bay Street, South Tower, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 | 1997-11-05 |
| Opportunities In Options (canada) Inc. | South Tower,royal Bank, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 | 1997-07-22 |
| Armstrong Acquisition Canada Inc. | 200 Bay St., Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 | 1997-06-13 |
| Novartis Inc. | 200 Bay St, Suite 3500, Toronto, ON M5J 2J7 | 1996-03-08 |
| 3046591 Canada Inc. | Royal Bank Plaza, S. Twr, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 | 1994-06-28 |
| The National Reproductive Health Research Foundation | S.tower, Royal Bank Pl., P.o. Box 38, Toronto, ON M5J 2J7 | 1990-04-09 |
| 157956 Canada Inc. | S.tower, Royal Bank Plaza, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 | 1987-09-10 |
| Anite Networks Limited | Suite 3800 South Tower, Toronto, ON M5J 2J7 | 1984-04-30 |
| Association Canadienne Des Distributeurs D'ordinateurs | South Tower Royal Bank Tw, Suite 3800, Toronto, ON M5J 2J7 | 1983-04-15 |
| Find all corporations in postal code M5J2J7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HAMID RAMJOHN | 6 WILLOWDALE TERRACE, HALIFAX NS B3P 1S2, Canada |
| KEITH MOIR | 6 LOUIS COURT, DARTMOUTH NS B3A 4X4, Canada |
| MAXWELL HARDING | 5 HOLYROOD PLACE, ST. JOHN'S NL A1E 3S9, Canada |
| KEVIN F. MAYNARD | P.O. BOX 202, TORBAY NL A1K 1E3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5J2J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Approvisionnement & Service Wade Inc. | 65 Spring Garden Avenue, Suite 911, North York, ON M2N 6H3 | 1981-09-02 |
| Wade Supply & Services Inc. - | 65 Spring Garden Ave., Suite 911, Toronto, ON M2N 6H9 | |
| Wade Repro Limited | 1119 First Street E., Calgary, AB | |
| Wade T. Crouse Trucking Limited | Rr 5, Bridgewater, NS B4V 2W4 | 1993-06-16 |
| Telfer, Wade, Collins & Fyfe Courtiers D'assurance Ltee | 600 De Maisonneuve Blvd. W., Suite 2310, MontrГ©al, QC H3A 3J2 | 1975-06-12 |
| Place Wade (vieux Montreal) Ltee | 1110 Sherbrooke St West, Suite 2406, Montreal, QC | 1970-04-01 |
| Astucious Inc. | 48 Wade Square Sq E, 48 Wade Square, Courtice, ON L1E 3E6 | 2017-12-11 |
| Mic Holdings H Company Limited | 900-1959 Upper Water Street, Halifax, NS B3J 3N2 | |
| Irving Oil Company, Limited | 10 Sydney Street, Saint John, NB E2L 4K1 | |
| Awi Acquisition Company Limited | 119 Kent Street, Suite 620, Charlottetown, PE C1A 1N3 |
Please comment or provide details below to improve the information on Wade Company Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.