HOME COVERINGS BUYING GROUP INC. (Corporation# 3489892) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 1998.
| Corporation ID | 3489892 |
| Business Number | 868412933 |
| Corporation Name | HOME COVERINGS BUYING GROUP INC. |
| Registered Office Address |
1681 Chester Drive Caledon ON L7K 0W3 |
| Incorporation Date | 1998-05-07 |
| Dissolution Date | 2017-07-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEREK MCBRIDE | 211-1 RIPLEY AVE., TORONTO ON M6S 4Z6, Canada |
| JOYCE B. DAVIDSON | 1681 Chester Drive, Caledon ON L7K 0W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-06 | 1998-05-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-03-20 | current | 1681 Chester Drive, Caledon, ON L7K 0W3 |
| Address | 1999-05-01 | 2015-03-20 | 1510 Drew Road, Unit 6, Mississauga, ON L5S 1W7 |
| Address | 1998-05-07 | 1999-05-01 | 425 Admiral Road, Unit 7, Mississauga, ON L5T 2N1 |
| Name | 1998-05-07 | current | HOME COVERINGS BUYING GROUP INC. |
| Status | 2017-07-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-07-05 | 2017-07-07 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2004-02-12 | 2017-07-05 | Active / Actif |
| Status | 2003-12-02 | 2004-02-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-05-07 | 2003-12-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-07-07 | Dissolution | Section: 211 |
| 2017-07-05 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1998-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-08-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-04-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-04-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Staec Inc. | 1665 Chester Drive, Caledon, ON L7K 0W3 | 2017-09-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12190397 Canada Inc. | 29 Victoria Crescent, Caledon, ON L7K 0A1 | 2020-07-10 |
| The Market Hill Cafe Inc. | 19834 Airport Road, Caledon, ON L7K 0A1 | 2012-04-01 |
| Highland Roofing (ontario) Ltd. | 12 Victoria Crescent, Caledon, ON L7K 0A1 | 2011-05-19 |
| Jarmo Audio Inc. | 6 Church Street, Caledon, Ontario, ON L7K 0A2 | 2010-10-27 |
| 10352233 Canada Inc. | 10 Church Street, Ievgeniia Lelchytska, Caledon, ON L7K 0A2 | 2017-08-03 |
| Kls Business Consulting Inc. | 17 Simcoe Street, Caledon, ON L7K 0A4 | 2016-02-19 |
| Compassion for Paws | 36 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2020-02-03 |
| 10998222 Canada Incorporated | 34 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2018-09-19 |
| Wundrlab Fabrication Limited | 8 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2015-08-14 |
| Tnt Tooling, Servicing and Design Inc. | 2 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2013-02-18 |
| Find all corporations in postal code L7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEREK MCBRIDE | 211-1 RIPLEY AVE., TORONTO ON M6S 4Z6, Canada |
| JOYCE B. DAVIDSON | 1681 Chester Drive, Caledon ON L7K 0W3, Canada |
| City | CALEDON |
| Post Code | L7K 0W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Magic Home Buying Inc. | 3660 Wellington Street, Port Coquitlam, BC V3B 3Y7 | 2010-07-23 |
| One Stop Home Buying Centre Inc. | 1643 Venables Street, Vancouver, BC V5L 2H1 | 2000-09-14 |
| Toronto Buying Group Ltd. | Elchanan R-309 Pennsylvania Ave, Concord, ON L4K 5R9 | 2018-04-05 |
| Bgi - The Buying Group Inc. | 421 Lansdowne Road N., Rockcliffe Park, ON K1M 0X8 | 2005-07-08 |
| The Felix Buying Company Inc. | 8460 Darnley Road, Suite 102, Town of Mount Royal, QC H4T 1M4 | 2003-12-31 |
| Canadian Collegiate Buying Group Inc. | 13 Barnstable Drive, Nepean, ON K2G 1V8 | 2017-11-28 |
| Nrg1 Buying Group Inc. | 106 Oakhill Drive, Lower Sackville, NS B4C 4B8 | 2020-02-11 |
| Reliance Buying Group Inc. | 2 Marconi Court, Suite 13, Bolton, ON L7E 1E8 | 2002-09-10 |
| Genrus Buying Group Inc. | 14 Court Street, Suite 200, Box 227, Truro, NS B2N 3H7 | 2017-02-17 |
| Video Buying Group Canada Inc. | 3030 Conroy Road, Suite 107, Ottawa, ON K1G 6C2 | 2000-09-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on HOME COVERINGS BUYING GROUP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.