Orienteering Canada (Corporation# 348988) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 1, 1967.
| Corporation ID | 348988 |
| Corporation Name |
Orienteering Canada Course d’orientation Canada |
| Registered Office Address |
1239 Colgrove Ave Ne Calgary AB T2E 5C3 |
| Incorporation Date | 1967-12-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Erik Blake | 188 Valleyview Drive, Whitehorse YT Y1A 3C9, Canada |
| Cheryl Smith | 2880 Ward Street, Coldbrook NS B4R 1A4, Canada |
| Emma Waddington | 99 Bond Street North, Hamilton ON L8S 3W4, Canada |
| ANNE TEUTSCH | 1 REVOL ROAD, OTTAWA ON K2G 0B8, Canada |
| Emil Gadjanski | 18 Dundana Avenue, Hamilton ON L9H 4E6, Canada |
| Emma Sherwood | 2360 - 23rd St N.W., Calgary AB T2M 3X9, Canada |
| Malin Hansen | 1008 1st Street East, Saskatoon SK S7H 1T5, Canada |
| Bruce Glen | 18667 Rue Poitiers, Pierrefonds QC H9K 1P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-08-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1967-12-01 | 2014-08-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1967-11-30 | 1967-12-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-02-25 | current | 1239 Colgrove Ave Ne, Calgary, AB T2E 5C3 |
| Address | 2014-08-19 | 2020-02-25 | 1239 Colgove Ave Ne, Calgary, AB T2E 5C3 |
| Address | 2011-12-29 | 2014-08-19 | 1239 Colgrove Avenue Ne, Calgary, AB T2E 5C3 |
| Address | 2006-03-31 | 2011-12-29 | 1b-445 Galland, Dorval, QC H9S 3W7 |
| Address | 1967-12-01 | 2006-03-31 | 1b-445 Galland, Dorval, QC H9S 3W7 |
| Name | 2014-08-19 | current | Orienteering Canada |
| Name | 2014-08-19 | current | Course d’orientation Canada |
| Name | 2012-09-12 | 2014-08-19 | Orienteering Canada |
| Name | 2012-09-12 | 2014-08-19 | Course d'orientation Canada |
| Name | 1967-12-01 | 2012-09-12 | CANADIAN ORIENTEERING FEDERATION |
| Status | 2014-08-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-08-24 | 2014-08-19 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2007-08-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1967-12-01 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-19 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-10-22 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2012-09-12 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2010-11-01 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1967-12-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-06 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-07-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-04 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hexoticode Inc. | 647 1 Ave N.e., Suite 212, Calgary, AB T2E 0B5 | 2019-04-24 |
| Welist Realty Inc. | 618 - 1st Avenue N.e., Calgary, AB T2E 0B6 | 2010-04-15 |
| Sycon Properties Inc. | 616 1st Avenue Ne, Calgary, AB T2E 0B6 | 2003-04-11 |
| Leela Eco Spa - Ontario Inc. | 849 1 Avenue Northeast, Calgary, AB T2E 0C4 | 2020-12-07 |
| The Property Doctor Renovation and Repair Services Inc. | 906 - 110 1st Ave Ne, Calgary, AB T2E 0C5 | 2014-02-22 |
| Empower Insights Incorporated | 1105 Drury Avenue Northeast, Calgary, AB T2E 0C7 | 2020-01-08 |
| Pete James Marketing Inc. | 301, 354 2nd Ave N.e., Calgary, AB T2E 0E4 | 2008-06-15 |
| Jeff Welke Communications Inc. | 333 2nd Avenue N.e., # 202, Calgary, AB T2E 0E5 | 2001-02-07 |
| Afrihili Smockwear Inc. | 417 2nd Ave Ne, Suite 13, Calgary, AB T2E 0E7 | 2017-02-15 |
| Joewendy Educational Services International Inc. | 650 2nd Avenue Ne, Calgary, AB T2E 0E8 | 2013-04-03 |
| Find all corporations in postal code T2E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Erik Blake | 188 Valleyview Drive, Whitehorse YT Y1A 3C9, Canada |
| Cheryl Smith | 2880 Ward Street, Coldbrook NS B4R 1A4, Canada |
| Emma Waddington | 99 Bond Street North, Hamilton ON L8S 3W4, Canada |
| ANNE TEUTSCH | 1 REVOL ROAD, OTTAWA ON K2G 0B8, Canada |
| Emil Gadjanski | 18 Dundana Avenue, Hamilton ON L9H 4E6, Canada |
| Emma Sherwood | 2360 - 23rd St N.W., Calgary AB T2M 3X9, Canada |
| Malin Hansen | 1008 1st Street East, Saskatoon SK S7H 1T5, Canada |
| Bruce Glen | 18667 Rue Poitiers, Pierrefonds QC H9K 1P8, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2E 5C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ramblers Orienteering Club | 18667 Rue Poitiers, Pierrefonds, QC H9K 1P8 | 2017-01-23 |
| Cos - Canada Overseas Student Orientation Services Inc. | 151 Sparks Street, Suite 408, Ottawa, ON K1P 5E3 | 1982-06-04 |
| Orienteering Ottawa | 50 Greenbank Road, Unit 13, Ottawa, ON K2H 8R3 | 2020-09-09 |
| Orientation Sante Inc. | 424 Hamel, Laval, QC H7P 3L6 | 1989-09-01 |
| Orientation C.g.r. Inc. | 650 32nd Avenue, Suite 600, Lachine, QC H8T 3K5 | 1989-08-29 |
| Services D'orientation Des Foyers (s.o.f. National) Inc. | 56 Lacroix, Repentigny, QC J6A 5R6 | 1969-12-29 |
| Orientation By Innovation Inc. | 11 Wood Willow Close Sw, Calgary, AB T2W 4H1 | 2013-04-18 |
| Orientation Investment Inc. | 759 Square-victoria, Bureau 303, Montreal, QC H2Y 2J7 | 2011-11-23 |
| Service D'orientation L.g. Inc. | 735 Rue Beaugrand, St-vincent-de-paul, QC H7E 2Z8 | 1976-04-08 |
| Orientation Directional Services Inc. | 60 Lyle Lane, Stanley Bridge, PE C0B 1M0 | 2008-07-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Orienteering Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.