MUSIQUE NICE INC. (Corporation# 3489647) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 1998.
| Corporation ID | 3489647 |
| Business Number | 892332826 |
| Corporation Name |
MUSIQUE NICE INC. NICE MUSIC INC. |
| Registered Office Address |
435 Beaubien Ouest 4Г€me Г‰tage Montreal QC H2V 1C9 |
| Incorporation Date | 1998-05-05 |
| Dissolution Date | 2013-03-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUCIANO FERRARA | 18564 LAROCQUE, PIERREFONDS QC H9K 1N5, Canada |
| FRED WARREN | 4902 ST-DENIS, MONTREAL QC H2J 2L6, Canada |
| ALLAN BROWN | 2289 MARIE ANNE EST, MONTREAL QC H2H 1N4, Canada |
| ROBERT OUIMET | 1571 BELANGER, APP. 5, MONTREAL QC H2G 1A9, Canada |
| DANIEL J. HADLEY | 7774 DROLET, MONTREAL QC H2R 2C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-04 | 1998-05-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-28 | current | 435 Beaubien Ouest, 4Г€me Г‰tage, Montreal, QC H2V 1C9 |
| Address | 1998-05-05 | 2003-05-28 | 6560 De L'esplanade, Suite 305, Montreal, QC H2V 4L5 |
| Name | 1998-09-14 | current | MUSIQUE NICE INC. |
| Name | 1998-09-14 | current | NICE MUSIC INC. |
| Name | 1998-05-05 | 1998-09-14 | 3489647 CANADA INC. |
| Status | 2013-03-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-04 | 2013-03-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-09-25 | 2012-10-04 | Active / Actif |
| Status | 2008-10-17 | 2012-09-25 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-21 | 2008-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-05-05 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-03 | Dissolution | Section: 212 |
| 2012-09-25 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-10-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-10-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2002-12-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUCIANO FERRARA | 18564 LAROCQUE, PIERREFONDS QC H9K 1N5, Canada |
| FRED WARREN | 4902 ST-DENIS, MONTREAL QC H2J 2L6, Canada |
| ALLAN BROWN | 2289 MARIE ANNE EST, MONTREAL QC H2H 1N4, Canada |
| ROBERT OUIMET | 1571 BELANGER, APP. 5, MONTREAL QC H2G 1A9, Canada |
| DANIEL J. HADLEY | 7774 DROLET, MONTREAL QC H2R 2C7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2V 1C9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Nice-tri LtГ©e | 1155 Rene Levesque West, Suite 2912, Montreal, QC H3B 2L5 | 1990-01-04 |
| Nice One It Inc. | 9265 Boulevard Lasalle, Apt 5, MontrГ©al, QC H8R 2M6 | 2017-09-29 |
| Nice & Nice Ltd. | St Laurent Postal Stn, P.o.box 542, Montreal 379, QC | 1966-05-31 |
| Nice IngГ©nierie De Communication Et D'intГ©gration NumГ©rique Corp. | 1750 Cedar Avenue, Suite 207, Montreal, QC H3G 1A3 | 1991-12-20 |
| Musi-k7 Inc. | 2881 De Nice, St-lazare, QC J7T 2C4 | 1984-07-16 |
| 6027652 Canada Inc. | 53 Rue De Nice, Gatineau, QC J8T 4W4 | 2002-10-11 |
| So Nice Studios Inc. | 58 Oakmeadow, Brampton, ON L7A 2M1 | 2016-03-09 |
| Nice As New Inc. | 32 Coburn Crescent, Beeton, ON L0G 1A0 | 2013-07-11 |
| 2901129 Canada Inc. | 47 Nice, Gatineau, QC J8T 4W4 | 1993-03-04 |
| Nice Ash Inc. | 180 Huntford Road Northeast, Calgary, AB T2K 3Y9 | 2018-09-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on MUSIQUE NICE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.