3489621 CANADA INC. (Corporation# 3489621) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 1998.
| Corporation ID | 3489621 |
| Business Number | 892333022 |
| Corporation Name | 3489621 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
520 Du Moulin St-bruno De Montarville QC J3V 6K9 |
| Incorporation Date | 1998-05-05 |
| Dissolution Date | 2011-09-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-PHILIPPE GUERTIN | 1405 RUE DES MOUETTES, LONGUEUIL QC J4J 5K2, Canada |
| PIERRE DOLARD GUERTIN | 520 DU MOULIN, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 6K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-04 | 1998-05-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-19 | current | 520 Du Moulin, St-bruno De Montarville, QC J3V 6K9 |
| Address | 1998-10-13 | 2002-09-19 | 460 Rue Moge, Sorel, QC J3P 7C5 |
| Name | 1998-05-05 | current | 3489621 CANADA INC. |
| Status | 2011-09-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-05-05 | 2011-09-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-09-28 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2007-10-02 | Amendment / Modification | |
| 1998-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-06-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 520 DU MOULIN |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J3V 6K9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3417841 Canada Inc. | 520 Du Moulin, St-bruno De Montarville, QC J3V 6K9 | 1997-09-29 |
| 3459241 Canada Inc. | 520 Du Moulin, St-bruno De Montarville, QC J3V 6K9 | 1998-04-07 |
| Assurance En Gros MontrÉal Inc. | 520 Du Moulin, St-bruno De Montarville, QC J3V 6K9 | 1998-04-03 |
| 3478777 Canada Inc. | 520 Du Moulin, St-bruno De Montarville, QC J3V 6K9 | 1998-03-26 |
| 2991217 Canada Inc. | 520 Du Moulin, St-bruno De Montarville, QC J3V 6K9 | 1993-12-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4283490 Canada Inc. | 530 Rue Du Moulin, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 6K9 | 2005-02-23 |
| Groupe Bonnet Inc. | 500 Rue Du Moulin, Saint-bruno, QC J3V 6K9 | 1984-07-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion M.s.j. Inc. | 3217 Rue De L'hamamelis, St-bruno, QC J3V 0A3 | 2015-07-14 |
| Tube4 Conveyor Inc. | 3172 Rue Hamamelis, St-bruno De Montarville, QC J3V 0A3 | 2014-09-24 |
| 6363938 Canada Inc. | 3162 Rue De L'hamamГ€lis, St Bruno, QC J3V 0A3 | 2005-03-16 |
| Les Placements Yves Baillargeon Ltee | 3305, Rue De L'aronia, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0A4 | 1980-05-12 |
| Sokologistik Inc. | 3010, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2013-08-28 |
| Camapro Services Inc. | 3141, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2008-08-22 |
| 6798641 Canada Inc. | 3081 Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2007-06-29 |
| Camapro Solutions Inc. | 3141 Rue Du Gadelier, Saint Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-11-30 |
| Virtual Eye Care Md Inc. | 3200 Blv. De Boucherville, St-bruno, QC J3V 0A5 | 2006-06-07 |
| Virtual Eyes Md Inc. | 3200 Blv. De Bourcheville, St. Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-04-21 |
| Find all corporations in postal code J3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-PHILIPPE GUERTIN | 1405 RUE DES MOUETTES, LONGUEUIL QC J4J 5K2, Canada |
| PIERRE DOLARD GUERTIN | 520 DU MOULIN, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 6K9, Canada |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Post Code | J3V 6K9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3489621 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.