LE RÉSEAU CANADIEN POUR LA CONSERVATION DE LA FLORE (Corporation# 3489507) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 1998.
| Corporation ID | 3489507 |
| Corporation Name |
LE RÉSEAU CANADIEN POUR LA CONSERVATION DE LA FLORE CANADIAN BOTANICAL CONSERVATION NETWORK |
| Registered Office Address |
680 Plains Road West Burlington ON L7T 4H4 |
| Incorporation Date | 1998-05-04 |
| Dissolution Date | 2014-10-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARK RUNCIMAN | 182 ATHENIA DRIVE, STONEY CREEK ON L8J 1V8, Canada |
| SUSAN DUDLEY | 78 KENT ST, HAMILTON ON L8P 3Z1, Canada |
| LAUREL MCIVOR | 214 HICKORY ST., OTTAWA ON K1Y 3T9, Canada |
| SEAN GRAHAM | 3162 WEST 2ND AVE, VANCOUVER BC V6K 1K6, Canada |
| PETER ROMKEY | 38 TOWN ROAD, FALMOUTH NS B0P 1L0, Canada |
| MICHEL LABRECQUE | 93 RUE MCCULLOCH, OUTREMONT QC H2V 2L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-04 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-05-03 | 1998-05-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-03-31 | current | 680 Plains Road West, Burlington, ON L7T 4H4 |
| Address | 1998-05-04 | 2007-03-31 | 680 Plains Road West, Burlington, ON L7T 4H4 |
| Name | 1998-05-04 | current | LE RÉSEAU CANADIEN POUR LA CONSERVATION DE LA FLORE |
| Name | 1998-05-04 | current | CANADIAN BOTANICAL CONSERVATION NETWORK |
| Status | 2014-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-05-04 | 2014-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-14 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1998-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-12-11 | |
| 2013 | 2012-12-11 | |
| 2012 | 2011-12-22 |
| Address | 680 PLAINS ROAD WEST |
| City | BURLINGTON |
| Province | ON |
| Postal Code | L7T 4H4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| J-lynn Virtual Business Solutions Inc. | 104-945, Daryl Drive, Burlington, ON L7T 0A1 | 2009-11-18 |
| A J Controls Inc. | 791 Edgemoor Avenue, Burlington, ON L7T 0A3 | 2014-03-31 |
| Olio Beauty Inc. | 362 Plains Road East, Unit 34, Burlington, ON L7T 0A4 | 2015-01-05 |
| New Look Stairs & Flooring Inc. | 362 Plains Road East Unit # 12, Burlington, ON L7T 0A4 | 2012-03-06 |
| Bsb Best Solution of Battery Inc. | 394 Plains Rd. East, Burlington, ON L7T 0A4 | 2011-07-07 |
| S. Cook Social Work Professional Corporation | 392 Plains Road East, Burlington, ON L7T 0A4 | 2010-11-05 |
| Noorul Absar Software Consulting Inc. | 394 Plains Rd. East, Burlington, ON L7T 0A4 | 2012-12-03 |
| Salvati Contracting and Developments Corporation | 362 Plains Road East, Unit 34, Burlington, ON L7T 0A4 | 2016-05-19 |
| Fade Inn Inc. | Unit 2, 100 Plains Road West, (building 5), Burlington, ON L7T 0A5 | 2017-02-28 |
| 10043893 Canada Inc. | 100 Plains Road West, Unit 711, Burlington, ON L7T 0A5 | 2016-12-31 |
| Find all corporations in postal code L7T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARK RUNCIMAN | 182 ATHENIA DRIVE, STONEY CREEK ON L8J 1V8, Canada |
| SUSAN DUDLEY | 78 KENT ST, HAMILTON ON L8P 3Z1, Canada |
| LAUREL MCIVOR | 214 HICKORY ST., OTTAWA ON K1Y 3T9, Canada |
| SEAN GRAHAM | 3162 WEST 2ND AVE, VANCOUVER BC V6K 1K6, Canada |
| PETER ROMKEY | 38 TOWN ROAD, FALMOUTH NS B0P 1L0, Canada |
| MICHEL LABRECQUE | 93 RUE MCCULLOCH, OUTREMONT QC H2V 2L8, Canada |
| City | BURLINGTON |
| Post Code | L7T 4H4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Committee for The International Union for Conservation of Nature (cciucn) | Station D P.o. Box: 3443, Ottawa, ON K1P 6P4 | 1981-04-22 |
| Association Canadienne Pour La Conservation Et La Restauration Des Biens Culturels | 1554 Carling Avenue, Unit 268, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 1986-10-14 |
| Communities for Conservation | 39 Hohner Avenue, Kitchener, ON N2H 2V3 | 2018-12-08 |
| Physicians and Nurses for Blood Conservation Inc. | 2400 Dundas St. West, #6, P.o. Box: 217, Mississauga, ON L5K 2R8 | 2001-11-16 |
| The Atlantic Salmon Conservation Foundation (ascf) | 480 Queen Street, Fredericton, NB E3B 1B5 | 2005-11-08 |
| Centre for Land Conservation | B1-120 Terence Matthews Crescent, Ottawa, ON K2M 1J0 | 2006-04-03 |
| Canadian Women's Health Network Inc. | 40 Alloway Ave., Winnipeg, MB R3G 0Z8 | 2000-01-11 |
| Canadian New Music Network | 1085 Cote Du Beaver Hall, #200, Montreal, QC H2Z 1S5 | 2005-11-28 |
| Canadian Network for Respiratory Care | 16851 Mount Wolfe Rd., Caledon, ON L7E 3P6 | 1994-08-09 |
| The Winnifred Molson Conservation Foundation | 1350 Sherbrooke St W, Suite 1201, Montreal, QC H3G 1V9 | 1999-10-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on LE RÉSEAU CANADIEN POUR LA CONSERVATION DE LA FLORE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.