LOOK COMMUNICATIONS INC. (Corporation# 3489485) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3489485 |
| Business Number | 876405325 |
| Corporation Name | LOOK COMMUNICATIONS INC. |
| Registered Office Address |
8250 Lawson Rd Milton ON L9T 5C6 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 7 - 17 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| K. CHIP VALLIS | 4 STRATH AVENUE, TORONTO ON M8X 1P9, Canada |
| PIERRE LAFERRIERE | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4X5, Canada |
| PIERRE BOURGIE | 335 STUART AVENUE, OUTREMONT QC H2V 3G9, Canada |
| CLAUDE GENDRON | 219 RUE DES EPINETTES, RIMOUSKI QC G5L 6Z6, Canada |
| DANIEL CYR | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4W5, Canada |
| GUY CREVIER | 531 BRIXTON STREET, SAINT-LAMBERT QC J4P 3A9, Canada |
| RENE MALO | 372 COTE STE-CATHERINE, OUTREMONT QC H2V 2B4, Canada |
| JOSEPH J. UYEDE | 14 CORTLEIGH BLVD., TORONTO ON M4R 1K6, Canada |
| GUTHRIE J. STEWART | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4X5, Canada |
| J.F. COUTURIER | 1126 DESBUSES, LONGUEUIL QC J4J 5J9, Canada |
| FRANCOIS LAURIN | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4X5, Canada |
| MARIE-FRANCE SIROIS | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4W5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-04-29 | 1998-04-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-04-30 | current | 8250 Lawson Rd, Milton, ON L9T 5C6 |
| Name | 1998-04-30 | current | LOOK COMMUNICATIONS INC. |
| Status | 1999-10-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-04-30 | 1999-10-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-26 | Amendment / Modification | |
| 1998-04-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3403980. |
| 1998-04-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3479188. |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Look Communications Inc. | 200 Bay Street, South Tower, Suite 2600, Royal Bank Plaza, Toronto, ON M5J 2J4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Halton Sonnar Corporation | 991 Donnelly Street, Milton, ON L9T 0A1 | 2020-02-09 |
| Hum-we | 983 Donnelly Street, Milton, ON L9T 0A1 | 2017-01-30 |
| Kfa Trading Corporation | 1013 Donnelly St, Milton, ON L9T 0A2 | 2014-12-13 |
| The Learning Firm Inc. | 1083 Trudeau Drive, Milton, ON L9T 0A3 | 2013-07-18 |
| Body Wines Inc. | 1088, Trudeau Drive, Milton, ON L9T 0A3 | 2010-09-24 |
| Stone-plus Granite & Marble Inc. | 1086 Trudeau Drive, Milton, ON L9T 0A3 | 2009-03-18 |
| Fraser Direct Distribution Services Ltd. | 8300 Lawson Road, Milton, ON L9T 0A4 | |
| Fraser Direct Logistics Ltd. | 8300 Lawson Road, Milton, ON L9T 0A4 | |
| 11481061 Canada Inc. | 3n-1009 Maple Avenue, Milton, ON L9T 0A5 | 2019-06-24 |
| Hb Painting & Renovation Inc. | 845 Thompson Rd South, Milton, ON L9T 0A5 | 2020-10-14 |
| Find all corporations in postal code L9T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| K. CHIP VALLIS | 4 STRATH AVENUE, TORONTO ON M8X 1P9, Canada |
| PIERRE LAFERRIERE | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4X5, Canada |
| PIERRE BOURGIE | 335 STUART AVENUE, OUTREMONT QC H2V 3G9, Canada |
| CLAUDE GENDRON | 219 RUE DES EPINETTES, RIMOUSKI QC G5L 6Z6, Canada |
| DANIEL CYR | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4W5, Canada |
| GUY CREVIER | 531 BRIXTON STREET, SAINT-LAMBERT QC J4P 3A9, Canada |
| RENE MALO | 372 COTE STE-CATHERINE, OUTREMONT QC H2V 2B4, Canada |
| JOSEPH J. UYEDE | 14 CORTLEIGH BLVD., TORONTO ON M4R 1K6, Canada |
| GUTHRIE J. STEWART | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4X5, Canada |
| J.F. COUTURIER | 1126 DESBUSES, LONGUEUIL QC J4J 5J9, Canada |
| FRANCOIS LAURIN | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4X5, Canada |
| MARIE-FRANCE SIROIS | 1000 DE LA GAUCHETIERE ST. W., MONTREAL QC H3B 4W5, Canada |
| City | MILTON |
| Post Code | L9T5C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Communications Id Est Limitee | 1095 St. Alexandre Street, Montreal, QC H2Z 1P8 | 1975-11-10 |
| Telemedia Communications Inc. | 1411 Peel Street, Suite 310, Montreal, QC H3A 1S5 | |
| Communications Nu-tel Inc. | 4999 St-catherine Street West, Suite 228, Westmount, QC H3Z 1T3 | 1985-04-01 |
| Cinevedeak Communications Ltd. | 1600 Berri, Apt 202, Montreal, QC H2L 4E4 | 1980-11-05 |
| J.o.b. Imprimerie Et Communications Ltee | 151 Bay Street, Suite 1211, Ottawa, ON | 1979-03-13 |
| Know-how Communications Inc. | 2245 Rue Du Capitaine Bernier, Montreal, QC H3M 1W4 | 1983-01-10 |
| Telemedia Communications Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3333, Montreal, QC H3B 3N2 | |
| Les Communications Sensuelles Inc. | 100 Alexis Nihon Boulevard, Suite 260, St-laurent, QC | 1977-07-28 |
| Graphic Communications Institute | 999 Rue Emile Journault Est, Montreal, QC H2M 2E2 | 1997-11-20 |
| Communications CochlÉe Inc. | 7310, Rapistan Court, Suite 100, Mississauga, ON L5N 6L8 | 2004-03-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on LOOK COMMUNICATIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.