CANADIAN OPERA FOUNDATION (Corporation# 348929) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 1968.
| Corporation ID | 348929 |
| Business Number | 119219558 |
| Corporation Name | CANADIAN OPERA FOUNDATION |
| Registered Office Address |
227 Front Street East Toronto ON M5A 1E8 |
| Incorporation Date | 1968-04-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 8 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GARY GRAD | 20 BAY STREET, SUITE 805, TORONTO ON M5J 2N8, Canada |
| JONATHAN BLOOMBERG | 77 KING STREET WEST, Suite 4220, TORONTO ON M5K 1H1, Canada |
| ANTHONY ARRELL | 181 Bay Street, Suite 4510, PO Box 778, TORONTO ON M5J 2T3, Canada |
| PHILIP DECK | 77 KING STREET WEST, SUITE 3740, TORONTO ON M5K 1G8, Canada |
| DAVID SPIRO | 402 GLENAYR ROAD, TORONTO ON M5P 3C7, Canada |
| ROB COLLINS | 4000-199 Bay Street, Commerce Court West, TORONTO ON M5L 1A9, Canada |
| CHRIS HOFFMAN | 181 BAY STREET, SUITE 2930, TORONTO ON M5J 2T3, Canada |
| Colleen Sexsmith | 2-1145 Nicholson Rd, Newmarket ON L3Y 9C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-01-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1968-04-01 | 2014-01-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1968-03-31 | 1968-04-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-01-30 | current | 227 Front Street East, Toronto, ON M5A 1E8 |
| Address | 2007-03-31 | 2014-01-30 | 227 Front Street East, Box 85, Toronto, ON M5A 1E8 |
| Address | 1968-04-01 | 2007-03-31 | 227 Front Street East, Box 85, Toronto, ON M5A 1E8 |
| Name | 2014-01-30 | current | CANADIAN OPERA FOUNDATION |
| Name | 1968-04-01 | 2014-01-30 | THE CANADIAN OPERA FOUNDATION |
| Status | 2014-01-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2008-02-12 | 2014-01-30 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2008-02-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1968-04-01 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-01-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2008-09-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1968-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-19 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-06-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-06-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Opera House Corporation | 227 Front Street East, Toronto, ON M5A 1E8 | 1997-04-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GARY GRAD | 20 BAY STREET, SUITE 805, TORONTO ON M5J 2N8, Canada |
| JONATHAN BLOOMBERG | 77 KING STREET WEST, Suite 4220, TORONTO ON M5K 1H1, Canada |
| ANTHONY ARRELL | 181 Bay Street, Suite 4510, PO Box 778, TORONTO ON M5J 2T3, Canada |
| PHILIP DECK | 77 KING STREET WEST, SUITE 3740, TORONTO ON M5K 1G8, Canada |
| DAVID SPIRO | 402 GLENAYR ROAD, TORONTO ON M5P 3C7, Canada |
| ROB COLLINS | 4000-199 Bay Street, Commerce Court West, TORONTO ON M5L 1A9, Canada |
| CHRIS HOFFMAN | 181 BAY STREET, SUITE 2930, TORONTO ON M5J 2T3, Canada |
| Colleen Sexsmith | 2-1145 Nicholson Rd, Newmarket ON L3Y 9C3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A 1E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Amis Canadiens Du Metropolitain Opera | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1983-11-23 |
| The Opera Cares Foundation | 3219 The Boulevard, Westmount, QC H3Y 1S4 | 2013-05-29 |
| La Fondation Jacqueline Desmarais Pour Les Jeunes Chanteurs D'opÉra Canadiens | 759, Victoria Square, Suite 520, Montreal, QC H2Y 2J7 | 1993-05-04 |
| The Opera House | 1 Place Ville Marie, Suite 3235, Montreal, QC H3B 3Y2 | 1977-09-01 |
| Opera Electroniques Inc. | 697 Meloche, Dorval, QC H9P 2S4 | 1988-12-05 |
| (la Societe D'opera De La Capitale Nationale) | 1695 Playfair Drive, Suite 1029, Ottawa, ON K1H 8J6 | 1984-07-20 |
| Canadian Opera House Corporation | 227 Front Street East, Toronto, ON M5A 1E8 | 1997-04-30 |
| Theatre D'opera Du Nord Limitee | 70 Richmond Street East, Suite 400, Toronto, ON M5C 1V7 | 1985-01-22 |
| Les Communications Opera Inc. | 5445 De Gaspe Street, Urban Montreal Urbain, QC H2T 3B2 | 1982-12-01 |
| Les Productions D'opera Karoussos Inc | 7760 Querbes, Suite 6, Montreal, QC H3N 2B8 | 1994-08-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN OPERA FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.