ODEON FILMS INC. (Corporation# 3489281) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 1998.
| Corporation ID | 3489281 |
| Business Number | 897381620 |
| Corporation Name | ODEON FILMS INC. |
| Registered Office Address |
121 Bloor St East Suite 1500 Toronto ON M4W 3M5 |
| Incorporation Date | 1998-05-05 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICE THEROUX | 27 ALDERSHOT CRESCENT, NORTH YORK ON M2P 1L7, Canada |
| VICTOR LOEWY | 177 WARREN ROAD, TORONTO ON M4V 2S4, Canada |
| MICHAEL I.M. MACMILLAN | 246 POPLAR PLAINS ROAD, TORONTO ON M4V 2N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-04 | 1998-05-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-30 | current | 121 Bloor St East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 |
| Address | 1998-05-05 | 1999-06-30 | 1303 Yonge Street, Toronto, ON M4T 2Y9 |
| Name | 1998-05-05 | current | ODEON FILMS INC. |
| Status | 2002-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-05-05 | 2002-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1998-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2001 | 2000-02-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-02-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alliance Atlantis Productions Ltd. | 121 Bloor St East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | 1988-08-05 |
| Atlantis Releasing Inc. | 121 Bloor St East, Suite 1600, Toronto, ON M4W 3M5 | |
| Alliance Atlantis Communications Inc. | 121 Bloor St East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | |
| Doctor In The House Productions II Inc. | 121 Bloor St East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | 2008-04-24 |
| Parenting Show Productions V Inc. | 121 Bloor St East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | 2008-10-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aac, Inc. | 121 Bloor Street East, Suite 900, Toronto, ON M4W 3M5 | 2017-02-03 |
| Fan Doc Inc. | Ste. 1500, 121 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3M5 | 2011-10-20 |
| Aapl Cap Plan Sub Inc. | 121 Bloor Street East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | 2005-03-01 |
| 3822796 Canada Limited | 121 Bloor Street, Suite 1400, Toronto, ON M4W 3M5 | 2000-10-16 |
| C.d.f.p. Film Productions Inc. | 121 Bloor St., 8th Floor, Toronto, ON M4W 3M5 | 2000-01-26 |
| Web Film Inc. | 121 Bloor Street, Suite 800, Toronto, ON M4W 3M5 | 1999-05-18 |
| Screenventures Services Inc. | 121 Bloor St.east, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | 1997-05-23 |
| Screenventures Agency Inc. | 121 Bloor St. East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | 1997-05-23 |
| 3367967 Canada Inc. | 121 Bloor Street East, Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | 1997-04-24 |
| Showcase Television Inc. | 121 Bloor St. E., Suite 1500, Toronto, ON M4W 3M5 | |
| Find all corporations in postal code M4W 3M5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICE THEROUX | 27 ALDERSHOT CRESCENT, NORTH YORK ON M2P 1L7, Canada |
| VICTOR LOEWY | 177 WARREN ROAD, TORONTO ON M4V 2S4, Canada |
| MICHAEL I.M. MACMILLAN | 246 POPLAR PLAINS ROAD, TORONTO ON M4V 2N7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W 3M5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Concessions Cineplex Odeon Ltee. | 214 King St. West, Suite 600, Toronto, ON M5H 1K4 | 1977-12-12 |
| Odeon Finance Corporation | 4060 Ste-catherine West, Suite 600, Westmount, QC H3Z 2Z3 | 1995-08-14 |
| Triangle 3m Inc. | 6 Odeon Street, Brampton, ON L6P 1V6 | 2011-10-31 |
| 12466261 Canada Inc. | 16 Odeon Street, Brampton, ON L6P 1V6 | 2020-11-02 |
| 10217468 Canada Inc. | 28 Odeon Street, Brampton, ON L6P 1V3 | 2017-05-02 |
| Cineplex Odeon (quebec) Inc. | 352 Rue Emery, Montreal, QC H2X 1J1 | 1995-11-29 |
| 3478386 Canada Inc. | 8255 Odeon, Brossard, QC J4Y 3E5 | 1998-07-31 |
| Bike Ville Incorporated | 29 Odeon St, Brampton, ON L6P 1V4 | 2016-05-03 |
| 4525353 Canada Inc. | 8370 Place Odeon, Brossard, QC J4Y 3E5 | 2009-07-09 |
| The Odeon Theatres (canada) Limited | 225 Consumers Rd, Willowdale, ON M2J 4G9 | 1941-04-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on ODEON FILMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.