TRIMIN CAPITAL CORP. (Corporation# 3489272) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 1998.
| Corporation ID | 3489272 |
| Business Number | 889508628 |
| Corporation Name | TRIMIN CAPITAL CORP. |
| Registered Office Address |
2 Bloor Street West Suite 3400 Toronto ON M4W 3E2 |
| Incorporation Date | 1998-05-05 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DONALD JACKSON | 70 LOWTHER AVE., TORONTO ON M5C 2Y7, Canada |
| WALTER ROSS | 119 ROXBOROUGH DR., TORONTO ON M4W 1X5, Canada |
| ALLAN R. DAVIS | 2121 LAKESHORE RD., UNIT 602, BURLINGTON ON L7R 1C9, Canada |
| WILBERT G. KANKE | 1500 ALBERNI ST., SUITE 23A, VANCOUVER BC V6G 3C9, Canada |
| STEPHEN T. BELLRINGER | 1600 HORNBY ST., SUITE 807, VANCOUVER BC V6Z 2S4, Canada |
| ROBERT G. ATKINSON | 6225 IMPERIAL AVE., WEST VANCOUVER BC V7W 2J2, Canada |
| JAMES D. MEEKISON | 131 WARREN RD., TORONTO ON M4V 2S3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-04 | 1998-05-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-06-29 | current | 2 Bloor Street West, Suite 3400, Toronto, ON M4W 3E2 |
| Address | 2004-08-09 | 2005-06-29 | 1040 West Georgia St, 15 Th Floor, Vancouver, BC V6E 4H8 |
| Address | 1998-05-05 | 2004-08-09 | 200 Burrard St, Suite 900 Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 |
| Name | 1998-05-05 | current | TRIMIN CAPITAL CORP. |
| Status | 2005-10-18 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-05-05 | 2005-10-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-06-29 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1998-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2005-05-12 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2003 | 2003-06-03 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2002 | 2002-06-05 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trimin Capital Corp. | 2 Bloor St. West, Suite 3400, Toronto, ON M4W 3E2 | |
| Trimin Capital Corp. | 2 Bloor Street West, Suite 3400, Toronto, ON M4W 3E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3387917 Canada Ltd. | 2 Bloor Street West, Suite 1001, Toronto, ON M4W 3E2 | 1997-06-27 |
| 3512584 Canada Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 2600, Toronto, ON M4W 3E2 | 1998-07-16 |
| Danish Canadian Chamber of Commerce | 2 Bloor Street West, Suite 2109, Toronto, ON M4W 3E2 | 1994-08-16 |
| Colorectal Cancer Association of Canada | 2 Bloor Street West, Suite 700, Toronto, ON M4W 3R1 | 1999-03-11 |
| Little Men Films Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 1002, Toronto, ON M5W 3E2 | 1999-03-31 |
| Tvradionow Canada Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 400, Toronto, ON M4W 3E2 | 1999-09-27 |
| Learnquest Education Solutions Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 1700, Toronto, ON M4W 2E3 | |
| Signform Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 504, Toronto, ON M4W 3E2 | 2000-03-23 |
| Cdi Career Development Institutes Ltd. | 2 Bloor Street West, Suite 1700, Toronto, ON M4W 2E3 | |
| Ikea Food Supply (canada) Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 2120, Toronto, ON M4W 3E2 | 2001-11-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Toronto Young Leaders' Circle of The International Economic Forum of The Americas | 2 Bloor Street West - Suite 700, Toronto, ON M4W 3E2 | 2020-12-06 |
| Alacarte Benefits Inc. | 700-2 Bloor St. W, Toronto, ON M4W 3E2 | 2020-11-04 |
| Strathallen Retail Property Fund Gp No. 5 Inc. | 2 Bloor Street West, Unit 1001, Toronto, ON M4W 3E2 | 2020-02-07 |
| Optimy Inc. | 2 Bloor St. W., Suite 3406, Toronto, ON M4W 3E2 | 2019-11-22 |
| Worldremit Central Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 700, Toronto, ON M4W 3E2 | 2019-05-16 |
| Giftcards Bitrich Inc. | 2, Bloor St., Suite 2602, Toronto, ON M4W 3E2 | 2019-02-18 |
| Relay Financial Technologies Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 1730, Toronto, ON M4W 3E2 | 2018-10-12 |
| Acuity Resources Inc. | Rajwans, 700-2 Bloor Street West, Toronto, ON M4W 3E2 | 2018-01-09 |
| Melxdie Entertainment Inc. | 2 Bloor Street West, Suite C16, Toronto, ON M4W 3E2 | 2017-11-24 |
| Canadian National Ginseng Company Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 2006, Toronto, ON M4W 3E2 | 2017-08-04 |
| Find all corporations in postal code M4W 3E2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DONALD JACKSON | 70 LOWTHER AVE., TORONTO ON M5C 2Y7, Canada |
| WALTER ROSS | 119 ROXBOROUGH DR., TORONTO ON M4W 1X5, Canada |
| ALLAN R. DAVIS | 2121 LAKESHORE RD., UNIT 602, BURLINGTON ON L7R 1C9, Canada |
| WILBERT G. KANKE | 1500 ALBERNI ST., SUITE 23A, VANCOUVER BC V6G 3C9, Canada |
| STEPHEN T. BELLRINGER | 1600 HORNBY ST., SUITE 807, VANCOUVER BC V6Z 2S4, Canada |
| ROBERT G. ATKINSON | 6225 IMPERIAL AVE., WEST VANCOUVER BC V7W 2J2, Canada |
| JAMES D. MEEKISON | 131 WARREN RD., TORONTO ON M4V 2S3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W 3E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trimin Property Management Inc. | 10620 Tolhurst, MontrГ©al, QC H3L 3A5 | 2020-03-20 |
| Trimin Management Group Inc. | 10620 Tolhurst, MontrГ©al, QC H3L 3A5 | 2019-05-08 |
| Capital Cable Park Development Corp. | 11 Kempster Avenue, Ottawa, ON K2B 6L9 | 2017-07-31 |
| Capital Allegeance N.a. Corp. | 800 Square Victoria, Suite 3400 Box 242, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1989-09-26 |
| Corp. FinanciГ€re De Capital Bruxelles | 215 Redfern Avenue, Suite 300, Westmount, QC H3Z 3L5 | 1992-11-09 |
| Kmd Capital Corp. | 4150 Ouest, Rue Ste-catherine, Suite 350, Montreal, QC H3Z 2Y5 | 1987-11-12 |
| Quest Capital Management Corp. | #1900, 520 - 3rd Avenue S.w., Calgary, AB T2P 0R3 | |
| Capital De Risque Nakiska Corp. | 1000 De La Gauchetiere West, 2900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1998-11-20 |
| Ratio Capital Asset Management Corp. | 596 Chemin St-jean, La Prairie, QC J5R 2L1 | 2008-07-03 |
| Red Elon Capital Corp. | 1000, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 2700, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | 2018-01-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRIMIN CAPITAL CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.