TEIONONWATHE LIMITED (Corporation# 3489167) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 1998.
| Corporation ID | 3489167 |
| Corporation Name | TEIONONWATHE LIMITED |
| Registered Office Address |
1302 Second Street West Cornwall ON K6J 1J3 |
| Incorporation Date | 1998-05-04 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL THOMAS | 140 K ST.REGIS ROAD, AKAWASNE QC H0M 1A0, Canada |
| CHARLENE THOMAS | 140 K ST.REGIS ROAD, AKAWASNE QC H0M 1A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-03 | 1998-05-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-05-04 | current | 1302 Second Street West, Cornwall, ON K6J 1J3 |
| Name | 1998-05-04 | current | TEIONONWATHE LIMITED |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-05-04 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Compulex Incorporated | 1302 Second Street West, Cornwall, ON K6J 1J3 | 1985-10-24 |
| Cornwall Community Investments & Development Inc. | 1302 Second Street West, Cornwall, ON K6J 1J3 | 1986-03-19 |
| 140857 Canada Inc. | 1302 Second Street West, Cornwall, ON K6J 1J3 | 1985-03-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Northlink Express Inc. | 337 Emma Avenue, Cornwall, ON K6J 0A2 | 2019-08-22 |
| Lallemand Bio-ingredients Cornwall Inc. | 540 Wallrich Avenue, Cornwall, ON K6J 0A4 | 2016-11-14 |
| 9618732 Canada Inc. | 55 Water Street, Suite 200, Cornwall, ON K6J 1A1 | 2016-02-05 |
| Madagascar School Project Inc. | 55 Water Street West, Suite 200, Cornwall, ON K6J 1A1 | 2008-05-20 |
| 12147459 Canada Inc. | 405 A Water Street West, Cornwall, ON K6J 1A6 | 2020-06-22 |
| 6997155 Canada Inc. | 3040 Pitt Street, Cornwall, ON K6J 1A8 | 2008-06-19 |
| Dream Beyond Esthetics Inc. | 28 First St. West, Cornwall, ON K6J 1B9 | 2014-05-21 |
| 4083491 Canada Inc. | 8-325 Gleason, Cornwall, ON K6J 1E4 | 2002-06-10 |
| 3693040 Canada Inc. | 325 Gleason Ave., Unit 8, Cornwall, ON K6J 1E4 | 1999-12-14 |
| Upstream Living Inc. | 10 Smith Avenue, Cornwall, ON K6J 1E5 | 2015-09-09 |
| Find all corporations in postal code K6J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL THOMAS | 140 K ST.REGIS ROAD, AKAWASNE QC H0M 1A0, Canada |
| CHARLENE THOMAS | 140 K ST.REGIS ROAD, AKAWASNE QC H0M 1A0, Canada |
| City | CORNWALL |
| Post Code | K6J1J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| Freegateway Limited | C/o Streamonix Limited, Suite 1000, 355 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2G8 | 2019-08-01 |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 |
Please comment or provide details below to improve the information on TEIONONWATHE LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.