CANADIAN OLYMPIC COMMITTEE (Corporation# 348911) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 3, 1952.
| Corporation ID | 348911 |
| Business Number | 106864614 |
| Corporation Name |
CANADIAN OLYMPIC COMMITTEE COMITÉ OLYMPIQUE CANADIEN |
| Registered Office Address |
250 Yonge Street Suite 3000 Toronto ON M5B 2L7 |
| Incorporation Date | 1952-01-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 45 - 76 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARTHA DEACON | 1-54 Allen Street West, Waterloo ON N2L 6H4, Canada |
| Chris Clark | 121 Lytton Blvd, Toronto ON M4R 1L5, Canada |
| Jaqui Parchment | 1 Balmoral Avenue, Suite 717, Toronto ON M4V 3B9, Canada |
| HAYLEY WICKENHEISER | 12-8203 SILVER SPRINGS RD NW, CALGARY AB T3B 4K5, Canada |
| WAYNE RUSSELL | 39 JUNIPER STREET, CHELSEA QC J9B 1T3, Canada |
| RICHARD POUND | 1155, RENE-LEVESQUE O., 41ST FLOOR, MONTREAL QC H3B 3V2, Canada |
| Marie-Hugeuette Cormier | 241 Du Chateau, Levis QC G7A 3B8, Canada |
| TRICIA SMITH | 1185, WEST GEORGIA STREET, #605, VANCOUVER BC V6E 4E6, Canada |
| Saad Rafi | 1177 Yonge Street, Apt 715, Toronto ON M4T 2Y4, Canada |
| Rosie MacLennan | 16 Wildwood Crescent, Toronto ON M4L 2K7, Canada |
| TONY EAMES | 16496, NINTH LINE, STOUFFVILLE ON L4A 3N7, Canada |
| MARK TEWKSBURY | 305-1001 14 Avenue Southwest, Calgary AB T2R 1L2, Canada |
| KAREN RUBIN | PH4-47 Saint Clair Avenue West, Toronto ON M4V 3A5, Canada |
| Inaki Gomez | 4350 9th Ave W, Vancouver BC V6R 2C7, Canada |
| David de Vlieger | 5,237 25th Ave SW, Calgary AB T2S 0L2, Canada |
| Hubert Lacroix | 1 Place Ville Marie - Suite 3000, Montreal QC H3B 4N8, Canada |
| Lori DeGraw | 212 Douglas Street, Stratford ON M5A 5P9, Canada |
| GORDON PETERSON | 7-717 Richmond Street, LONDON ON N6A 1S2, Canada |
| Ian Clarke | 62 Brimwood Court, Pickering ON L1V 6L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-02-06 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1952-01-03 | 2014-02-06 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1952-01-02 | 1952-01-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2018-07-12 | current | 250 Yonge Street, Suite 3000, Toronto, ON M5B 2L7 |
| Address | 2014-02-06 | 2018-07-12 | 21, St.clair Avenue E., Suite 900, Toronto, ON M4T 1L9 |
| Address | 2002-03-31 | 2014-02-06 | 2070 Rue Peel, Bureau 300, Montreal, QC H3A 1W6 |
| Address | 2000-03-31 | 2002-03-31 | Olympic House, Cite Du Ha, Montreal, QC H3C 3R4 |
| Address | 1952-01-03 | 2000-03-31 | Olympic House, Cite Du Ha, Montreal, QC H3C 3R4 |
| Name | 2014-02-06 | current | CANADIAN OLYMPIC COMMITTEE |
| Name | 2014-02-06 | current | COMITÉ OLYMPIQUE CANADIEN |
| Name | 2002-05-09 | 2014-02-06 | Canadian Olympic Committee |
| Name | 2002-05-09 | 2014-02-06 | ComitГ© olympique canadien |
| Name | 1968-05-11 | 2002-05-09 | ASSOCIATION OLYMPIQUE CANADIENNE |
| Name | 1968-05-11 | 2002-05-09 | CANADIAN OLYMPIC ASSOCIATION |
| Name | 1952-01-03 | 1968-05-11 | CANADIAN OLYMPIC ASSOCIATION |
| Status | 2014-02-06 | current | Active / Actif |
| Status | 1952-01-03 | 2014-02-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-29 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2019-12-31. |
| 2019-06-03 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2018-12-31. |
| 2015-08-05 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2014-12-31. |
| 2014-12-05 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2014-12-05 | Restated Articles of Incorporation / Status constitutifs mis Г jours | |
| 2014-02-06 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2014-01-21 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2012-07-24 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2010-05-27 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-06-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2008-06-25 | Amendment / Modification | |
| 2008-05-30 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2008-01-04 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2006-05-26 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2005-01-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-05-13 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-05-09 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2001-03-15 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-03-15 | Amendment / Modification | |
| 1999-06-02 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1952-01-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-17 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pacrim Developments Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| The Millennium - Looking Back | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1999-03-03 |
| 3597016 Canada Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1999-03-30 |
| Greatfood.com Canada, Limited | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1999-05-06 |
| 4011686 Canada Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 2002-02-08 |
| Polar Plastic Ltd. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| Misa/asim Canada | 250 Yonge Street, Suite 2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2006-09-11 |
| Statpro Canada Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| 6577857 Canada Inc. | 250 Yonge Street, Suite 1602, Toronto, ON M5B 2L7 | 2006-06-02 |
| 6577865 Canada Inc. | 250 Yonge Street, Suite 1602, Toronto, ON M5B 2L7 | 2006-06-02 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jineda Global Limited | 250 Yonge Street, Suite 2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2020-09-16 |
| Kahlua Digital Inc. | 2201-250 Younge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | 2020-08-05 |
| Arce Canada Immigration Services Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2201 (22 Floor), Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-11-12 |
| Techsense Labs Inc. | Suite 2201, 250 Yonge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-11-01 |
| Kubera Technologies Inc. | Agile Offices, 250 Yonge Street, Suite 2201, Torotno, ON M5B 2L7 | 2019-10-10 |
| Simavfx Inc. | 250 Yonge Street Unit 2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-10-01 |
| Kosmo Spacefaring Technologies Corp. | 250 Yonge St #2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-06-03 |
| 11406698 Canada Inc. | Suite 2201, 250 Yonge, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-05-12 |
| Commission On The Wellbeing of Mankind | 2500 Younge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-02-28 |
| 11089692 Canada Inc. | 250 Yonge #2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2018-11-09 |
| Find all corporations in postal code M5B 2L7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARTHA DEACON | 1-54 Allen Street West, Waterloo ON N2L 6H4, Canada |
| Chris Clark | 121 Lytton Blvd, Toronto ON M4R 1L5, Canada |
| Jaqui Parchment | 1 Balmoral Avenue, Suite 717, Toronto ON M4V 3B9, Canada |
| HAYLEY WICKENHEISER | 12-8203 SILVER SPRINGS RD NW, CALGARY AB T3B 4K5, Canada |
| WAYNE RUSSELL | 39 JUNIPER STREET, CHELSEA QC J9B 1T3, Canada |
| RICHARD POUND | 1155, RENE-LEVESQUE O., 41ST FLOOR, MONTREAL QC H3B 3V2, Canada |
| Marie-Hugeuette Cormier | 241 Du Chateau, Levis QC G7A 3B8, Canada |
| TRICIA SMITH | 1185, WEST GEORGIA STREET, #605, VANCOUVER BC V6E 4E6, Canada |
| Saad Rafi | 1177 Yonge Street, Apt 715, Toronto ON M4T 2Y4, Canada |
| Rosie MacLennan | 16 Wildwood Crescent, Toronto ON M4L 2K7, Canada |
| TONY EAMES | 16496, NINTH LINE, STOUFFVILLE ON L4A 3N7, Canada |
| MARK TEWKSBURY | 305-1001 14 Avenue Southwest, Calgary AB T2R 1L2, Canada |
| KAREN RUBIN | PH4-47 Saint Clair Avenue West, Toronto ON M4V 3A5, Canada |
| Inaki Gomez | 4350 9th Ave W, Vancouver BC V6R 2C7, Canada |
| David de Vlieger | 5,237 25th Ave SW, Calgary AB T2S 0L2, Canada |
| Hubert Lacroix | 1 Place Ville Marie - Suite 3000, Montreal QC H3B 4N8, Canada |
| Lori DeGraw | 212 Douglas Street, Stratford ON M5A 5P9, Canada |
| GORDON PETERSON | 7-717 Richmond Street, LONDON ON N6A 1S2, Canada |
| Ian Clarke | 62 Brimwood Court, Pickering ON L1V 6L1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5B 2L7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Paralympic Committee | 100 - 85 Plymouth St, 100, Ottawa, ON K1S 3E2 | 1981-11-30 |
| Canadian Committee for World Press Freedom | 482 Hillcrest Avenue, Ottawa, ON K2A 2M7 | 2008-01-23 |
| Canadian Plant Protection Advisory Committee | 9 Corvus Court, Ottawa, ON K2E 7Z4 | 2002-01-02 |
| Le ComitÉ Canadien Du Conseil Économique Du Bassin Du Pacifique | 90 Adelaide Street West, 2nd Floor, Toronto, ON M9H 1P6 | 1992-04-09 |
| Canadian National Committee of The International Dairy Federation | 120 Trail Side Circle, Ottawa, ON K4A 5B3 | 1988-12-22 |
| ComitГ© D'etude Canadien Du Message 1888 Inc. | 29 Park Road North, Grimsby, ON L3M 2P2 | 1991-06-20 |
| Federation Mondiale D'hongrois ComitÉ National Canadien | 840 St-clair Avenue West, Toronto, ON M6C 1C1 | 1997-04-16 |
| ComitÉe Canadien Pour Combattre Les Crimes Contre L'humanite (cccch) | 3-220 Rue De Beauharnois Ouest, MontrÉal, QC H2N 1K2 | 2000-01-24 |
| Breastfeeding Committee for Canada | 50 51149 Range Road 231, Sherwood Park, AB T8B 1K5 | 2001-01-18 |
| The Armenian Genocide Centennial Committee of Canada | 3401 Rue Olivar-asselin, Montreal, QC H4J 1L5 | 2013-11-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN OLYMPIC COMMITTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.