TREATY 4 & 6 FIRST NATIONS DIGLINE PIPELINE & STRINGING INC. (Corporation# 3489086) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 1998.
| Corporation ID | 3489086 |
| Corporation Name | TREATY 4 & 6 FIRST NATIONS DIGLINE PIPELINE & STRINGING INC. |
| Registered Office Address |
11 Couchie Industrial Road North Bay ON P1B 8G5 |
| Incorporation Date | 1998-09-14 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W. STANDINGHORN | P.O. BOX 147, GALLIVAN SK S0M 0X0, Canada |
| SANDRA WALLACE | 87 PRINCE EDWARD DRIVE, NORTH BAY ON P1A 3M5, Canada |
| E. POITRAS | P.O. BOX 518, BALCARRES SK S0G 0C0, Canada |
| GERALD LEROUX | 24 RONCO COURT, NORTH BAY ON P1B 9R5, Canada |
| G.M. LAPLANTE | 804 WYLD STREET, NORTH BAY ON P1B 9N1, Canada |
| F.C. QUEWEZANCE | P.O. BOX 1120, KAMSACK SK S0A 1S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-09-13 | 1998-09-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-09-14 | current | 11 Couchie Industrial Road, North Bay, ON P1B 8G5 |
| Name | 1998-09-14 | current | TREATY 4 & 6 FIRST NATIONS DIGLINE PIPELINE & STRINGING INC. |
| Name | 1998-09-14 | current | TREATY 4 ; 6 FIRST NATIONS DIGLINE PIPELINE ; STRINGING INC. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-09-14 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eric C. Devlin Lumber Ltd. | Rr 4, P.o.box 10, North Bay, ON P1B 8G5 | 1977-06-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7558643 Canada Inc. | 5 Linden Lane, North Bay, ON P1B 0A1 | 2010-05-21 |
| Bucket List Adventures Inc. | 17 Perut Place, North Bay, ON P1B 0B5 | 2018-02-11 |
| Christian Aboriginal Fellowship of Canada | 66, Josephine Street, P. O. Box 24026, North Bay, ON P1B 0C7 | 2013-12-04 |
| 12409755 Canada Foundation | 207 Ferguson St, Suite #3, North Bay, ON P1B 1A1 | 2020-10-12 |
| Marwed Incorporated | 182 Main Street East, Apt 202, North Bay, ON P1B 1A8 | 2019-01-19 |
| Feminicity Inc. | 112 Main Street E., North Bay, ON P1B 1A8 | 2007-11-29 |
| Joshua Nantel Training Inc. | 200 Main Street East, North Bay, ON P1B 1B1 | 2018-03-09 |
| Centre of Economic Growth Assistance To Territories | Main Street E, 204, North Bay, ON P1B 1B1 | 2016-08-01 |
| Urban Eden Activity Center Corp. | 210 Main Street East, North Bay, ON P1B 1B1 | 2008-08-28 |
| 8388911 Canada Inc. | 295 Main St E, North Bay, ON P1B 1B2 | 2013-02-26 |
| Find all corporations in postal code P1B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W. STANDINGHORN | P.O. BOX 147, GALLIVAN SK S0M 0X0, Canada |
| SANDRA WALLACE | 87 PRINCE EDWARD DRIVE, NORTH BAY ON P1A 3M5, Canada |
| E. POITRAS | P.O. BOX 518, BALCARRES SK S0G 0C0, Canada |
| GERALD LEROUX | 24 RONCO COURT, NORTH BAY ON P1B 9R5, Canada |
| G.M. LAPLANTE | 804 WYLD STREET, NORTH BAY ON P1B 9N1, Canada |
| F.C. QUEWEZANCE | P.O. BOX 1120, KAMSACK SK S0A 1S0, Canada |
| City | NORTH BAY |
| Post Code | P1B8G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Treaty 8 First Nations of Alberta | 18178 - 102 Avenue, Edmonton, AB T5S 1S7 | 1997-05-27 |
| Grand Council of Treaty 8 First Nations | General Delivery, Grouard, AB T0G 1C0 | 1990-11-02 |
| Alberta Treaty 8 First Nations Human Resources Development Board | 10060 Jasper Ave, Suite 2300 Tower One, Edmonton, AB T5J 3R8 | 1997-02-12 |
| Scl Quebec Pipeline Inc. | 400 4 Avenue S.w., Calgary, AB T2P 0J4 | 1988-12-08 |
| Canadian-parkhill Pipe Stringing, Ltd. | 1554 Yonge St, Toronto 290, ON | 1951-09-19 |
| Les PropriÉtÉs Du Pipeline Tda Inc. | 48 Du. Pipeline Road, Potton, QC J0E 1X0 | 2004-10-01 |
| Les PropriÉtÉs Du Pipeline Tda Inc. | 48, Chemin Du Pipeline, Potton, QC J0E 1X0 | |
| La Societe D'experts Conseils En Pipeline Monenco Limitee | 801 6th Avenue S.w., Suite 400, Calgary, QC T2P 3W3 | 1983-06-07 |
| Pipeline Records Canada Inc. | 4398 St-lawrence Blvd, Suite 203, Montreal, QC H2W 1Z5 | 1987-05-29 |
| RГ©veil Des Nations Rn | 101 - 6640 Notre-dame Street, Ottawa, ON K1C 1H1 | 2020-08-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on TREATY 4 & 6 FIRST NATIONS DIGLINE PIPELINE & STRINGING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.