CANADIAN HEARING INSTRUMENT PRACTITIONERS SOCIETY (Corporation# 3470849) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 4, 1998.
| Corporation ID | 3470849 |
| Business Number | 869913681 |
| Corporation Name | CANADIAN HEARING INSTRUMENT PRACTITIONERS SOCIETY |
| Registered Office Address |
39 Niagara Street, Suite 922 Toronto ON M5V 0T6 |
| Incorporation Date | 1998-03-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 11 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LESLIE HOLDEN | C/O POLO PARK HEARING CENTRE, 0157 E -1485 PORTAGE AVE., WINNIPEG MB R3G 0W4, Canada |
| Sandra Cahill | 760 Topsail Road, Mount Pearl NL A1N 3J3, Canada |
| Steve Wong | 199 Grafton Street, Suite 310, Charlottetown PE C1A 1L2, Canada |
| Matt Mac Mullin | C/O CAPE BRETON HEARING SOCIETY, 31 RIVERSIDE DRIVE, SYDNEY RIVER NS B1S 3N1, Canada |
| Candice Boldt | 120, 2037 Mayor Magrath Dr S, Lethbridge AB T1K 2S2, Canada |
| Valerie Spino | 4715, rue d'Angora, bureau 203, Terrebonne QC J6X 2Z6, Canada |
| Christopher Arnold | 18-385 Frederick Street, Kitchener ON N2H 2P2, Canada |
| Jonica Willett | 202-40th Elizabeth Street, Okotoks AB T1S 1B5, Canada |
| Raymond Gilby | 110 - 2124 Bowen Road, Nanaimo BC V9S 1H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1998-03-04 | 2014-09-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-03-03 | 1998-03-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-11-02 | current | 39 Niagara Street, Suite 922, Toronto, ON M5V 0T6 |
| Address | 2016-10-07 | current | 33 Whitmer, Suite 207, Milton, ON L9T 8P9 |
| Address | 2016-10-07 | 2020-11-02 | 33 Whitmer, Suite 207, Milton, ON L9T 8P9 |
| Address | 2014-09-12 | 2016-10-07 | 2489 Bloor Street West, Suite 300, Toronto, ON M6S 1R6 |
| Address | 2014-03-31 | 2014-09-12 | 2489 Bloor Street West, Suite 300, Toronto, ON M6S 1R6 |
| Address | 2006-03-31 | 2006-03-31 | L 152 I 1485 Portage, Winnipeg, MB R3G 0W4 |
| Address | 1999-03-31 | 2014-03-31 | 147 Hunter St. East, Peterborough, ON K9H 1G7 |
| Address | 1998-03-04 | 1999-03-31 | 147 Hgunter St East, Peterborough, ON K9H 1G7 |
| Name | 2014-09-12 | current | CANADIAN HEARING INSTRUMENT PRACTITIONERS SOCIETY |
| Name | 1998-03-04 | 2014-09-12 | CANADIAN HEARING INSTRUMENT PRACTITIONERS SOCIETY |
| Status | 2014-09-12 | current | Active / Actif |
| Status | 1998-03-04 | 2014-09-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-12 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1998-03-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-09-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12316234 Canada Inc. | 732 - 39 Niagara Street, Toronto, ON M5V 0T6 | 2020-09-03 |
| Doublespeak Games Inc. | 39 Niagara St, Suite 1203, Toronto, ON M5V 0T6 | 2014-06-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LESLIE HOLDEN | C/O POLO PARK HEARING CENTRE, 0157 E -1485 PORTAGE AVE., WINNIPEG MB R3G 0W4, Canada |
| Sandra Cahill | 760 Topsail Road, Mount Pearl NL A1N 3J3, Canada |
| Steve Wong | 199 Grafton Street, Suite 310, Charlottetown PE C1A 1L2, Canada |
| Matt Mac Mullin | C/O CAPE BRETON HEARING SOCIETY, 31 RIVERSIDE DRIVE, SYDNEY RIVER NS B1S 3N1, Canada |
| Candice Boldt | 120, 2037 Mayor Magrath Dr S, Lethbridge AB T1K 2S2, Canada |
| Valerie Spino | 4715, rue d'Angora, bureau 203, Terrebonne QC J6X 2Z6, Canada |
| Christopher Arnold | 18-385 Frederick Street, Kitchener ON N2H 2P2, Canada |
| Jonica Willett | 202-40th Elizabeth Street, Okotoks AB T1S 1B5, Canada |
| Raymond Gilby | 110 - 2124 Bowen Road, Nanaimo BC V9S 1H7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 0T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Society of Eye Health Practitioners | 35 West Pearce Street, Unit 35, Richmond Hill, ON L4B 3A9 | 2014-07-14 |
| The Canadian Society of Business Practitioners | 3852 Finch Avenue, Suite 206, Scarborough, ON M1T 3T9 | 1988-09-27 |
| Society of Trust and Estate Practitioners (canada) | 510-45 Sheppard Avenue East, Toronto, ON M2N 5W9 | 1999-07-26 |
| International Society of Oncology Pharmacy Practitioners | 201 Bewicke Avenue, Suite 206, North Vancouver, BC V7M 3M7 | 2015-11-13 |
| Society of Trust and Estate Practitioners (edmonton) | 2225 Sheppard Avenue East, Suite 1001, Atria IIi, Toronto, ON M2J 5C2 | 2003-03-12 |
| Society of Trust and Estate Practitioners (atlantic) | 2225 Sheppard Avenue East, Suite 1001, Atria IIi, Toronto, ON M2J 5C2 | 2003-03-12 |
| Society of Trust and Estate Practitioners (ottawa) | 301-200 Catherine Street, Ottawa, ON K2P 2K9 | 1999-10-27 |
| Society of Trust and Estate Practitioners (calgary) | 333 7th Avenue Sw, Suite 900, Calgary, AB T2P 2Z1 | 1999-07-26 |
| Society of Trust and Estate Practitioners (winnipeg) | 447 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 3B6 | 1999-07-26 |
| Society of Trust and Estate Practitioners (vancouver) | 777 Dunsmuir Street, Suite 1300 P.o. Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 1999-07-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN HEARING INSTRUMENT PRACTITIONERS SOCIETY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.