3470733 CANADA INC. (Corporation# 3470733) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 17, 1998.
| Corporation ID | 3470733 |
| Business Number | 142385657 |
| Corporation Name | 3470733 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
49 MontÉe Du Golf Lac Beauport QC G0A 2C0 |
| Incorporation Date | 1998-04-17 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GUYLAINE GIRARD | 171 CHEMIN DU TOUR DU LAC, LAC BEAUPORT QC G0A 2C0, Canada |
| SERGE PROVENCHER | 171 CHEMIN DU TOUR DU LAC, LAC BEAUPORT QC G0A 2C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-04-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-04-16 | 1998-04-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-10-22 | current | 49 MontÉe Du Golf, Lac Beauport, QC G0A 2C0 |
| Address | 1998-04-17 | 2002-10-22 | 171 Chemin Du Tour Du Lac, Lac Beauport, QC G0A 2C0 |
| Name | 1998-04-17 | current | 3470733 CANADA INC. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-04-17 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-04-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2001 | 2001-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 49 MONTÉE DU GOLF |
| City | LAC BEAUPORT |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 2C0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion RaphaГ‹l Soligo Inc. | 171, Chemin Du Tour Du Lac, Lac-beauport, QC G0A 2C0 | 2010-11-26 |
| Life Purity Water Inc. | 1002, Boulevard Du Lac, Lac-beauport, QC G0A 2C0 | 2006-04-03 |
| Liquide Urbain Inc. | 10, Chemin Du Godendard, Lac-beauport, QC G0A 2C0 | 2005-10-13 |
| 4278321 Canada Inc. | 161, Chemin Tour Du Lac, Lac-beauport, QC G0A 2C0 | 2005-04-19 |
| 6350607 Canada Inc. | 1002, Boul. Du Lac, Lac Beauport, QC G0A 2C0 | 2005-02-17 |
| Meabooks Inc. | 34 Chemin BoisÉ, Lac Beauport, QC G0A 2C0 | 2004-03-23 |
| High Tech Load (h.t.l.) Canada Inc. | 94, Chemin De La VallÉe, Lac Beauport, QC G0A 2C0 | 2003-12-12 |
| Mountain Guru Equipment Inc. | 5 Chemin De La VallÉe, Lac Beauport, QC G0A 2C0 | 2003-12-05 |
| 4152611 Canada Inc. | 1, Chemin Des Pentes, Lac Beauport, QC G0A 2C0 | 2003-03-20 |
| I Will Technologies Inc. | 129 Chemin Des MÉlÈzes, Lac-beauport, QC G0A 2C0 | 2003-01-25 |
| Find all corporations in postal code G0A 2C0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GUYLAINE GIRARD | 171 CHEMIN DU TOUR DU LAC, LAC BEAUPORT QC G0A 2C0, Canada |
| SERGE PROVENCHER | 171 CHEMIN DU TOUR DU LAC, LAC BEAUPORT QC G0A 2C0, Canada |
| City | LAC BEAUPORT |
| Post Code | G0A 2C0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3470733 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.