Canadian Hardware & Housewares Manufacturers Association (Corporation# 347060) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 12, 1966.
| Corporation ID | 347060 |
| Corporation Name | Canadian Hardware & Housewares Manufacturers Association |
| Registered Office Address |
1335 Morningside Avenue Suite 101 Scarborough ON M1B 5M4 |
| Incorporation Date | 1966-05-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 12 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARK TRAVERS | 148-11121 Horseshoe Way, Richmond BC V7A 5G7, Canada |
| Patricia Noronha | 7303 Warden Avenue, Suite 202, Markham ON L3R 5Y6, Canada |
| DENISE DEACON | 145 Walker Drive UNIT 3, Mississauga ON L6T 5P5, Canada |
| Jeff Crews | 7900 Boulevard Henri-Bourassa Ouest, Montréal QC H4S 1V4, Canada |
| KRISTA HAMILTON | C-420 MAIN ST E, #595, MILTON ON L5H 4E7, Canada |
| PETER LAING | 8725 HOLGATE CRESCENT, MILTON ON L9T 5G7, Canada |
| Scott Ride | 445 Admiral Boulevard, Mississauga ON L5T 2N1, Canada |
| DAVE EVANS | 1064 QUEEN STREET WEST, SUITE 22, PORT CREDIT ON L5H 4E7, Canada |
| Adam Malolepszy | 281 Hillmount Road, Markham ON L6C 2S3, Canada |
| Joe Comitale | 5720 Ambler Drive, Mississauga ON L4W 2B1, Canada |
| Andre Hudon | 62 Hymus Blvd., Pointe Claire QC H9R 1E1, Canada |
| Gerry Lubanszky | 375 Chemin Saint François Ouest, Saint-François-de-la-Rivière-du-Sud QC G0R 3A0, Canada |
| Richard Beck | 2515 Meadowpine Blvd., Mississauga ON L5N 6C3, Canada |
| STEVE BARKER | 6805 INVADER CRES, UNIT 3, MISSISSAUGA ON L5T 2K6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1966-05-12 | 2014-09-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1966-05-11 | 1966-05-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-16 | current | 1335 Morningside Avenue, Suite 101, Scarborough, ON M1B 5M4 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-09-16 | 1335 Morningside Ave, Suite 101, Scarborough, ON M1B 5M4 |
| Address | 2008-03-31 | 2013-03-31 | 411 Guildwood Parkway, Scarborough, ON M1E 1R3 |
| Address | 2007-03-31 | 2008-03-31 | 411 Guildwood Parkway, Scarborough, ON M1E 1R3 |
| Address | 1966-05-12 | 2007-03-31 | 411 Guildwood Parkway, Scarborough, ON M1E 1R3 |
| Name | 2014-09-16 | current | Canadian Hardware & Housewares Manufacturers Association |
| Name | 2014-09-16 | current | Canadian Hardware ; Housewares Manufacturers Association |
| Name | 1966-05-12 | 2014-09-16 | CANADIAN HARDWARE AND HOUSEWARES MANUFACTURERS ASSOCIATION |
| Status | 2014-09-16 | current | Active / Actif |
| Status | 1966-05-12 | 2014-09-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1966-05-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 1335 MORNINGSIDE AVENUE |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1B 5M4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12528037 Canada Inc. | 1l -6 Rosebank Drive, Toronto, ON M1B 0A1 | 2020-11-27 |
| Mercy Trust Canada | 6c-6 Rosebank Drive, Scarborough, ON M1B 0A1 | 2017-08-02 |
| Ovostone Inc. | 6e-6 Rosebank Drive, Toronto, ON M1B 0A1 | 2017-06-30 |
| Canada Nuvalue Pet Ltd. | 6 Rosebank Drive, Unit 6j, Toronto, ON M1B 0A1 | 2016-07-07 |
| 9461264 Canada Inc. | 1-e, 6 Rosebank Drive, Scarborough, ON M1B 0A1 | 2015-10-01 |
| Canada Alwaylife Ltd. | 6j-6 Rosebank Dr., Toronto, ON M1B 0A1 | 2014-12-05 |
| 8766614 Canada Ltd. | 17f-6 Rosebank Drive, Toronto, ON M1B 0A1 | 2014-01-23 |
| Canada Glife Biotech Ltd. | 6 Rosebank Dr, Unit 6j, Toronto, ON M1B 0A1 | 2013-07-16 |
| Nb Men Apparel Inc. | 6 Rosebank Drive (suite 5c), Scarborough, ON M1B 0A1 | 2010-10-13 |
| Db Media Distribution Inc. | 5900 Finch Avenue East, Toronto, ON M1B 0A2 | |
| Find all corporations in postal code M1B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARK TRAVERS | 148-11121 Horseshoe Way, Richmond BC V7A 5G7, Canada |
| Patricia Noronha | 7303 Warden Avenue, Suite 202, Markham ON L3R 5Y6, Canada |
| DENISE DEACON | 145 Walker Drive UNIT 3, Mississauga ON L6T 5P5, Canada |
| Jeff Crews | 7900 Boulevard Henri-Bourassa Ouest, Montréal QC H4S 1V4, Canada |
| KRISTA HAMILTON | C-420 MAIN ST E, #595, MILTON ON L5H 4E7, Canada |
| PETER LAING | 8725 HOLGATE CRESCENT, MILTON ON L9T 5G7, Canada |
| Scott Ride | 445 Admiral Boulevard, Mississauga ON L5T 2N1, Canada |
| DAVE EVANS | 1064 QUEEN STREET WEST, SUITE 22, PORT CREDIT ON L5H 4E7, Canada |
| Adam Malolepszy | 281 Hillmount Road, Markham ON L6C 2S3, Canada |
| Joe Comitale | 5720 Ambler Drive, Mississauga ON L4W 2B1, Canada |
| Andre Hudon | 62 Hymus Blvd., Pointe Claire QC H9R 1E1, Canada |
| Gerry Lubanszky | 375 Chemin Saint François Ouest, Saint-François-de-la-Rivière-du-Sud QC G0R 3A0, Canada |
| Richard Beck | 2515 Meadowpine Blvd., Mississauga ON L5N 6C3, Canada |
| STEVE BARKER | 6805 INVADER CRES, UNIT 3, MISSISSAUGA ON L5T 2K6, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1B 5M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Manufacturers Association | 40 Greenbriar Road, Brampton, ON L6S 1Z9 | 2020-10-24 |
| Association Canadienne Des Manufacturiers De Sacs D'epicerie | 116 Albert St, Ste 710, Ottawa, ON K1P 5G3 | 1973-08-31 |
| Association Canadienne Des Fabricants De Materiel Electrique | 10 Price St, Toronto 289, ON M4W 1Z5 | 1945-01-27 |
| Canadian Association of Omega-3 Manufacturers | 1849 Maple Grove Road, Ottawa, ON K2S 1B9 | 2005-03-08 |
| Association Canadienne Des Manufacturiers De Gants | 50 River Street, Toronto, ON M5A 3N9 | 1975-02-14 |
| Canadian Casket Manufacturers Association | 50 Place Cremazie Ouest, Bureau 406, Montreal, QC H2P 2T1 | 1993-05-12 |
| Association Canadienne Des Manufacturiers De Biscuits | 1185 Eglington Ave East, Suite 101, Don Mills, ON M3C 3C6 | 1985-11-13 |
| Canadian Eifs Manufacturers Association (cema) | 1500 - 45 O'connor Street, Ottawa, ON K1P 1A4 | 2017-04-11 |
| Association Canadienne Des Manufacturiers De Plancher De Bois | 80 Crockford Blvd, Scarborough, ON M1R 3C3 | 1967-08-17 |
| Canadian Association of Milk Replacer Manufacturers Inc. | 37 Rue Campbell, Mont St-hilaire, QC J3H 3T2 | 1989-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Hardware & Housewares Manufacturers Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.