FARAJ 2000 JEWELLERY INC. (Corporation# 3470458) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 4, 1998.
| Corporation ID | 3470458 |
| Business Number | 869535443 |
| Corporation Name |
FARAJ 2000 JEWELLERY INC. BIJOUTERIE FARAJ 2000 INC. |
| Registered Office Address |
2865 L'heureux St. Laurent QC H4K 1J1 |
| Incorporation Date | 1998-03-04 |
| Dissolution Date | 2012-04-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FARAJ FATHALA | 2865 L'HEUREUX, ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-03-03 | 1998-03-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-02-21 | current | 2865 L'heureux, St. Laurent, QC H4K 1J1 |
| Address | 2008-02-21 | 2008-02-21 | 4150 St. Catherine Street West, Suite 525, Westmount, QC H3Z 2Y5 |
| Address | 1998-03-04 | 2008-02-21 | 2865 L'heureux, St-laurent, QC H4K 1J1 |
| Name | 1998-03-04 | current | FARAJ 2000 JEWELLERY INC. |
| Name | 1998-03-04 | current | BIJOUTERIE FARAJ 2000 INC. |
| Status | 2012-04-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-03-04 | 2012-04-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-10 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1998-03-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-01-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2865 L'HEUREUX |
| City | ST. LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4K 1J1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Ranya Inc. | 7777, Rue Henri-bÉland, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Gestion Peter Nasri Inc. | 7777 Henri-bГ©land Avenue, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Drukpa Canada | 7560 Rue BГ©ique, MontrГ©al, QC H4K 1A3 | 2018-02-02 |
| 9815180 Canada Inc. | 7570, Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 2016-06-30 |
| 6034969 Canada Inc. | 7550 Rue Beique, Montreal, QC H4K 1A3 | 2002-11-06 |
| 135694 Canada Inc. | 7570 Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 1984-09-20 |
| International Council for The Abolition of Land Mines (i.c.a.l.m.) | 6257 Gouin O., Suite#8, Montreal, QC H4K 1A7 | 2001-04-20 |
| 2814722 Canada Inc. | 6419 Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4K 1A9 | 1992-04-22 |
| 171292 Canada Inc. | 6410 Gouin Boulevard West, Montreal, QC H4K 1B1 | 1990-01-08 |
| Forset Import-export Inc. | 6670 Gouin Blvd. West, St-laurent, QC H4K 1B4 | 1995-05-16 |
| Find all corporations in postal code H4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FARAJ FATHALA | 2865 L'HEUREUX, ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| City | ST. LAURENT |
| Post Code | H4K 1J1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bijouterie Faraj Inc. | 2865 L'heureux Street, St. Laurent, QC H4K 1J1 | 1988-07-26 |
| Courtage Faraj Inc. | 56, Rue Mauriac, Repentigny, QC J6A 5S2 | 2020-03-25 |
| Florentine Jewellery 2000 Inc. | 1459 Cunard St, Laval, QC H7S 2H8 | 1984-12-05 |
| Irs Corporation Canada 2000 (irs.c.c.-2000) Inc. | 2 Place St-jean-baptiste, Oka, QC J0N 1E0 | 2001-04-12 |
| Boulangerie 2000 Inc. | 1 Westmount Square, 10 Floor, Montreal, QC H3Z 2P9 | 1987-11-25 |
| 7623798 Canada Inc. | 2000, Avenue Mcgill College, Bureau 2000, MontrГ©al, QC H3A 3H3 | 2010-08-13 |
| 3535967 Canada Inc. | Me FrÉdÉric Letendre, 2000-2000, Avenue Mcgill College, Montreal, QC H3A 3H3 | 1998-12-18 |
| AÉro Mag 2000 (ymx) Inc. | AÉroport International De MontrÉal, 11955 Cargo A-6, Mirabel, QC J7N 1G3 | 1993-04-23 |
| Nexo Pharma Inc. | 2000 Mcgill College Avenue, Suite 2000, Montreal, QC H3A 3H3 | 2011-02-01 |
| Manicouagan Palladium Corp. | 2000-2000 Mcgill College Avenue, Montreal, QC H3A 3H3 | 2010-12-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on FARAJ 2000 JEWELLERY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.