THISTLETOWN TEEN CENTRE (Corporation# 3470377) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 3, 1998.
| Corporation ID | 3470377 |
| Business Number | 870000841 |
| Corporation Name | THISTLETOWN TEEN CENTRE |
| Registered Office Address |
8 Mcgillivray Avenue Thisletown ON M9V 1G3 |
| Incorporation Date | 1998-03-03 |
| Dissolution Date | 2015-04-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN KIRU | 87 BARFORD ROAD, REXDALE ON M9W 4H8, Canada |
| DENISE CROSS | 420 MILL ROAD, SUITE 820, ETOBICOKE ON M9C 1Z1, Canada |
| DEBBIE GILBERT | 2777 KIPLING AVENUE, SUITE 1114, REXDALE ON M9V 4M2, Canada |
| MIKE WILLIAMS | 900 ALBION ROAD, THISTLETOWN ON M9V 1A5, Canada |
| JACKALYN CROSS | 420 MILL ROAD, SUITE 820, ETOBICOKE ON M9C 1Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-03 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-03-02 | 1998-03-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1998-03-03 | current | 8 Mcgillivray Avenue, Thisletown, ON M9V 1G3 |
| Name | 1998-03-03 | current | THISTLETOWN TEEN CENTRE |
| Status | 2015-04-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-24 | 2015-04-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-24 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-03-03 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-23 | Dissolution | Section: 222 |
| 1998-03-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 8 MCGILLIVRAY AVENUE |
| City | THISLETOWN |
| Province | ON |
| Postal Code | M9V 1G3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Riyasat Punjabi Tadka & Bar Canada Inc. | Unit A-102, A-103, 6230 Finch Avenue West, Etobicoke, ON M9V 0A1 | 2020-11-30 |
| 360 Urban Threads Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| Mack F/x Traders Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| 6747566 Canada Limited | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-04-02 |
| 10623415 Canada Inc. | 845 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-02-08 |
| Free Sewing Training School | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2017-04-19 |
| 8135061 Canada Corporation | 1a-849 Albion, Toronto, ON M9V 1A3 | 2012-03-07 |
| Nigerian-canadian Police Foundation | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2017-12-13 |
| The Garden of Love and Deliverance Ministry | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-06-21 |
| Remane International Incorporated | 900 Albion Road, Unit B20, Etobicoke, ON M9V 1A5 | 2014-04-01 |
| Find all corporations in postal code M9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN KIRU | 87 BARFORD ROAD, REXDALE ON M9W 4H8, Canada |
| DENISE CROSS | 420 MILL ROAD, SUITE 820, ETOBICOKE ON M9C 1Z1, Canada |
| DEBBIE GILBERT | 2777 KIPLING AVENUE, SUITE 1114, REXDALE ON M9V 4M2, Canada |
| MIKE WILLIAMS | 900 ALBION ROAD, THISTLETOWN ON M9V 1A5, Canada |
| JACKALYN CROSS | 420 MILL ROAD, SUITE 820, ETOBICOKE ON M9C 1Z1, Canada |
| City | THISLETOWN |
| Post Code | M9V1G3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A New Tomorrow Teen Centre | 55 Veneto Dr, Woodbridge, ON L4L 8X4 | 2017-12-11 |
| Teen Challenge Canada Inc. | 9340 Sharon Road, London, ON N6P 1R6 | |
| Entrepreneurs Teen Meet Inc. | 402-6455 Jean-talon St E, MontrГ©al, QC H1S 3E8 | 2018-02-07 |
| Thistletown Productions Inc. | 102 Reed Drive, Ajax, ON L1S 6T5 | 2019-07-14 |
| Interavionics Limited | 255 Thistletown Boulevard, Rexdale, ON M9W 1K6 | 1988-01-20 |
| 6208339 Canada Incorporated | 247 Thistletown Blvd, Etobicoke, On, ON M9V 1K6 | 2004-03-16 |
| Thistletown Coin Wash Inc. | 23 Golden Spruce Lane, Maple, ON L6A 0J6 | 2018-10-01 |
| Thistletown Collegiate Alumni Association | 105 Pine Crest Road, Toronto, ON M6P 3G6 | 2006-12-19 |
| Thistletown Trading Limited | 200 King St West, 11th Floor Po Box 11, Toronto, ON M5H 3T4 | 1965-06-14 |
| Teen Meetinghouse | 155 Essex Rd, Tecumseh, ON N8N 2K5 | 2014-01-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on THISTLETOWN TEEN CENTRE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.