Island Solution Solvers Inc. (Corporation# 3470318) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 1998.
| Corporation ID | 3470318 |
| Corporation Name | Island Solution Solvers Inc. |
| Registered Office Address |
2 Watts Avenue Charlottetown PE C1E 1B0 |
| Incorporation Date | 1998-05-04 |
| Dissolution Date | 2000-03-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| COLIN TAYLOR | 1418 FIELDLIGHT BLVD., PICKERING ON L1V 2V5, Canada |
| RIP GAUTHIER | 250 INGLEWOOD DRIVE, TORONTO ON M4T 1J1, Canada |
| RONALD WHITE | 17 RUSSETT DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1E 1B6, Canada |
| KEITH DEWAR | 197 CENTRAL STREET, SUMMERSIDE PE C1N 3M2, Canada |
| LINDA BORDEN | 13 HARLAND VIEW DR. BOX B, STRATFORD PE C1A 9H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-03 | 1998-05-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-05-04 | current | 2 Watts Avenue, Charlottetown, PE C1E 1B0 |
| Name | 1998-05-04 | current | Island Solution Solvers Inc. |
| Status | 2000-03-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-05-04 | 2000-03-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-16 | Dissolution | Section: 210 |
| 1998-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2 WATTS AVENUE |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Province | PE |
| Postal Code | C1E 1B0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hygenicon Inc. | 28 Watts Ave, Charlottetown, PE C1E 1B0 | 1998-06-12 |
| Wharf-rat Ltd. | Ist Ave.w.royalty Ind. Pk, West Royalty, PE C1E 1B0 | 1987-09-28 |
| Xtalite Technology Limited | W. Royalty Industrial Pk, Charlottetown, PE C1E 1B0 | 1986-10-06 |
| Garde Cheminee Ltee. | 3rd Street West, P.o. 10, West Royalty, QC C1E 1B0 | 1986-05-15 |
| 140512 Canada Limited | West Royalty Industrial, Charlottetown, PE C1E 1B0 | 1985-03-19 |
| Imapro Inc. | West Royalty Industrial P, Charlottetown, PE C1E 1B0 | 1976-04-09 |
| Hydraulic Concepts (canada) Ltd. | West Royalty Industrial Park, Charlottetown (west Royalty), PE C1E 1B0 | 1977-11-24 |
| Excel Optical Ltd. | West Royalty Industrial Park, West Royalty, Charlottetown, PE C1E 1B0 | 1977-12-29 |
| Notsa Engineering (canada) Limited | West Royalty Industrial Park, Charlottetown, PE C1E 1B0 | 1977-01-14 |
| Isca Electronics (canada) Ltd. | West Royalty Industrial Park, West Royalty Charlottetown, PE C1E 1B0 | 1977-06-20 |
| Find all corporations in postal code C1E1B0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| COLIN TAYLOR | 1418 FIELDLIGHT BLVD., PICKERING ON L1V 2V5, Canada |
| RIP GAUTHIER | 250 INGLEWOOD DRIVE, TORONTO ON M4T 1J1, Canada |
| RONALD WHITE | 17 RUSSETT DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1E 1B6, Canada |
| KEITH DEWAR | 197 CENTRAL STREET, SUMMERSIDE PE C1N 3M2, Canada |
| LINDA BORDEN | 13 HARLAND VIEW DR. BOX B, STRATFORD PE C1A 9H5, Canada |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Post Code | C1E1B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solvers Toronto Inc. | 8 Toscana Drive, Whitby, ON L1R 2Z4 | 2018-07-20 |
| Solution Espace Met Inc. | 6205, Boul. Des Grandes-prairies, MontrГ©al, QC H1P 1A5 | 2015-11-02 |
| Solution EnvisÉcure Inc. | 970, Montee De Liesse, Suite 205, St-laurent, QC H4T 1W7 | 2004-10-27 |
| Sucre Solution Inc. | 105-8905, Boulevard Parent, Trois-riviГЁres, QC G9A 5E1 | 2012-03-01 |
| The 2% Solution Foundation | 3534 Avenue Du MusГ©e, MontrГ©al, QC H3G 2C7 | 2019-10-22 |
| Solution CryogГ©nique Inc. | 1851 Rue D'helsinki, Terrebonne, QC J6X 4R2 | 2006-06-14 |
| Solution Revolutionhair Inc. | 257a Boul D'anjou, Chateauguay, QC J6J 2R4 | 2017-05-08 |
| Yns Your Network Solution Inc. | 1829 Lincoln, Suite 2, Montreal, QC H3H 1H5 | 1998-01-22 |
| J.a.l. Air Solution Inc. | 2121 Saint-marc Street, Suite 1812, Montreal, QC H3H 2P1 | 1997-10-09 |
| Bol-dan Fontation & Maconnerie Solution Plus Inc. | 1730 Saint Laurent Boulevard, Ottawa, ON K1G 5L1 | 1994-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Island Solution Solvers Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.