Canadian Handball Association (Corporation# 347027) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1969.
| Corporation ID | 347027 |
| Business Number | 100765288 |
| Corporation Name | Canadian Handball Association |
| Registered Office Address |
1201 Ashland Drive Cobourg ON K9A 5S4 |
| Incorporation Date | 1969-08-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BOB MEYER | #52 5216 201A ST., LANGLEY BC V3A 1S4, Canada |
| Shauna Hillery | 606 1160 Pendrell Street, Vancouver BC V6E 1L5, Canada |
| IVAN ELLIOTT | 1133 PETTIT RD., FORT ERIE ON L2A 5A2, Canada |
| Colleen Deckert | 447 Portage Ave, Winnipeg MB R3B 3H5, Canada |
| MIKE WILSON | 1201 ASHLAND DRIVE, COBOURG ON K9A 5S4, Canada |
| Andrew Short | 100 Firdale Drive, St. John's NL A1A 5Y3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-05 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1969-08-18 | 2014-09-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1969-08-17 | 1969-08-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-05 | current | 1201 Ashland Drive, Cobourg, ON K9A 5S4 |
| Address | 2005-03-31 | 2014-09-05 | 225 Juniper Drive, Burlington, ON L7L 2T2 |
| Address | 1969-08-18 | 2005-04-15 | 11611 145th St, Edmonton, AB |
| Name | 2014-09-05 | current | Canadian Handball Association |
| Name | 1969-08-18 | 2014-09-05 | CANADIAN HANDBALL ASSOCIATION |
| Status | 2014-09-05 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-03-03 | 2014-09-05 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-03-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1969-08-18 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-05 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1969-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9631534 Canada Limited | 9 Elgin Street E, Unit 4, Cobourg, ON K9A 0A1 | 2016-02-15 |
| Star Expo Foundation | 402-300 D'arcy Street, Cobourg, ON K9A 0A2 | 2012-02-08 |
| Caritas Nfp Services | 120 University Avenue East, Unit 405, Cobourg, ON K9A 0A9 | 2009-02-23 |
| Probus Canada | 1302-120 University Ave. East, Cobourg, ON K9A 0A9 | 1995-08-01 |
| Ame Microsystems Engineering Ltd. | 903-120 University Ave. East, Cobourg, ON K9A 0A9 | 1982-03-12 |
| Miniveil (canada) Limited | 120 University Avenue E, #6301, Cobourg, ON K9A 0A9 | 1962-03-29 |
| Art De Triomphe Foundation | 120 University Avenue East, Unit 405, Cobourg, ON K9A 0A9 | 2004-09-02 |
| Mibrocorp Inc. | 854 Caddy Drive, Cobourg, ON K9A 0B1 | |
| Camps Brown Inc. | 854 Caddy Drive, Cobourg, ON K9A 0B1 | |
| Ingi Fashion Inc. | 169 Division Street, Unit 202, Cobourg, ON K9A 0B3 | 2019-09-30 |
| Find all corporations in postal code K9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BOB MEYER | #52 5216 201A ST., LANGLEY BC V3A 1S4, Canada |
| Shauna Hillery | 606 1160 Pendrell Street, Vancouver BC V6E 1L5, Canada |
| IVAN ELLIOTT | 1133 PETTIT RD., FORT ERIE ON L2A 5A2, Canada |
| Colleen Deckert | 447 Portage Ave, Winnipeg MB R3B 3H5, Canada |
| MIKE WILSON | 1201 ASHLAND DRIVE, COBOURG ON K9A 5S4, Canada |
| Andrew Short | 100 Firdale Drive, St. John's NL A1A 5Y3, Canada |
| City | COBOURG |
| Post Code | K9A 5S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ottawa Region Olympic Handball | 46- 2111 Montreal Rd, Gloucester, ON K1J 8M8 | 2018-04-09 |
| Canadian Team Handball Federation | 453 Rue Jacob-nicol, Sherbrooke, QC J1J 4E5 | 1966-09-12 |
| Royal Canadian Mounted Police Veterans' Association | 1 Sandridge Road, Canadian Police College, Ottawa, ON K1G 3J2 | 1924-01-14 |
| The Canadian Alumni of The International Space University Association | 6767 Route De L'aeroport, Canadian Space Agency, Saint-hubert, QC J3Y 8Y9 | 1990-04-25 |
| The World Handball Council | 22, 101 Jim Common Drive, Sherwood Park, AB T8H 2M1 | 2010-06-11 |
| The Royal Canadian Regiment Association | Regimental Headquarters, Victoria Barracks, Building Y 101, Petawawa, ON K8H 2X3 | |
| Canadian Forces Communications and Electronics Association | 9 Byng Avenue, Canadian Forces Base, Kingston, ON K7K 7B4 | 1970-07-10 |
| L'association Canadienne D'aide Г La Russie - | 665 Rue Guy, App. 5, Montreal, QC H3J 2V5 | 2006-07-24 |
| Canadian Bocce Association (abc) Inc. | 3164 Ave Des Gouverneurs, Laval, QC H7E 5L2 | 1995-03-06 |
| Canadian Security Association | 50, Acadia Ave., Suite 201, Markham, ON L3R 0B3 | 1977-10-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Handball Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.