A2M INTERACTIF INC. (Corporation# 3470172) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 27, 1998.
| Corporation ID | 3470172 |
| Business Number | 891830028 |
| Corporation Name |
A2M INTERACTIF INC. A2M INTERACTIVE INC. |
| Registered Office Address |
416 De Maisonneuve Ouest Suite 600 Montreal QC H3A 1L2 |
| Incorporation Date | 1998-05-27 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN TAKACSY | 4342, AVENUE WESTMOUNT, WESTMOUNT QC H3Y 1W3, Canada |
| REMI RACINE | 3774 RUE WILSON, MONTREAL QC H4A 2T8, Canada |
| PHILIPPE LAMARRE | 3778, RUE MARLOWE, MONTREAL QC H4A 3M1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-26 | 1998-05-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-11-24 | current | 416 De Maisonneuve Ouest, Suite 600, Montreal, QC H3A 1L2 |
| Address | 1998-05-27 | 2000-11-24 | 1010 De La Gauchetiere O., #1900, Montreal, QC H3B 2N2 |
| Name | 2000-11-24 | current | A2M INTERACTIF INC. |
| Name | 2000-11-24 | current | A2M INTERACTIVE INC. |
| Name | 1998-05-27 | 2000-11-24 | 3470172 CANADA INC. |
| Status | 2002-10-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-05-27 | 2002-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-11-24 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. |
| 1998-05-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2001 | 2002-04-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2001-03-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| PensÉe Et Mouvement Aftificiels Inc. | 416 De Maisonneuve Ouest, 600, Montreal, QC H3A 1L2 | 1992-09-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6668917 Canada Inc. | 416 De Maisonneuve Boulevard West, Suite 1000, Montreal, QC H3A 1L2 | 2006-12-06 |
| Roi Research On Investment Inc. | 416 De Maisonneuve Boulevard, Suite 1000, Montreal, QC H3A 1L2 | 2003-12-18 |
| 3745821 Canada Inc. | 416 De Maisonneuve West, Ground Floor, Montreal, QC H3A 1L2 | 2000-04-10 |
| 2981726 Canada Inc. | 416 De Maisonneuve, Suite 902, Montreal, QC H3A 1L2 | 1993-12-06 |
| Les Gestions Fintzud Inc. | 416 De Maisonneuve Blvd. W., Suite 218, Montreal, QC H3A 1L2 | 1979-04-30 |
| Philip Mandelcorn Investments Inc. | 416 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 218, Montreal, QC H3A 1L2 | |
| Philip Mandelcorn Investments Inc. | 416 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 518, Montreal, QC H3A 1L2 | |
| Centre De Copie Commerciale B.k.s. Inc. | 400 De Maisonneuve Ouest, Suite 100, Montreal, QC H3A 1L2 | 1951-06-28 |
| G1 Interactive Inc. | 416 De Maisonneuve West, Suite 416, Montreal, QC H3A 1L2 | 2000-06-22 |
| 4192559 Canada Inc. | 5375 Notre-dame-de-grГўce Avenue, Apt. 209, Montreal, QC H3A 1L2 | |
| Find all corporations in postal code H3A 1L2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN TAKACSY | 4342, AVENUE WESTMOUNT, WESTMOUNT QC H3Y 1W3, Canada |
| REMI RACINE | 3774 RUE WILSON, MONTREAL QC H4A 2T8, Canada |
| PHILIPPE LAMARRE | 3778, RUE MARLOWE, MONTREAL QC H4A 3M1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 1L2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jse Interactive Inc. | 72 Radisson, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J9 | 1998-07-21 |
| G1 Interactive Inc. | 416 De Maisonneuve West, Suite 416, Montreal, QC H3A 1L2 | 2000-06-22 |
| Ino-x2 Interactive Inc. | 1180 St-antoine Street, Suite 200, Montreal, QC H3C 1B4 | 2001-01-01 |
| La Une Interactive A.v Inc. | 560 Avenue Sainte-croix, Suite 200, Saint-laurent, QC H4L 3X5 | 1992-05-04 |
| Interactive Research Inc. | 4960 Beaubien Ave., East, Unit 301, Montreal, QC H1T 1V2 | 2006-08-17 |
| Touche Interactive System Inc. | 370 Rue Isabey, Saint-laurent, QC H4T 1N1 | 1991-03-21 |
| Reseau Interactif De Soins I.h.n. Inc. | 18 Darbe Lane, West Brome, QC J0E 2P0 | 1991-10-09 |
| Homebass Interactive, Inc. | 1125 Rachel Street East, Montreal, QC H2J 2J6 | 1999-09-22 |
| Interactif Sportchoice Inc. | 6981 A Alfred De Vigny, Montreal, QC H4K 2M4 | 1995-09-15 |
| Transcontinental Interactive Inc. | 3240-1 Place Ville-marie, MontrГ©al, QC H3B 0G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on A2M INTERACTIF INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.