3470121 CANADA INC. (Corporation# 3470121) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 25, 1998.
| Corporation ID | 3470121 |
| Business Number | 893033621 |
| Corporation Name | 3470121 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
614 De L'ermitage RosemГЁre QC J7A 4Y8 |
| Incorporation Date | 1998-03-25 |
| Dissolution Date | 2013-05-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL Senecal | 2111 LAKESHORE WEST, SUITE 714, TORONTO ON M8V 4B2, Canada |
| PIERRE LEBLANC | 407 RUE THERRIEN, ST EUSTACHE QC J7P 5L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-03-24 | 1998-03-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-10-31 | current | 614 De L'ermitage, RosemГЁre, QC J7A 4Y8 |
| Address | 2004-12-16 | 2007-10-31 | 407 Rue Therrien, St-eustache, QC J7P 5L8 |
| Address | 2002-10-30 | 2004-12-16 | 4090 Rue Ste-catherine, MontrÉal, QC H3Z 1P2 |
| Address | 2001-11-13 | 2002-10-30 | 407 Rue Therrien, St Eustache, QC J7P 5L8 |
| Address | 1998-03-25 | 2001-11-13 | 150 Rue St-denis, St-sauveur Des Monts, QC J0R 1R0 |
| Name | 1998-03-25 | current | 3470121 CANADA INC. |
| Status | 2013-05-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-03-25 | 2013-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-05-01 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 1998-03-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tuurnt Tech Inc. | 629 Du Chardonnay, Rosemere, QC J7A 4Y8 | 2018-01-25 |
| Dre Lara Bastouli Dentiste Inc. | 628, Rue Du Chardonnay, RosemГЁre, QC J7A 4Y8 | 2013-03-18 |
| Davidollar Investments Inc. | 630 Du Chardonnay, RosemГЁre, QC J7A 4Y8 | 2009-01-26 |
| 7007591 Canada Inc. | 607 De L'ermitage, Rosemere, QC J7A 4Y8 | 2008-07-08 |
| 8845182 Canada Inc. | 628, Rue Du Chardonnay, RosemГЁre, QC J7A 4Y8 | 2014-04-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL Senecal | 2111 LAKESHORE WEST, SUITE 714, TORONTO ON M8V 4B2, Canada |
| PIERRE LEBLANC | 407 RUE THERRIEN, ST EUSTACHE QC J7P 5L8, Canada |
| City | RosemГЁre |
| Post Code | J7A 4Y8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3470121 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.