Canadian Gymnastics Federation (Corporation# 347001) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 1, 1969.
| Corporation ID | 347001 |
| Business Number | 122086986 |
| Corporation Name |
Canadian Gymnastics Federation La FГ©dГ©ration canadienne de gymnastique |
| Registered Office Address |
1900 City Park Drive, Suite 120 Ottawa ON K1J 1G7 |
| Incorporation Date | 1969-10-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BARBARA BERGERON | 28 BATHURST STREET, RR#1, KANATA ON K2W 1A7, Canada |
| Kim Shore | 111 Woodland Lane, Calgary AB T3R 1G5, Canada |
| Bernard Petiot | 153 Chemin Josaphat, Petite-Rivière-Saint-François QC G0A 2L0, Canada |
| Nick Lenehan | 2247 Highway 7, East Preston NS B2Z 1V1, Canada |
| Nathalie Bastien | 2100 Rue Panet, Montréal QC H2L 3A5, Canada |
| Rosie MacLennan | 16 Wildwood Cres., Toronto ON M4L 2K7, Canada |
| Jeff Thomson | 1140 Cloverley Street, North Vancouver BC V7L 1N6, Canada |
| Bonnie Degroot | 1720 Bowness Road, Calgary AB T2N 3K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-08-28 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1969-10-01 | 2013-08-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1969-09-30 | 1969-10-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-10-29 | current | 1900 City Park Drive, Suite 120, Ottawa, ON K1J 1G7 |
| Address | 2013-08-28 | current | 1900 City Park Drive, Suite 120, Ottawa, ON K1J 1A3 |
| Address | 2013-08-28 | 2020-10-29 | 1900 City Park Drive, Suite 120, Ottawa, ON K1J 1A3 |
| Address | 2007-03-31 | 2013-08-28 | 1900 City Park Dr., Ste. 120, Ottawa, ON K1J 1A3 |
| Address | 2006-03-31 | 2007-03-31 | 1900 City Park Drive, Suite 120, Ottawa, ON K1J 1A3 |
| Address | 2004-03-31 | 2006-03-31 | 5510 Canotek Road, Suite 203, Ottawa, ON K1J 9J4 |
| Address | 2004-01-21 | 2004-03-31 | 1600 James Naismith Drive, Suite 510, Ottawa, ON K1B 5N4 |
| Address | 1990-10-24 | 2003-11-10 | 1600 James Naismith Drive, Suite 510, Gloucester, ON K1B 5N4 |
| Name | 2013-08-28 | current | Canadian Gymnastics Federation |
| Name | 2013-08-28 | current | La FГ©dГ©ration canadienne de gymnastique |
| Name | 1978-04-24 | 2013-08-28 | LA FEDERATION CANADIENNE DE GYMNASTIQUE |
| Name | 1978-04-24 | 2013-08-28 | CANADIAN GYMNASTICS FEDERATION- |
| Name | 1969-10-01 | 1978-04-24 | FEDERATION GYMNASTIQUE CANADIENNE |
| Name | 1969-10-01 | 1978-04-24 | CANADIAN GYMNASTIC FEDERATION- |
| Status | 2013-08-28 | current | Active / Actif |
| Status | 1969-10-01 | 2013-08-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-08-28 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-02-26 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2011-08-12 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-07-20 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2005-11-18 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-11-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-04-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-12-12 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1999-07-23 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1969-10-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-02 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-09-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-06-18 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7132239 Canada Inc. | 4640 Ogilvie Walk Crescent, Ottawa, ON K1J 1G7 | 2009-03-02 |
| 4080874 Canada Inc. | 4632 Ogilvie Walk Court, Ottawa, ON K1J 1G7 | 2002-06-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dynamic Dragons Duo Limited | 503-1005 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A1 | 2020-04-26 |
| 8729077 Canada Incorporated | 254 Gracewood Cresent, Ottawa, ON K1J 0A1 | 2013-12-17 |
| 12342090 Canada Inc. | 955 Beauparc Private, Suite 509, Ottawa, ON K1J 0A2 | 2020-09-15 |
| Onemewebservices Inc. | 216-955 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A2 | 2007-05-23 |
| 6655807 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2006-11-10 |
| 4507509 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2009-04-01 |
| Euro Hvac Services Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2008-12-24 |
| 7733143 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | |
| 12394979 Canada Inc. | 905 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A3 | 2020-10-05 |
| Seven Kinetics Inc. | 321-905 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A3 | 2020-01-30 |
| Find all corporations in postal code K1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BARBARA BERGERON | 28 BATHURST STREET, RR#1, KANATA ON K2W 1A7, Canada |
| Kim Shore | 111 Woodland Lane, Calgary AB T3R 1G5, Canada |
| Bernard Petiot | 153 Chemin Josaphat, Petite-Rivière-Saint-François QC G0A 2L0, Canada |
| Nick Lenehan | 2247 Highway 7, East Preston NS B2Z 1V1, Canada |
| Nathalie Bastien | 2100 Rue Panet, Montréal QC H2L 3A5, Canada |
| Rosie MacLennan | 16 Wildwood Cres., Toronto ON M4L 2K7, Canada |
| Jeff Thomson | 1140 Cloverley Street, North Vancouver BC V7L 1N6, Canada |
| Bonnie Degroot | 1720 Bowness Road, Calgary AB T2N 3K2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1J 1G7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Federation Canadienne De Gymnastique Rythmique Sportive | 1600 James Naismith Drive, Suite 506, Gloucester, ON K1B 5N4 | 1976-11-18 |
| Canadian Home and School Federation | C/o Ontario Federation of Home and Schoo, 51 Stuart Street, Hamilton, ON L8L 1B5 | 1951-02-10 |
| FГ©dГ©ration Canadienne Du Transport | 161 Rue De L'Г©glise, Ste-claire, QC G0R 2V0 | 2016-12-10 |
| Canadian Sheep Federation | 11766 City Rd. 18, Iroquois, ON K0E 1K0 | 1990-08-21 |
| La FГ©dГ©ration Canadienne Des AthlГЁtes De Force | 318 80e Rue Est, Charlesbourg, QC G1H 7G4 | 1999-03-05 |
| Canadian Federation of Pensioners - | 121 Ashbourne Drive, Toronto, ON M9B 4H9 | 2009-06-02 |
| The Canadian Culinary Federation | 14536 111 Avenue Nw, Edmonton, AB T5M 3B9 | 1972-04-03 |
| Canadian Apparel Federation | 151 Slater St., Suite 708, Ottawa, ON K1P 5H3 | 1993-05-17 |
| FГ©dГ©ration Canadienne Des OrthothГ©rapeutes Inc. | 802 Rue St-alfred, Drummondville, QC J2C 4B9 | 1997-12-10 |
| Canadian Federation of Massotherapists | 575 St Charles Est, Longueuil, QC J4H 1B8 | 2008-02-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Gymnastics Federation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.