RCBC North America (Canada) Inc. (Corporation# 3470008) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 3, 1998.
| Corporation ID | 3470008 |
| Business Number | 869537241 |
| Corporation Name | RCBC North America (Canada) Inc. |
| Registered Office Address |
3269, Cawthra Road Mississauga ON L5A 2X4 |
| Incorporation Date | 1998-03-03 |
| Dissolution Date | 2018-01-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDGAR C BULAWAN | 3435 WILSHIRE BLVD., STE 2760, LOS ANGELES CA 90010, United States |
| LORENZO V TAN | YUCHENGCO TOWER, RCBC PLAZA,, 6819 AYALA AVENUE, MAKATI CITY, METRO MANILA , Philippines |
| CYNTHIA P SANTOS | 6819 AYALA AVENUE, MAKATI CITY , Philippines |
| NENE L. TRAJANO | 25 BAMBURGH CIRCLE, STE. 241, SCARBOROUGH ON M1W 3W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-03-02 | 1998-03-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-17 | current | 3269, Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 |
| Address | 2009-09-21 | 2011-03-17 | 3871 Scotsdale Place, Richmond, BC V7E 6J4 |
| Address | 2008-05-01 | 2009-09-21 | 3871 Scotsdale Place, Richmond, BC V7E 6J4 |
| Address | 2005-09-12 | 2008-05-01 | 4858 A. Yonge St., 2nd Flr North York, Toronto, Ontario, ON M2N 5N2 |
| Address | 2004-02-20 | 2005-09-12 | 10 Milner Business Court, Suite 208, Scarborough, ON M1B 3C6 |
| Address | 1998-03-03 | 2004-02-20 | 161 Bay Street, Suite 2700, Toronto, ON M5J 2S1 |
| Name | 2008-05-01 | current | RCBC North America (Canada) Inc. |
| Name | 1998-03-03 | 2008-05-01 | RCBC CALIFORNIA INTERNATIONAL (CANADA) INC. |
| Status | 2018-01-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-08-18 | 2018-01-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-02-20 | 2017-08-18 | Active / Actif |
| Status | 2004-01-05 | 2004-02-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-03-03 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-01-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-17 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2008-05-01 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. |
| 1998-03-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2013-07-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-07-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3269, CAWTHRA ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 2X4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12469316 Canada Inc. | 3205 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2020-11-03 |
| Kugla Records Incorporated | 3259 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2020-08-17 |
| Ace & Company Ltd. | 3095 Cawthra Rd, Suite 104, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2019-04-01 |
| Classic Natural & Organic Foods Inc. | 105 - 3095 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2018-05-08 |
| 9789332 Canada Corporation | 303-3095 Cawthra Rd, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2016-07-03 |
| Nashaid Transport Inc. | 24-3083 Cawthra Rd, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2014-06-10 |
| Zib Transport Inc. | 24-3083 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2008-12-19 |
| Primavera Management Corporation | 3269 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2006-03-20 |
| Eureka Communications Inc. | 3269 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2006-10-19 |
| Veritax Accounting & Tax Services Ltd. | 3269 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2X4 | 2008-01-08 |
| Find all corporations in postal code L5A 2X4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDGAR C BULAWAN | 3435 WILSHIRE BLVD., STE 2760, LOS ANGELES CA 90010, United States |
| LORENZO V TAN | YUCHENGCO TOWER, RCBC PLAZA,, 6819 AYALA AVENUE, MAKATI CITY, METRO MANILA , Philippines |
| CYNTHIA P SANTOS | 6819 AYALA AVENUE, MAKATI CITY , Philippines |
| NENE L. TRAJANO | 25 BAMBURGH CIRCLE, STE. 241, SCARBOROUGH ON M1W 3W2, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 2X4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Produits Forestiers North America M.t.c.m. Inc. | 440 Sainte Helene Street, Bureau 310, Montreal, QC H2Y 2K7 | 1995-01-31 |
| Logistiques OpГ©rations North America Inc. | 490 Canterbury, Chomedey,laval, QC H7W 2B7 | 2002-05-14 |
| Sld North America Procurement Inc. | 455 Rene Levesque Boulevard West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2002-07-31 |
| Newland North America Foods Inc. | 1000 St-charles Ave., Suite 901, Vaudreuil, QC J7V 8P5 | 2009-12-08 |
| P3 North America Consulting, Ltd. | Suite 1800 - 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Tgd North America Furniture Inc. | 2054 Lakeshore Road East, Oakville, ON L6J 1M3 | |
| Zuulu North America Financial Services Inc. | 1258, Pauline-julien Street, Montreal, QC H2J 0A2 | 2019-02-27 |
| Distribution Regma North America Inc. | 16645 Boulevard Hymus, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1990-03-06 |
| Dealer Solutions North America Inc. | 305 Renfrew Drive, Suite 202, Markham, ON L3R 9S7 | |
| Accell Fitness North America Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on RCBC North America (Canada) Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.