THE CANADIAN GUILD OF DISPENSING OPTICIANS (Corporation# 346985) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 23, 1953.
| Corporation ID | 346985 |
| Corporation Name | THE CANADIAN GUILD OF DISPENSING OPTICIANS |
| Registered Office Address |
2706 - 83 Garry Street Winnipeg MB R3C 4J9 |
| Incorporation Date | 1953-12-23 |
| Dissolution Date | 2016-08-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 9 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SCOTT SMITH | 2201 BROADMOOR BLVD., SHERWOOD PARK AB T8H 0A1, Canada |
| ROBERT MCLEOD | 800 GRAND LAKE ROAD, SYDNEY NS B1P 6S9, Canada |
| MARTIN LEBEAU | 174 LAKESHORE RD. E, OAKVILLE ON L6J 1H6, Canada |
| DALIE SCHELLEN | 134 KENT STREET, CHARLOTTETOWN PE C1A 8R8, Canada |
| GISELE KLEIN | 1B-9965 152 ST., SURREY BC V3R 4G5, Canada |
| TODD SMITH | 1315 ST.JAMES STREET, WINNIPEG MB R3K 0K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1953-12-23 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1953-12-22 | 1953-12-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-07-30 | current | 2706 - 83 Garry Street, Winnipeg, MB R3C 4J9 |
| Address | 1953-12-23 | 2014-07-30 | 1 Dundas St. West, Suite 2602 P.o.box 3, Toronto, ON M5G 1Z3 |
| Name | 1956-09-24 | current | THE CANADIAN GUILD OF DISPENSING OPTICIANS |
| Name | 1953-12-23 | 1956-09-24 | CANADIAN INSTITUTE OF DISPENSING OPTICIANS |
| Status | 2016-08-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-03-07 | 2016-08-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1953-12-23 | 2016-03-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-08-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 1953-12-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-11-16 | |
| 2013 | 2012-11-17 | |
| 2012 | 2011-10-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Opticians Association of Canada Inc. | 2706 - 83 Garry Street, Winnipeg, MB R3C 4J9 | 1992-03-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ingress Immigration and Education Consulting Inc. | 81 Garry Street, Unit Mezz. 85, Winnipeg, MB R3C 4J9 | 2014-08-31 |
| Opticians Council of Canada Inc. | 2709-83 Garry Street, Winnipeg, MB R3C 4J9 | 2010-07-23 |
| National Alliance of Canadian Optician Regulators | 83 Garry Street, Suite 2709, Winnipeg, MB R3C 4J9 | 2007-06-12 |
| 6485626 Canada Incorporated | 81, Gary Street Suite 54, Winnipeg, MB R3C 4J9 | 2005-11-30 |
| International Management Force Inc. | 83 Garry St., Winnepeg, MB R3C 4J9 | 2001-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12208156 Canada Inc. | 900-220 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0A5 | 2020-07-19 |
| 3046672 Canada Limited | 1308 - 220 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0A5 | 1994-07-15 |
| Marwest Construction Ltd. | 500 -220 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0A5 | |
| 4226071 Canada Ltd. | 912 - 294 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 2004-03-16 |
| 3520765 Canada Limited | 700-294 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1998-08-05 |
| Bass Brothers Fishing Network Inc. | 294 Portage Ave., Suite 300, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1989-02-16 |
| Council of Canadians With Disabilities | 909-294 Portage Ave., Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1978-10-27 |
| 83830 Canada Ltd. | 294 Portage Avenue, Suite 912, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1977-08-15 |
| 83873 Canada Ltd. | 294 Portage Avenue, Suite 912, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1977-08-15 |
| 170351 Canada Ltd. | 294 Portage Avenue, Suite 912, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1989-10-10 |
| Find all corporations in postal code R3C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SCOTT SMITH | 2201 BROADMOOR BLVD., SHERWOOD PARK AB T8H 0A1, Canada |
| ROBERT MCLEOD | 800 GRAND LAKE ROAD, SYDNEY NS B1P 6S9, Canada |
| MARTIN LEBEAU | 174 LAKESHORE RD. E, OAKVILLE ON L6J 1H6, Canada |
| DALIE SCHELLEN | 134 KENT STREET, CHARLOTTETOWN PE C1A 8R8, Canada |
| GISELE KLEIN | 1B-9965 152 ST., SURREY BC V3R 4G5, Canada |
| TODD SMITH | 1315 ST.JAMES STREET, WINNIPEG MB R3K 0K9, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3C 4J9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Canadian Technology Guild | 86 Centrepointe Drive, Nepean, ON K2G 6B1 | 1991-05-10 |
| Canadian Guild of Commercial Divers | 292 Oakdale Ave., Unit 608, St. Catharines, ON L2P 2K4 | 1981-09-16 |
| The Canadian Guild of Potters, Inc. | 11 Catherine Avenue, Aurora, ON L4G 1K4 | 1962-01-22 |
| The Guild of The Royal Canadian Dragoons | 24 Worthington Road, Petawa, ON K8H 2X3 | 1980-03-17 |
| Guild of Canadian Playwrights | 24 Ryerson Avenue, Toronto, ON M5T 2P3 | 1980-01-10 |
| Canadian Merchant Service Guild | 27 Auriga Drive Unit 67, Ottawa, ON K2E 0B1 | 1919-06-06 |
| Canadian Guild of Authors | 595 Burrard Street, Box 48284, Vancouver, BC V7X 1A1 | 1987-05-21 |
| Canadian Pastry Chefs Guild Inc. | 262 Jarvis Street, Suite 602, Toronto, ON M5B 2B9 | 2001-11-22 |
| Canadian Guild of Stone and Restoration Masons | 108 Industrial Drive, Whitby, ON L1N 5Z8 | 1996-02-05 |
| Canadian Film Editors Guild | 3 Church Street, Suite 47, Toronto, ON M5E 1M2 | 1968-10-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE CANADIAN GUILD OF DISPENSING OPTICIANS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.