Cheung & Pau Clothing Distribution Canada Inc. (Corporation# 3469808) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 2, 1998.
| Corporation ID | 3469808 |
| Business Number | 869539841 |
| Corporation Name | Cheung & Pau Clothing Distribution Canada Inc. |
| Registered Office Address |
3575 Boul St-laurent Suite 103 Montreal QC H2X 2T7 |
| Incorporation Date | 1998-03-02 |
| Dissolution Date | 2000-01-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAU KWOK CHEUNG | 2516 LOGAN, MONTREAL QC H2K 2C2, Canada |
| CHEUNG SIU KUEN | 2516 LOGAN, MONTREAL QC H2K 2C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-03-01 | 1998-03-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-03-01 | current | 3575 Boul St-laurent, Suite 103, Montreal, QC H2X 2T7 |
| Address | 1998-03-02 | 1999-03-01 | 1253 Mcgill College Ave, Suite 243, Montreal, QC H3B 2Y5 |
| Name | 1998-03-02 | current | Cheung & Pau Clothing Distribution Canada Inc. |
| Name | 1998-03-02 | current | Cheung ; Pau Clothing Distribution Canada Inc. |
| Status | 2000-01-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-11-24 | 2000-01-21 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1998-03-02 | 1999-11-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-01-21 | Dissolution | Section: 210 |
| 1999-11-24 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1998-03-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lee Tai Hong Petrochemical Distributions (canada) Inc. | 3575 Boul St-laurent, Suite 103, Montreal, QC H2X 2T7 | 1998-02-18 |
| Kenneth Law Domestic Appliances Canada Inc. | 3575 Boul St-laurent, Suite 103, Montreal, QC H2X 2T7 | 1998-03-02 |
| Yul Records Inc. | 3575 Boul St-laurent, Bureau 132, Montreal, QC H2X 2T7 | 2000-06-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Automat Technologies Inc. | 3575 St-laurent Blvd, Suite 488, MontrГ©al, QC H2X 2T7 | 2016-01-01 |
| Hut Architecture Inc. | 212-3575 Boulevard Saint-laurent, Montreal, QC H2X 2T7 | 2015-08-01 |
| Bandit Cloudware Inc. | 710-3575 Boulevard St-laurent, Montreal, QC H2X 2T7 | 2015-04-23 |
| 8542864 Canada Inc. | 800-3575 Saint-laurent, Montreal, QC H2X 2T7 | 2013-06-10 |
| Cafe 54 Inc. | 3563 St-laurent Boulevard, Montreal, QC H2X 2T7 | 2011-09-09 |
| Sava Transmedia Inc. | 700 - 3575 Saint-laurent Blvd., Montreal, QC H2X 2T7 | 2011-04-18 |
| 7515383 Canada Inc. | 3575 Boulevard St. Laurent, Suite 199, Montreal, QC H2X 2T7 | 2010-04-01 |
| 4446755 Canada Inc. | 3575 Saint-laurent Boulevard, Suite 750, Montreal, QC H2X 2T7 | 2009-01-29 |
| National Gold Buyers Inc. | 3575 St-laurent St., Suite 750, Montreal, QC H2X 2T7 | 2008-10-10 |
| 4306163 Canada Inc. | 3575 St- Laurent Blvd., 750, Montreal, QC H2X 2T7 | 2005-06-22 |
| Find all corporations in postal code H2X 2T7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAU KWOK CHEUNG | 2516 LOGAN, MONTREAL QC H2K 2C2, Canada |
| CHEUNG SIU KUEN | 2516 LOGAN, MONTREAL QC H2K 2C2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2X 2T7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cheung & Cheung Enterprise International Inc. | 8620 Oregon, Brossard, QC J4Y 2Z4 | 1990-07-09 |
| Cheung Win Porcelaine Et Produits Chinois Inc. | 8450 Oregan, Brossard, QC J4Y 2Z4 | 1992-05-28 |
| La Compagnie D'investissement Et De Developpement Immobilier Cheung & Lui Inc. | 979 Cote Street, Montreal, QC H2Z 1L1 | 1982-05-06 |
| Les Modes Cheung-kong Inc. | 77 Mont-royal Street West, Room 201, Montreal, QC H2V 2H4 | 1983-12-29 |
| Gestions Wilbur Cheung Inc. | 377 Sherbrooke Street West, Suite 306, Montreal, QC H3A 1B5 | 1990-12-28 |
| Cheung's Fruits and Vegetables Inc. | 2016 Rue Principal, Saint-michel, QC J0L 2J0 | 2017-05-09 |
| Developpement Immobilier Chee Cheung Hing (montreal) Ltee | 2183 West 57th Ave, Vancouver, BC V6P 1V6 | 1984-10-16 |
| Pomp Clothing Distribution Ltd. | 410 Agnes St, 403, New Westminster, BC V3L 1G1 | 2014-11-01 |
| Kkh Cheung Rehabilitation Solutions Inc. | 50 Lambeth Rd, Winnipeg, MB R2N 3V5 | 2013-01-02 |
| Dr. Tommy Cheung D.m.d. Inc. | 575 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4L 3L1 | 2015-10-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cheung & Pau Clothing Distribution Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.