INSTITUT CANADIEN DE LA DISTRIBUTION ALIMENTAIRE (Corporation# 346951) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 2, 1966.
| Corporation ID | 346951 |
| Business Number | 887730174 |
| Corporation Name |
INSTITUT CANADIEN DE LA DISTRIBUTION ALIMENTAIRE CANADIAN GROCERY DISTRIBUTORS' INSTITUTE |
| Registered Office Address |
750 Laurentien Blvd Suite 475 Montreal QC H4M 2M4 |
| Incorporation Date | 1966-03-02 |
| Dissolution Date | 2015-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ERIC CLAUS | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| NICK BEAUDRY | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| MIKE COMMISSO | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| BRIAN PIWEK | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| BILL SEXSMITH | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| ALAIN BRISEBOIS | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| ALEX CAMPBELL | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| ROBERT CLOUTIER | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| STEVE VANDERLEEST | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| NICK JENNER | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| FRANK COLEMAN | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| BILL MCEWAN | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1966-03-02 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1966-03-01 | 1966-03-02 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1966-03-02 | current | 750 Laurentien Blvd, Suite 475, Montreal, QC H4M 2M4 |
| Name | 1966-03-02 | current | INSTITUT CANADIEN DE LA DISTRIBUTION ALIMENTAIRE |
| Name | 1966-03-02 | current | CANADIAN GROCERY DISTRIBUTORS' INSTITUTE |
| Status | 2015-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-16 | 2015-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-16 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1966-03-02 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-15 | Dissolution | Section: 222 |
| 1966-03-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Polyplasma Inc. | 750 Laurentien Blvd, Suite 350, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1982-02-08 |
| Les Investissements Bajuca Limitee | 750 Laurentien Blvd, Suite 390, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1988-06-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trans World International Locomotive Equipments Inc. | 750 Marcel Laurin Street, Suite 210, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1998-12-14 |
| SociГ©tГ© Import-export Famago Inc. | 750 Boul. Marcel-laurin, Suite 106, Saint-laurent, QC H4M 2M4 | 1997-03-12 |
| 3157423 Canada Inc. | 750 Boul Marcel-laurin, Suite 211, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1995-06-19 |
| Ressources Braz-ouro Inc. | 750 Marcel Laurin Boul, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1994-06-08 |
| 2988640 Canada Inc. | 750 Marcel Laurin Blvd, Suite 225, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1993-12-29 |
| Communications Informatiques Trilan Canada Inc. | 750 Boul.marcel Laurin, Bureau 230, Saint-laurent, QC H4M 2M4 | 1993-07-29 |
| 2916657 Canada Inc. | 750 Laurentian Boulevard, Suite 211, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1993-04-28 |
| 2899710 Canada Inc. | 750 Boul. Marcel Laurin, Suite 211, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1993-03-17 |
| 2819163 Canada Inc. | 750 Boul Laurentien, Suite 211, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1992-05-07 |
| 2761190 Canada Inc. | 750 Boul Marcel Laurin, Suite 211, St-laurent, QC H4M 2M4 | 1991-10-17 |
| Find all corporations in postal code H4M2M4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ERIC CLAUS | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| NICK BEAUDRY | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| MIKE COMMISSO | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| BRIAN PIWEK | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| BILL SEXSMITH | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| ALAIN BRISEBOIS | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| ALEX CAMPBELL | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| ROBERT CLOUTIER | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| STEVE VANDERLEEST | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| NICK JENNER | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| FRANK COLEMAN | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| BILL MCEWAN | -, BOX 1082, MONTRÉAL QC H2W 2P4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4M2M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conseil Canadien De La Distribution Alimentaire | 6455 Jean Talon Est, Bureau 402, Montreal, QC H1S 3E8 | 1987-04-01 |
| Canadian Institute of Democracy | 925 Cranston Drive Se, Calgary, AB T3M 1E3 | 2016-06-28 |
| Canadian Institute of Planners | 1112 141 Laurier Ave W, Ottawa, ON K2P 5J3 | 1923-10-22 |
| Canadian Firearms Institute | 34 Murray Street, P. O. Box 455, Sundridge, ON P0A 1Z0 | 2008-08-21 |
| C. I. G. - Canadian Institute of Gemmology | 4633-204 Street, Langley, BC V3A 6L3 | 1990-09-28 |
| Institut Canadien D'entrepreunariat (ice) | 4422 Route 132, Sainte-catherine, QC J5C 1V9 | 2019-05-29 |
| Institut Canadien De L'energie | 55 University Ave, Suite 600, Toronto, ON M5J 2H7 | 1961-11-06 |
| Institut Canadien De Psychosynthese, Inc. | 3496 Marlowe Ave, Montreal, QC H4A 3L7 | 1972-10-30 |
| Canadian Condominium Institute | 2800-14th Ave., Suite 210, Markaham, ON L3R 0E4 | 1982-10-25 |
| L'institut Canadien De La Biotechnologie | 237 Argyle Avenue, Ottawa, ON K2P 1B8 | 1991-10-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on INSTITUT CANADIEN DE LA DISTRIBUTION ALIMENTAIRE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.