L'ASSOCIATION DES INDUSTRIES DU GRANIT DU CANADA (Corporation# 346934) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 3, 1958.
| Corporation ID | 346934 |
| Corporation Name |
L'ASSOCIATION DES INDUSTRIES DU GRANIT DU CANADA THE CANADIAN GRANITE INDUSTRIES ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
435 Croissant De Paris Laval QC H7E 3E5 |
| Incorporation Date | 1958-11-03 |
| Dissolution Date | 2015-05-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEVEN ROUSSEAU | 975 BOUL CHAMPLAIN, C.P. 35, STATION B, QUEBEC QC G1K 7A1, Canada |
| PIERRE LACROIX | 386 RUE PRINCIPALE, SAINT-SEBASTIEN QC G0Y 1M0, Canada |
| JOCELYN JACQUES | 386 RUE PRINCIPALE, SAINT-SEBASTIEN QC G0Y 1M0, Canada |
| JEAN ST-ONGE | 8 CHEMIN DE L'ECLAIRCIE, BEAUPORT QC G0A 2C0, Canada |
| JEAN-NIL BOUCHARD | 70 RUE ST-PAUL, QUEBEC QC G1K 3V9, Canada |
| PAUL ROBITAILLE | 300 RUE DE ROTTERDAM, SAINT-AUGUSTIN DE DESMAURES QC G3A 1T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1958-11-03 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1958-11-02 | 1958-11-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1994-10-11 | current | 435 Croissant De Paris, Laval, QC H7E 3E5 |
| Name | 1958-11-03 | current | L'ASSOCIATION DES INDUSTRIES DU GRANIT DU CANADA |
| Name | 1958-11-03 | current | THE CANADIAN GRANITE INDUSTRIES ASSOCIATION |
| Status | 2015-05-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-23 | 2015-05-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1958-11-03 | 2014-12-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-22 | Dissolution | Section: 222 |
| 1958-11-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2003-05-05 | |
| 2002 | 2002-05-05 | |
| 2001 | 2000-05-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Roc-expo | 435 Croissant De Paris, Laval, QC H7E 3E5 | 1989-07-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12330351 Canada Inc. | 3484 Du Commandant St, Laval, QC H7E 0A1 | 2020-09-10 |
| 9745084 Canada Inc. | 3503 De L'amiral Street, Laval, QC H7E 0A1 | 2016-05-09 |
| Pratique Medicale M.s. Seck Inc. | 3495 Rue Du Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2012-10-03 |
| Les Placements Alessandro Colombo Inc. | 3524 Rue De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 2011-12-16 |
| 7929277 Canada Inc. | 3484 Rue De Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2011-09-13 |
| 6674780 Canada Inc. | 3491 Rue De Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2006-12-18 |
| Totalshred Incorporated | 3472 Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2003-08-01 |
| 3820165 Canada Inc. | 3503 Rue De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 2000-10-10 |
| Groupe De Consultation En Import/export Nicomar Inc. | 3512 De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 1997-06-02 |
| Gestion Sentra Inc. | 3507 De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 1980-11-13 |
| Find all corporations in postal code H7E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEVEN ROUSSEAU | 975 BOUL CHAMPLAIN, C.P. 35, STATION B, QUEBEC QC G1K 7A1, Canada |
| PIERRE LACROIX | 386 RUE PRINCIPALE, SAINT-SEBASTIEN QC G0Y 1M0, Canada |
| JOCELYN JACQUES | 386 RUE PRINCIPALE, SAINT-SEBASTIEN QC G0Y 1M0, Canada |
| JEAN ST-ONGE | 8 CHEMIN DE L'ECLAIRCIE, BEAUPORT QC G0A 2C0, Canada |
| JEAN-NIL BOUCHARD | 70 RUE ST-PAUL, QUEBEC QC G1K 3V9, Canada |
| PAUL ROBITAILLE | 300 RUE DE ROTTERDAM, SAINT-AUGUSTIN DE DESMAURES QC G3A 1T4, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7E3E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Marine Industries and Shipbuilding Association | 301-200 Catherine St, Ottawa, ON K2P 2K9 | 2018-11-01 |
| Canadian Association of Defence and Security Industries | 251 Laurier Ave. West, Suite 300, Ottawa, ON K1P 5J6 | 1984-10-01 |
| Association Canadienne Des Industries Maritimes | 100 Sparks St, Suite 801, Ottawa, ON K1P 5B7 | 1945-03-21 |
| Association Canadienne Des Industries Des Leves Hydrographiques Et Oceanographiques | 116 Albert Street, Ottawa, ON K1P 5G3 | 1982-05-28 |
| L'association Canadienne Des Industries Solaires | 67a Sparks Street, Ottawa, ON K1P 5A5 | 1978-05-10 |
| Association Canadienne Des Industries Du Recyclage | 287 Lanark Avenue, Ottawa, ON K1Z 6R6 | 1941-05-20 |
| Canadian Solar Industries Association (cansia) | 240 Bank Street, Suite 400, Ottawa, ON K2P 1X4 | 1992-08-10 |
| L'association Canadienne Des Industries De Service | 1 Eva Road, Suite 410, Toronto, ON M9C 4Z5 | 1991-10-28 |
| Music Industries Association of Canada (miac) - | 3-1750 The Queensway, Suite 310, Etobicoke, ON M9C 5H5 | 1972-01-12 |
| Association Nationale Des Industries De La Neige | 859 De La Commune East, Suite 414, Montreal, QC H2L 0B9 | 1962-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on L'ASSOCIATION DES INDUSTRIES DU GRANIT DU CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.