The Real Dream Investment Corporation (Corporation# 3469310) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 24, 1998.
| Corporation ID | 3469310 |
| Business Number | 869543645 |
| Corporation Name | The Real Dream Investment Corporation |
| Registered Office Address |
515 Wahstao Road Northwest Edmonton AB T5T 2X9 |
| Incorporation Date | 1998-02-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEREK CARTIER | 3731 - 53A STREET, WETASKIWIN AB T9A 2K8, Canada |
| LEE LETAWSKY | 3731 - 53A STREET, WETASKIWIN AB T9A 2K8, Canada |
| JACKIE FOX | 3731 - 53A STREET, WETASKIWIN AB T9A 2K8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-23 | 1998-02-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-03-11 | current | 515 Wahstao Road Northwest, Edmonton, AB T5T 2X9 |
| Address | 2007-09-11 | 2019-03-11 | 180 Bridgeport Blvd., Suite 169, Leduc, AB T9E 8S1 |
| Address | 1998-02-24 | 2007-09-11 | 350 7th Avenue S.w., Suite 1400, Calgary, AB T2P 3N9 |
| Name | 1999-05-11 | current | The Real Dream Investment Corporation |
| Name | 1998-02-24 | 1999-05-11 | 3469310 CANADA INC. |
| Status | 2004-04-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2004-01-05 | 2004-04-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-24 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-05-11 | Amendment / Modification |
Name Changed. Directors Limits Changed. |
| 1998-02-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-04-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-01-04 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gameday Hair Care Salons Inc. | 563 Wahstao Rd Nw, Edmonton, AB T5T 2X9 | 2004-09-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7158386 Canada Ltd. | 154 Thorncliff Place, Edmonton, AB T5T 0A1 | 2009-04-16 |
| 10723452 Canada Corp. | 282 Thornclif Place, Edmonton, AB T5T 0A2 | 2018-04-09 |
| Redefined Films Ltd. | #702, 9903-104 St, Edmonton, AB T5T 0E4 | 2010-09-08 |
| Hazardscape Management Inc. | 17508 76 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5T 0H8 | 2020-01-27 |
| Stoned Ape Ltd. | 17548 76 Avenue, Edmonton, AB T5T 0H8 | 2018-02-16 |
| The Weed Spot Inc. | 17548 76 Avenue, Edmonton, AB T5T 0H8 | 2018-02-16 |
| 11139886 Canada Inc. | 252-17120 86 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5T 0J2 | 2018-12-11 |
| Family Advancement Association | 17215, 77 Avenue, Edmonton, AB T5T 0K1 | 2014-04-01 |
| Mary Jesus Angela Star Incorporated | 8604 172 Street, Edmonton, AB T5T 0M1 | 2010-04-22 |
| Code Logistics Consultant Services Inc. | 17303 85 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5T 0P7 | 2018-07-27 |
| Find all corporations in postal code T5T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEREK CARTIER | 3731 - 53A STREET, WETASKIWIN AB T9A 2K8, Canada |
| LEE LETAWSKY | 3731 - 53A STREET, WETASKIWIN AB T9A 2K8, Canada |
| JACKIE FOX | 3731 - 53A STREET, WETASKIWIN AB T9A 2K8, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T5T 2X9 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + Edmonton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dream Corporation | 160 Elgin Street Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | |
| Vkv Real Estate Investment Corporation | 437 Foch Avenue, Windsor, ON N8X 2W2 | 2020-02-05 |
| Art "riding On A Dream" Corporation | 7255 Alexandra, Studio 104, Montreal, QC H2R 2Y9 | 1999-07-09 |
| Kmc Canadian Real Estate Investment Corporation | 11 Buttonville Crescent East, Markham, ON L3R 0J9 | 2014-02-23 |
| Vantage Real Estate Investment Corporation | 11 Buttonville Crescent East, Markham, ON L3R 0J9 | 2018-03-15 |
| Makeen Real Estate Investment Corporation (mreic) | 2046 Av Chartier, Dorval, QC H9P 1H2 | 2020-06-16 |
| Skywing Real Estate Investment Corporation | 309 Plane Tree Drive, London, ON N6G 5J2 | 2013-12-05 |
| Shibre Legacy Real Estate Investment Corporation | 31 Savannah Court, Fredericton, NB E3G 5M6 | 2019-05-30 |
| Bcimc International Real Estate (1999) Investment Corporation | Suite 800 - 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2X8 | 2003-12-17 |
| Bcimc International Real Estate (2005) Investment Corporation | Suite 800 - 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2X8 | 2005-07-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Real Dream Investment Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.