CEPAR TECHNIQUES INC. (Corporation# 3469085) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 1998.
| Corporation ID | 3469085 |
| Business Number | 142322551 |
| Corporation Name | CEPAR TECHNIQUES INC. |
| Registered Office Address |
71 Rue Veillette St-constant QC J5A 1P3 |
| Incorporation Date | 1998-02-27 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC ANDRE ROUSSEAU | 71 RUE VEILLETTE, ST-CONSTANT QC J5A 1P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-26 | 1998-02-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-02-27 | current | 71 Rue Veillette, St-constant, QC J5A 1P3 |
| Name | 1998-02-27 | current | CEPAR TECHNIQUES INC. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-27 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 71 RUE VEILLETTE |
| City | ST-CONSTANT |
| Province | QC |
| Postal Code | J5A 1P3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aliments Roger Deslauriers Inc. | 60 Rue Veillette, Saint-constant, QC J5A 1P3 | 1993-05-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 168897 Canada Inc. | 200-114, Rue Boisjoli, Saint-constant, QC J5A 0A5 | 1989-07-10 |
| Sebastian, Bravo Leather Inc. | 74 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0A7 | 2001-06-11 |
| 12104849 Canada Inc. | 80 Rue Brosseau, Saint-constant, QC J5A 0B1 | 2020-06-04 |
| 6312713 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2004-11-19 |
| 8764654 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2014-01-22 |
| 9708138 Canada Inc. | 93 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B3 | 2016-04-12 |
| 7055358 Canada Inc. | 93, Brossard, St-constant, QC J5A 0B3 | 2008-10-03 |
| 8811636 Canada Fondation | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2014-03-06 |
| Groupe Covalius Inc. | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2015-05-18 |
| Chandelles Tradition Mb Inc. | 7, Rue St-joseph, St-constant, QC J5A 0B6 | 1973-06-22 |
| Find all corporations in postal code J5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC ANDRE ROUSSEAU | 71 RUE VEILLETTE, ST-CONSTANT QC J5A 1P3, Canada |
| City | ST-CONSTANT |
| Post Code | J5A1P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cardiac Techniques & Technology Ctt Inc. | 1155, RenÉ-lÉvesque Blvd. W., 40th Floor, Montreal, QC H3B 3V2 | 2001-05-14 |
| Foundation for The Advancement of Cardiac Techniques and Technology | 2215 Dover Rd., Montreal, QC H3P 2N6 | 2004-03-23 |
| Isogarde Techniques Ltd. | 140 Boulevard Sir Wilfrid Laurier, Vercheres Cte., St-basile-le-grand, QC | 1977-06-16 |
| Techniques De RГ©seaux Г©lectriques (technirel) Inc. | 464 Rue LabontГ©, Longueuil, QC J4H 2P9 | |
| Techniques Wilplas Inc. | 3824 Murielle, Fabreville, Laval, QC H7P 1N8 | 1985-11-08 |
| Bottle-it Techniques Inc. | 12078 Rue James-morrice, MontrГ©al, QC H3M 2G9 | 2009-08-13 |
| Services En Techniques De SÉparation (s.t.s.) Canada Inc. | 354 Rue Notre-dame Ouest (suite 200), Montréal, QC H2Y 1T9 | 2001-06-28 |
| Ecole Arts Et Techniques Rjds Inc. | 5650 Rue Principale, Lourdes-de-joliette, QC J0K 1K0 | 2015-04-08 |
| Cup Techniques Ltd. | Suite 300, 70 The Esplanade, Toronto, ON M5E 1R2 | 2010-11-10 |
| Services Techniques Hydrautech Inc. | 678, Rue Du RГ©cif, Rimouski, QC G5L 1L8 | 2009-11-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on CEPAR TECHNIQUES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.