AMMITTUQ ENTERPRISES LTD. (Corporation# 3469026) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 1998.
| Corporation ID | 3469026 |
| Business Number | 869117846 |
| Corporation Name | AMMITTUQ ENTERPRISES LTD. |
| Registered Office Address |
Building 71 Box 179 Igloolik NT X0A 0L0 |
| Incorporation Date | 1998-02-27 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IKE HAULLI | BOX 179, BUILDING 71, IGLOOLIK NT X0A 0L0, Canada |
| ENOKI IRQITTUQ | GENERAL DELIVERY, HALL BEACH NT X0A 0K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-26 | 1998-02-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-02-27 | current | Building 71, Box 179, Igloolik, NT X0A 0L0 |
| Name | 1998-02-27 | current | AMMITTUQ ENTERPRISES LTD. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-27 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Afa Community Holdings Inc. | Main Street, Bldg. 230, Qikiqtarjuaq, NU X0A 0B0 | 2014-12-29 |
| Baffin General Store Corporation | Lot # 183, Box # 205, Clyde River, NU X0A 0E0 | 2018-11-16 |
| 8272581 Canada Inc. | Box 107, House 93, Clyde River, NU X0A 0E0 | 2012-08-13 |
| Nunavut Entertainment Inc. | Box 107 Main Street, Clyde River, NU X0A 0E0 | 2012-08-13 |
| 7963670 Canada Inc. | Hse. 93, Clyde River, NU X0A 0E0 | 2011-09-06 |
| 7517475 Canada Inc. | House 93, Clyde River, NU X0A 0E0 | 2010-04-06 |
| Piksuk Media Inc. | House 93, Po Box 107, Clyde River, NU X0A 0E0 | |
| Piksuk Media Inc. | House 93, P O Box 107, Clyde River, NU X0A 0E0 | |
| Piksuk Media Inc. | P.o.box 107, Clyde River, NU X0A 0E0 | 2005-07-27 |
| Tccc Transformationalcall Inc. | Paunna Road, P. O. Box 11341, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-12-08 |
| Find all corporations in postal code X0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IKE HAULLI | BOX 179, BUILDING 71, IGLOOLIK NT X0A 0L0, Canada |
| ENOKI IRQITTUQ | GENERAL DELIVERY, HALL BEACH NT X0A 0K0, Canada |
| City | IGLOOLIK |
| Post Code | X0A0L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enterprises E.a.h. Ltee | 800 Victoria Square, Suite 612, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1974-08-30 |
| L.a.f. Enterprises Inc. | 3418 Garrard Road, Whitby, ON L1R 2C1 | |
| Enterprises Braxo Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Buearu 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Blythe Enterprises Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Enterprises Harlequin Limitee | 225 Duncan Mill Rd, Suite 605, Don Mills, ON M3B 1Z3 | 1949-01-29 |
| Les Enterprises P.g. Mc Cormick Ltee | 3015 Halpern North Street, St. Laurent, QC H4S 1P5 | 1974-07-17 |
| Xsite Enterprises of Eastern Ontario Inc. | 131 Senator Street, Carleton Place, ON K7C 3P1 | |
| Les Enterprises Dodger Bleue Ltee. | 220 Bay Street, Suite 700, Toronto, ON M5J 2W4 | 1996-03-01 |
| Leznoff Enterprises Ltd. | 6535 Waverley Avenue, Montreal, QC H2V 4M2 | 1968-03-20 |
| Vinjamur Enterprises Inc. | 35 Kingsbridge Garden Circle, Suite 2804, Mississauga, ON L5R 3Z5 | 2004-02-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on AMMITTUQ ENTERPRISES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.