CANADIAN GOSPEL MISSIONS (Corporation# 346900) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1935.
| Corporation ID | 346900 |
| Corporation Name | CANADIAN GOSPEL MISSIONS |
| Registered Office Address |
270 Birmingham Street Toronto ON M8V 2E4 |
| Incorporation Date | 1935-06-04 |
| Dissolution Date | 1993-01-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W.W. BITZER | 7216 DARTMOOR AVE.,, GREENDALE, WISCONSIN 53129, United States |
| ELBERT W. ISON | S-94, W-13674, RYAN RD.,, MUSKEGO, WISCONSIN 53130, United States |
| W.V. FARRAR | 11 ARLETA DR., APT. 125, TORONTO ON M3L 2J7, Canada |
| O.W. KELLY | 922 DAMELART WAY, R.R. 1, BRENTWOOD BAY BC V0S 1A0, Canada |
| N.I. FORDHAM | 289 BIRMINGHAM ST., APT. 3, TORONTO ON M8V 2E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1935-06-04 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1935-06-03 | 1935-06-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1935-06-04 | current | 270 Birmingham Street, Toronto, ON M8V 2E4 |
| Name | 1935-06-04 | current | CANADIAN GOSPEL MISSIONS |
| Status | 1993-01-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1935-06-04 | 1993-01-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-01-18 | Dissolution | |
| 1935-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1990-08-25 | |
| 1990 | 1990-08-25 | |
| 1989 | 1990-08-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| First Transaction Canada Inc. | 270 Birmingham Street, Toronto, ON M8V 2E4 | 2016-11-18 |
| 6583954 Canada Inc. | 268 Bimingham Street, Etobicoke, ON M8V 2E4 | 2006-06-13 |
| Jerrahi Sufi Order of Canada | 270, Birmingham Street, Toronto, ON M8V 2E4 | 1996-08-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laronde Group Inc. | 80 Marine Parade Dr. Unit 1609, Unit 1609, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-08-19 |
| 12180421 Canada Inc. | 408-80 Marine Parade Dr, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-07-07 |
| Vrais HГ©ros Foundation | 76 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-06-02 |
| Platontech Solution Inc. | #430 - 80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-03-19 |
| Ignite Life Mastery Inc. | 414-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-25 |
| Haute Homes Design Inc. | 80 Marine Parade Drive #606, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-14 |
| Sleepy Bunny Sports and Entertainment, Inc. | 213-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-05-01 |
| Harrison Staffing Inc. | 1002-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2019-01-02 |
| 11168533 Canada Inc. | 805-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-29 |
| 11131389 Canada Inc. | 80 Marine Parade Drive Unit 1901, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W.W. BITZER | 7216 DARTMOOR AVE.,, GREENDALE, WISCONSIN 53129, United States |
| ELBERT W. ISON | S-94, W-13674, RYAN RD.,, MUSKEGO, WISCONSIN 53130, United States |
| W.V. FARRAR | 11 ARLETA DR., APT. 125, TORONTO ON M3L 2J7, Canada |
| O.W. KELLY | 922 DAMELART WAY, R.R. 1, BRENTWOOD BAY BC V0S 1A0, Canada |
| N.I. FORDHAM | 289 BIRMINGHAM ST., APT. 3, TORONTO ON M8V 2E5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8V 2E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Board of Missions of The Church of God | 4717 - 56 Street, Camrose, AB T4V 2C4 | 1966-07-11 |
| Macedonia World Baptist Missions International | 407 Saint-alexis Street West, Trois-rivieres, QC G8W 2E2 | 2010-05-17 |
| Canadian African Missions Foundation | P.o. Box 7578, Saskatoon, SK S7X 4L4 | 1987-06-10 |
| Canadian Christian Overseas Missions | 547 Joncas, Laval, QC H7X 2R2 | 1997-10-07 |
| Gospel 4 Life Inc. | 8905 Leroux, Lasalle, QC H8R 3V7 | 2005-02-07 |
| Canadian Election Observation Missions | 75 Albert Street, Suite 411, Ottawa, ON K1P 5E7 | 2014-04-15 |
| Canadian Presbyterian Missions | C/o Ms. Jaclyn Armstrong, 1105 Alberni Road, Woodstock, ON N4T 0K6 | 2018-04-04 |
| Africa (canadian) Missions Foodbank | 1570 Kipling Avenue, Unit B2, Toronto, ON M9R 2Y1 | 2013-09-26 |
| Association Des Comites Des Missions Ecclesiastiques Du Canada | Rr#3, Glencoe, ON N0L 1M0 | 1984-07-31 |
| Productions Art Gospel | 13 Rue Centre, Stanstead, QC J0B 3E0 | 2010-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN GOSPEL MISSIONS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.