FEAR'Z B. GONE INC. (Corporation# 3466043) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 1998.
| Corporation ID | 3466043 |
| Business Number | 869868448 |
| Corporation Name | FEAR'Z B. GONE INC. |
| Registered Office Address |
41 Maclaren St Ottawa ON K2P 0K3 |
| Incorporation Date | 1998-02-20 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NANCY LIN | 20 KILLDEER BAY, OTTAWA ON K1V 9B1, Canada |
| ALFRED DR JAY | 1647 DES RAVINS PLACE, ORLEANS ON K1C 6H3, Canada |
| JAMES ARMIENTO | 14 PRINCE DES GALLES, AYLMER QC J9H 6T7, Canada |
| GERARD B HALPIN | 30 HARDING BLVD W, SUITE 1016, RICHMOND HILL ON L4C 9M3, Canada |
| WILLIAM W. MACKINNON | 41 MACLAREN ST, OTTAWA ON K2P 0K3, Canada |
| DAVID EDWARDS | 23 GOULDING CR, KANATA ON K2K 2N9, Canada |
| RICHARD ARMSTRONG | 1075 LAWDER DR, OTTAWA ON K2A 1B3, Canada |
| CHARLES GIBSON | 1760 CABARET LANE, SUITE 207, ORLEANS ON K4A 1H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-19 | 1998-02-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-02-20 | current | 41 Maclaren St, Ottawa, ON K2P 0K3 |
| Name | 1998-02-20 | current | FEAR'Z B. GONE INC. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-20 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rolen Equipment Service Ltd. | 53 Maclaren Street, Suite 4, Ottawa, ON K2P 0K3 | 1985-07-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10687995 Canada Corp. | 114a Gloucesters Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-03-18 |
| Progenos Systems Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 665, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-01-08 |
| Lookbook Fashion Incorporated | 9-110 Glouscester Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2016-07-10 |
| 9111824 Canada Inc. | 100 Gloucester Street Suite 300, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2014-12-06 |
| 7148291 Canada Inc. | 33 of 110 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2009-03-30 |
| 6584471 Canada Corporation | 120 Royalton Private, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2006-06-14 |
| Atma Moksha Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1998-05-11 |
| Wallding International Inc. | 70 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1997-09-09 |
| Softaddicts Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 659, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2001-11-27 |
| 153531 Canada Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1986-12-12 |
| Find all corporations in postal code K2P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NANCY LIN | 20 KILLDEER BAY, OTTAWA ON K1V 9B1, Canada |
| ALFRED DR JAY | 1647 DES RAVINS PLACE, ORLEANS ON K1C 6H3, Canada |
| JAMES ARMIENTO | 14 PRINCE DES GALLES, AYLMER QC J9H 6T7, Canada |
| GERARD B HALPIN | 30 HARDING BLVD W, SUITE 1016, RICHMOND HILL ON L4C 9M3, Canada |
| WILLIAM W. MACKINNON | 41 MACLAREN ST, OTTAWA ON K2P 0K3, Canada |
| DAVID EDWARDS | 23 GOULDING CR, KANATA ON K2K 2N9, Canada |
| RICHARD ARMSTRONG | 1075 LAWDER DR, OTTAWA ON K2A 1B3, Canada |
| CHARLES GIBSON | 1760 CABARET LANE, SUITE 207, ORLEANS ON K4A 1H2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2P0K3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fear of The Dark Productions Inc. | 791 La Commune St. E., Suite 112, Montreal, QC H2Y 4A2 | 2001-09-19 |
| Fear Less Fashion Limited | 215 Radial Drive, Aurora, ON L4G 0Z8 | 2019-11-04 |
| Fear and Greed Investments Ltd. | 4403 Farmers Way, Ottawa, ON K0A 1K0 | 2014-05-26 |
| Love Not Fear Inc. | 223 Churchill Avenue, North York, ON M2R 1E2 | 2016-03-10 |
| Walk Without Fear Foundation | 86 A Renfrew Avenue, Ottawa, ON K1S 1Z8 | 2008-03-03 |
| No Fear Heating & Refrigeration Inc. | 827 Vinette Cres, Ottawa, ON K1E 1X2 | 2011-06-28 |
| Vertical Fear Inc. | 4850 Avenue Des Perron, Laval, QC H7J 1G6 | 2008-11-20 |
| Fear and Greed Holdings Limited | 684 Walkley Road, Ottawa, ON K1V 6R9 | 2005-02-28 |
| Fear God Ministries Inc. | 1 Riverside Drive West, Suite 801, Windsor, ON N9A 5K3 | 2000-03-30 |
| Fear and Desire Productions Inc. | 429 Crawford Street, Suite 2, Toronto, ON M6G 3J7 | 2011-07-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on FEAR'Z B. GONE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.