3466027 CANADA INC. (Corporation# 3466027) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1998.
| Corporation ID | 3466027 |
| Business Number | 873680847 |
| Corporation Name | 3466027 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3332 Mccarthy Road Ottawa ON K1V 0W0 |
| Incorporation Date | 1998-02-19 |
| Dissolution Date | 2008-10-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALLISTER MACEWEN | 26-840 CAHILL DRIVE WEST, OTTAWA ON K1V 9K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-18 | 1998-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-03-30 | current | 3332 Mccarthy Road, Ottawa, ON K1V 0W0 |
| Address | 1998-02-19 | 1999-03-30 | 200 Elgin Street, Suite 700, Ottawa, ON K2P 1L5 |
| Name | 1998-02-19 | current | 3466027 CANADA INC. |
| Status | 2008-10-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-21 | 2008-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-06-27 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Status | 2005-04-05 | 2005-06-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-19 | 2005-04-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Societe Canadienne Des Sciences Judiciaires | 3332 Mccarthy Road, Ottawa, ON K1V 0W0 | 1963-04-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9270949 Canada Inc. | 37001-3332 Mccarthy Road, Ottawa, ON K1V 0W0 | 2015-04-27 |
| Ogaden Human Rights Committee | 3332 Mccarthy Rd, P.o. Box 37003, Ottawa, ON K1V 0W0 | 2003-03-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALLISTER MACEWEN | 26-840 CAHILL DRIVE WEST, OTTAWA ON K1V 9K5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 0W0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3466027 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.