3465993 CANADA INC. (Corporation# 3465993) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1998.
| Corporation ID | 3465993 |
| Business Number | 869869248 |
| Corporation Name | 3465993 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
119 Kent Street Suite 620 Charlottetown PE C1A 1N3 |
| Incorporation Date | 1998-02-19 |
| Dissolution Date | 2005-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KENNETH M. MACDONALD | CARDIGAN, RR 6, ROSENEATH PE C0A 1G0, Canada |
| H. E. GARTH JENKINS | RR 1, LIGHOUSE LANE, BELLEVUE COVE PE C1A 7J6, Canada |
| DEWIS R. COOKE | RR 1, BLOOMFIELD PE C0B 1E0, Canada |
| EDOUARD F. BABINEAU | 92 PARKSIDE DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1E 1M6, Canada |
| JOHN H. QUINN | 334 CHESTNUT AVENUE, SUMMERSIDE PE C1N 2E9, Canada |
| MILTON W. MACKAY | BEACHPOINT, RR 1, MURRAY HARBOUR P.O. PE C0A 1V0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-18 | 1998-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-02-19 | current | 119 Kent Street, Suite 620, Charlottetown, PE C1A 1N3 |
| Name | 1998-02-19 | current | 3465993 CANADA INC. |
| Status | 2005-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-04-05 | 2005-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-19 | 2005-04-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 119 KENT STREET |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 1N3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mcquaid Management Limited | 119 Kent St, Suite 620, Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1996-05-03 |
| 97072 Canada Inc. | 111 Kent St, Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1980-02-22 |
| Wimido Investments Limited | 111 Kent St., Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1979-07-17 |
| Fonds D'accroissement Bullock Ltee | 111 Kent Street, Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1970-03-02 |
| Sidbell Inc. | 111 Kent St., Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1966-12-23 |
| Fonds Canadien De Placement Ltee | 111 Kent Street, Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1932-11-16 |
| Infosense Inc. | 119 Kent St, Suite 620, Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1996-07-12 |
| Benston Investments Limited | 111 Kent Street, Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1954-08-27 |
| Nanticoke Limited | 111 Kent Street, Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1965-04-12 |
| Corsican Investments, Limited | 111 Kent St., Charlottetown, PE C1A 1N3 | 1937-05-26 |
| Find all corporations in postal code C1A1N3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KENNETH M. MACDONALD | CARDIGAN, RR 6, ROSENEATH PE C0A 1G0, Canada |
| H. E. GARTH JENKINS | RR 1, LIGHOUSE LANE, BELLEVUE COVE PE C1A 7J6, Canada |
| DEWIS R. COOKE | RR 1, BLOOMFIELD PE C0B 1E0, Canada |
| EDOUARD F. BABINEAU | 92 PARKSIDE DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1E 1M6, Canada |
| JOHN H. QUINN | 334 CHESTNUT AVENUE, SUMMERSIDE PE C1N 2E9, Canada |
| MILTON W. MACKAY | BEACHPOINT, RR 1, MURRAY HARBOUR P.O. PE C0A 1V0, Canada |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Post Code | C1A1N3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3465993 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.