PRIVASOFT CORP. (Corporation# 3465764) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1998.
| Corporation ID | 3465764 |
| Business Number | 870235165 |
| Corporation Name | PRIVASOFT CORP. |
| Registered Office Address |
9 Capella Court Ottawa ON K2E 8A7 |
| Incorporation Date | 1998-02-19 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES RENAUD | 826 DROUIN STREET, CASSELMAN ON K0A 1M0, Canada |
| MARIE-PAULE RENAUD | 826 DROUIN STREET, CASSELMAN ON K0A 1M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-18 | 1998-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-26 | current | 9 Capella Court, Ottawa, ON K2E 8A7 |
| Address | 2005-09-26 | 2005-09-26 | 9 Capella Cres., Ottawa, ON K2E 8A7 |
| Address | 2004-09-23 | 2005-09-26 | 695 Golf (route 700) Rd., P.o. Box 995, Casselman, ON K0A 1M0 |
| Address | 1998-02-19 | 2004-09-23 | 708 Principale Street, Suite 204, Casselman, ON K0A 1M0 |
| Name | 2002-07-10 | current | PRIVASOFT CORP. |
| Name | 1998-02-19 | 2002-07-10 | MPRSYS INC. |
| Status | 2011-08-12 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-02-19 | 2011-08-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-10-21 | Amendment / Modification | |
| 2002-07-10 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1998-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-03-31 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2009 | 2009-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Privasoft Corp. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6558089 Canada Inc. | 9 Capella Court, Bay 2, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2006-04-24 |
| Om Video Inc. | 9 Capella Court, Nepean, ON K2E 8A7 | |
| Em Renaud Holdings Inc. | 9 Capella Court, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2005-10-21 |
| Parkuhr Inc. | 9 Capella Court, Suite 103, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2014-09-04 |
| Warriors of The Light, Inc. | 9 Capella Court, Unit 1, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2018-05-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Daro Technologies Inc. | 9 Capella Crt., Suite 200, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2010-11-03 |
| 7692455 Canada Inc. | 9 Capella Court, Suite 200, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2010-11-03 |
| 4370007 Canada Inc. | 7 Capella Court Street, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2006-07-12 |
| Baldwin Audio Visual Inc. | 9 Capella Court Bay 2, Ottawa, ON K2E 8A7 | 1985-05-31 |
| 8129053 Canada Inc. | 9 Caella Court, Bay 2, Ottawa, ON K2E 8A7 | |
| Lumenera Corporation | 7 Capella Court, Ottawa, ON K2E 8A7 | |
| Lumenera Corporation | 7 Capella Court, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2002-05-10 |
| Jmp Renaud Holdings Inc. | 9 Capella Court, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2005-08-23 |
| Lumenera Corporation | 7 Capella Court, Ottawa, ON K2E 8A7 | |
| 8021163 Canada Inc. | 9 Capella Court, Suite 200, Ottawa, ON K2E 8A7 | 2011-11-11 |
| Find all corporations in postal code K2E 8A7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES RENAUD | 826 DROUIN STREET, CASSELMAN ON K0A 1M0, Canada |
| MARIE-PAULE RENAUD | 826 DROUIN STREET, CASSELMAN ON K0A 1M0, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2E 8A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| Deq SystГЁmes Corp. | 1840 1re Rue, Bureau 103a, Saint-romuald, QC G6W 5M6 | |
| Systeme D'affaires Dor-corp Inc. | 91 Des Oblats, Lasalle, QC H8R 3K9 | 1991-03-22 |
| Encre Internationale Inx Corp. | 1247 Nationale Street, Terrebonne, QC J6W 6H8 | 1985-05-31 |
| Simplicity Meditation Corp. | 14 Rue Claude Vivier, Montreal, QC H3E 0A3 | 2011-08-31 |
| J.p.d. Sportswear Corp. | 5368 Boul. St. Laurent, Montreal, QC | 1976-05-28 |
| Corp. D'entretien W.j.r. Ltee | 6535 Vanden Abeele, St. Laurent, QC | 1976-05-28 |
| J.c. Construction & Investissements Corp. | 810 Pinecrest, Suite 105, Ottawa, ON K2B 5W6 | 1978-02-14 |
| A.r.x. Data Systems Corp. | 7003 15e Avenue, Montreal, QC | 1981-02-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRIVASOFT CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.