3465748 CANADA LTD. (Corporation# 3465748) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1998.
| Corporation ID | 3465748 |
| Business Number | 869872648 |
| Corporation Name | 3465748 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
4502 Telnet Drive Elizabethtown ON K6T 1A9 |
| Incorporation Date | 1998-02-19 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAIRD LEEDER | 1318 MILLWOOD AVENUE, BROCKVILLE ON K6V 9A9, Canada |
| TIM HAMMERLI | RURAL ROUTE 4, NORTH AUGUSTA ON K0G 1R0, Canada |
| BRIAN HANDRIGAN | 183 BELEY STREET, BROCKVILLE ON K6V 6V3, Canada |
| SHANNON GRAHAM CURTIS | 1 PLACE D'ARMES, # 39, KINGSTON ON K7K 6S1, Canada |
| JOHN LAIRD | 58-120 HOLLAND AVENUE, OTTAWA ON K1Y 0X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-18 | 1998-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-10-01 | current | 4502 Telnet Drive, Elizabethtown, ON K6T 1A9 |
| Address | 1998-02-19 | 1998-10-01 | 3506 Coon's Road, Unit 1, Elizabethtown, ON K6T 1A6 |
| Name | 1998-02-19 | current | 3465748 CANADA LTD. |
| Status | 2001-12-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-02-19 | 2001-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1998-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2001-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 2001-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4502 TELNET DRIVE |
| City | ELIZABETHTOWN |
| Province | ON |
| Postal Code | K6T 1A9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Telnet Inc. | 4502 Telnet Drive, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | |
| 3465756 Canada Ltd. | 4502 Telnet Drive, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 1998-02-19 |
| 3984044 Canada Inc. | 4502 Telnet Drive, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | |
| Telnet Inc. | 4502 Telnet Drive, Elizabethtown, ON K6T 1A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10537063 Canada Incorporated | 4505 Orchard Street, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 2017-12-13 |
| 10099392 Canada Inc. | 4501 Rowsome Rd E, Brockville, ON K6T 1A9 | 2017-02-09 |
| Comforzone Incorporated | 4506 Rowsome Road East, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 2015-11-12 |
| 6542174 Canada Inc. | 4501 Rowsome Rd. East, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 2006-03-23 |
| James Ross Limited | 4503 Rowsome Road East, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | |
| 6194559 Canada Inc. | 4501 Rowsome Rd. East, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 2004-02-13 |
| 9508856 Canada Limited | 4506 Rowsome Road East, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 2015-11-12 |
| Troy Dualam Inc. | 4513 Ferguson Drive, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 2016-08-10 |
| 10930733 Canada Inc. | 4513 Ferguson Drive, Elizabethtown, ON K6T 1A9 | 2018-08-03 |
| Transphase Technology Ltd. | 4503 Rowsome Road East, Brockville, ON K6T 1A9 | |
| Find all corporations in postal code K6T 1A9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAIRD LEEDER | 1318 MILLWOOD AVENUE, BROCKVILLE ON K6V 9A9, Canada |
| TIM HAMMERLI | RURAL ROUTE 4, NORTH AUGUSTA ON K0G 1R0, Canada |
| BRIAN HANDRIGAN | 183 BELEY STREET, BROCKVILLE ON K6V 6V3, Canada |
| SHANNON GRAHAM CURTIS | 1 PLACE D'ARMES, # 39, KINGSTON ON K7K 6S1, Canada |
| JOHN LAIRD | 58-120 HOLLAND AVENUE, OTTAWA ON K1Y 0X6, Canada |
| City | ELIZABETHTOWN |
| Post Code | K6T 1A9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3465748 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.