LA FONDATION CANADIENNE POUR LA PHARMACIE (Corporation# 346551) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 4, 1945.
| Corporation ID | 346551 |
| Business Number | 888102399 |
| Corporation Name |
LA FONDATION CANADIENNE POUR LA PHARMACIE THE CANADIAN FOUNDATION FOR PHARMACY |
| Registered Office Address |
5809 Fieldon Road Mississauga ON L5M 5K1 |
| Incorporation Date | 1945-09-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 13 - 13 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Al Moghaddam | 6111 Avenue Royalmount, Montréal QC H4P 2T4, Canada |
| Sherif Guorgui | 490-2000 Argentia Road, Mississauga ON L5N 1W1, Canada |
| Rita Egan | 1004 Middlegate Road, Mississauga ON L4Y 1M4, Canada |
| Kerry Mansell | 107 Wiggins Road, 2A20, 12 Health Sciences, Saskatoon SK S7N 5E5, Canada |
| May Beairsto | 10060 Jasper Avenue, suite 2020, Edmonton AB T5J 3R8, Canada |
| Deb Saltmarche | 3 Marchmount Road, Toronto ON M6G 2A8, Canada |
| Kimberly Schroeder | 6775 Financial Drive, Mississauga ON L5N 0A4, Canada |
| Margaret Wing | 1725-10303 Jasper Avenue, Edmonton AB T5J 3N6, Canada |
| Justin Bates | 365 Bloor Street East, suite 2003, Toronto ON M4W 3L4, Canada |
| DAVID WINDROSS | 30 NOVOPHARM COURT, TORONTO ON M1B 2K9, Canada |
| Lori MacCallum | 12E 252 200 Elizabeth Street, Toronto ON M5G 2C4, Canada |
| Glen Doucet | 604 Netley Circle , Ottawa ON K1T 0A3, Canada |
| Jean Bourcier | 4378 Avenue Pierre-De Coubertin, Montréal QC H1V 1A6, Canada |
| Iris Krawchenko | 485 Scenic Drive, Hamilton ON L9C 1G7, Canada |
| Helen Marin | 610 University Avenue, Toronto ON M5G 2C1, Canada |
| Linda Prytula | 1424 Aldercrest Ct., Oakville ON L6M 1X3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-02-28 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1945-09-04 | 2014-02-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1945-09-03 | 1945-09-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-02-28 | current | 5809 Fieldon Road, Mississauga, ON L5M 5K1 |
| Address | 2001-03-31 | 2014-02-28 | 15 Sawyer Cres, Markham, ON L3P 5V2 |
| Address | 1945-09-04 | 2001-03-31 | 123 Edward Street, Suite 603, Toronto, ON M5G 1E2 |
| Name | 1994-03-09 | current | LA FONDATION CANADIENNE POUR LA PHARMACIE |
| Name | 1994-03-09 | current | THE CANADIAN FOUNDATION FOR PHARMACY |
| Name | 1945-09-04 | 1994-03-09 | THE CANADIAN FOUNDATION FOR THE ADVANCEMENT OF PHARMACY |
| Status | 2014-02-28 | current | Active / Actif |
| Status | 1945-09-04 | 2014-02-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-28 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1945-09-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-06 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-03-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-03-09 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 5809 FIELDON ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5M 5K1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11680307 Canada Inc. | 2640 Quail's Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2019-10-13 |
| Churchill Glen Consultancy Inc. | 2625 Quails Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2019-01-07 |
| 11074822 Canada Corp. | 2617 Quails Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2018-10-31 |
| 9221832 Canada Inc. | 2645 Quail's Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2015-03-16 |
| 7815891 Canada Corp. | 2621 Quail's Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2011-03-28 |
| Rocky Analytics Incorporated | 2648 Quail's Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2010-07-20 |
| Applied Rational Thought Inc. | 2597 Quail's Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2009-07-14 |
| 11230794 Canada Corporation | 2617 Quails Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2019-02-02 |
| 11453114 Canada Corporation | 2617 Quails Run, Mississauga, ON L5M 5K1 | 2019-06-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zion I Contracting Inc. | 20 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2013-09-26 |
| J & J Real Estate Marketing Group Ltd. | 28 Callisto Crt, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2012-05-08 |
| Technology4learning Inc. | 19 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2010-03-30 |
| Mary Johnston Foundation Canada Inc. | 31, Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2008-02-25 |
| Transglobal Resources Inc. | 35 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2007-04-22 |
| Fazili Holding Inc. | 27 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2006-10-17 |
| 9756833 Canada Inc. | 28 Callisto Crt, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2016-05-17 |
| Lava Ground Genetics Inc. | 20 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2017-12-19 |
| 9023356 Canada Inc. | 3726 Bloomington Cres., Mississauga, ON L5M 0A2 | 2014-09-17 |
| L8-p Inc. | 3764, Bloomington Crest., Mississauga, ON L5M 0A2 | 2006-12-01 |
| Find all corporations in postal code L5M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Al Moghaddam | 6111 Avenue Royalmount, Montréal QC H4P 2T4, Canada |
| Sherif Guorgui | 490-2000 Argentia Road, Mississauga ON L5N 1W1, Canada |
| Rita Egan | 1004 Middlegate Road, Mississauga ON L4Y 1M4, Canada |
| Kerry Mansell | 107 Wiggins Road, 2A20, 12 Health Sciences, Saskatoon SK S7N 5E5, Canada |
| May Beairsto | 10060 Jasper Avenue, suite 2020, Edmonton AB T5J 3R8, Canada |
| Deb Saltmarche | 3 Marchmount Road, Toronto ON M6G 2A8, Canada |
| Kimberly Schroeder | 6775 Financial Drive, Mississauga ON L5N 0A4, Canada |
| Margaret Wing | 1725-10303 Jasper Avenue, Edmonton AB T5J 3N6, Canada |
| Justin Bates | 365 Bloor Street East, suite 2003, Toronto ON M4W 3L4, Canada |
| DAVID WINDROSS | 30 NOVOPHARM COURT, TORONTO ON M1B 2K9, Canada |
| Lori MacCallum | 12E 252 200 Elizabeth Street, Toronto ON M5G 2C4, Canada |
| Glen Doucet | 604 Netley Circle , Ottawa ON K1T 0A3, Canada |
| Jean Bourcier | 4378 Avenue Pierre-De Coubertin, Montréal QC H1V 1A6, Canada |
| Iris Krawchenko | 485 Scenic Drive, Hamilton ON L9C 1G7, Canada |
| Helen Marin | 610 University Avenue, Toronto ON M5G 2C1, Canada |
| Linda Prytula | 1424 Aldercrest Ct., Oakville ON L6M 1X3, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5M 5K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Children's Art Foundation | #6-109 Vanderhoof Ave., Toronto, ON M4G 2H7 | 2019-01-19 |
| Fondation Canadienne Pour Les AmÉriques | 55 Murray St., Suite 230, Ottawa, ON K1N 5M3 | 1993-08-09 |
| La Fondation Canadienne Pour Les Refugies | P.o.box 50000, Ottawa, ON K1G 4B6 | 1979-09-21 |
| Academie Canadienne D'histoire De La Pharmacie | 19 Russell Street, Toronto, ON M5S 1A1 | 1956-11-19 |
| Canadian Career Development Foundation | 202-119 Ross Avenue, Ottawa, ON K1N 0N6 | 1980-08-27 |
| Fondation Canadienne Pour Une Politique Sur Les Drogues | 70 Macdonald Street, Ottawa, ON K2P 1H6 | 1996-02-02 |
| Fondation Canadienne Pour L'appui Du Hcr | 280 Albert Street, Suite 401, Ottawa, ON K1P 5G8 | 1996-09-27 |
| La Fondation Canadienne Pour Enfants HandicapÉs | 143 Rue Bourget, Vaudreuil-dorion, QC J7V 2W1 | 1999-09-16 |
| Fondation Canadienne Pour La SantÉ Vasculaire | 2353 Av. Hingston, Montréal, QC H4A 2J3 | 2014-10-20 |
| Canadian Chiropractic Research Foundation | 186 Spadina Avenue, Suite 6, Toronto, ON M5T 3B2 | 1976-03-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA FONDATION CANADIENNE POUR LA PHARMACIE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.