BOUTIQUE FEEJOS (1998) INC. (Corporation# 3465471) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 1998.
| Corporation ID | 3465471 |
| Business Number | 869874248 |
| Corporation Name | BOUTIQUE FEEJOS (1998) INC. |
| Registered Office Address |
190 Rue Du Porche Quebec QC G1K 8R6 |
| Incorporation Date | 1998-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOANNE DUNKIN | 807 RUE BELLEVUE, Quebec QC G1V 2R4, Canada |
| FELIX ROSENHEK | 807 RUE BELLEVUE, Quebec QC G1V 2R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-19 | 1998-02-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-09-06 | current | 190 Rue Du Porche, Quebec, QC G1K 8R6 |
| Address | 1998-02-20 | 2006-09-06 | 4 Cote De La Fabrique, Quebec, QC G1R 3V7 |
| Name | 1998-02-20 | current | BOUTIQUE FEEJOS (1998) INC. |
| Status | 2003-07-02 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-05-15 | 2003-07-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-20 | 2003-05-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1998-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-02-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Collections Feejos Inc. | 190 Rue Du Porche, Quebec, QC G1K 8R6 | 1984-03-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions Se Inc. | 15-200, Rue Lalemant, QuГ©bec, QC G1K 0C2 | 2015-10-08 |
| Association Al-jama'a | 280 Rue Du Prince-Г‰douard, Apt 506, QuГ©bec, QC G1K 0E9 | 2015-10-22 |
| Enjeux Du Droit | 701-380, Rue De La Couronne, QuГ©bec, QC G1K 0G5 | 2020-06-26 |
| 11570897 Canada Inc. | 203-26, Rue De La Pointe-aux-liГЁvres, QuГ©bec, QC G1K 0G6 | 2019-08-15 |
| Goretti Music Ltd. | 346 Rue Ste-agnГ€s, Apt #4, Quebec, QC G1K 1E9 | 2005-04-28 |
| Epicerie G.a. Ratte Inc. | 202 Rue Taschereau, QuÉbec, QC G1K 1G7 | 1980-04-18 |
| 11566725 Canada Inc. | 3-293 Rue Cardinal-taschereau, QuÉbec, QC G1K 1G8 | 2019-08-13 |
| 3608336 Canada Inc. | 76, St-vallier, Quebec, QC G1K 1J6 | 1999-06-15 |
| BiotГ© CosmГ©tiques Inc. | 135 Rue Saint-vallier W., QuГ©bec, QC G1K 1J9 | 2009-09-03 |
| 4312651 Canada Inc. | 216 Rue Saint-vallier Ouest, Suite 2, QuГ©bec, QC G1K 1K2 | 2005-09-28 |
| Find all corporations in postal code G1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOANNE DUNKIN | 807 RUE BELLEVUE, Quebec QC G1V 2R4, Canada |
| FELIX ROSENHEK | 807 RUE BELLEVUE, Quebec QC G1V 2R4, Canada |
| City | QUEBEC |
| Post Code | G1K 8R6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Telemedia (1998) Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3333, MontrÉal, QC H3B 3N2 | 1990-11-02 |
| Eco Process & Equipment (1998) Inc. | 3430 Boul Des Entreprises, Terrebonne, QC J6X 4J8 | 1998-01-28 |
| National Mba Games 1998 Corporation Inc. | Pavillon Pallasis Prince, C.p. 582, Ste-foy, QC G1K 7P4 | 1997-04-02 |
| Fondation Canadienne Pour Les BrГ»lГ©s (1998) | 2051 47th Street, Edmonton, AB T6L 2V5 | 1998-11-19 |
| Canadian Regional Airlines (1998) Ltd. | 1601 Airport Road N.e., Suite 200, Calgary, AB T2E 6Z8 | |
| Collections Feejos Inc. | 190 Rue Du Porche, Quebec, QC G1K 8R6 | 1984-03-16 |
| Les Investissemtns Saxcan (1998) Inc. | 1800 Mcgill College Ave, Suite 2610, Montreal, QC H3A 3J6 | 1995-09-06 |
| Les Aliments Arctique Du Nunavik (1998) Inc. | 3333 Place Cavendish, 3rd Floor, St-laurent, QC H4M 2X6 | 1998-01-26 |
| Environnemental Montgomery (1998) LtÉe | 2333 Sherbrooke St.west, Suite 408, Montreal, QC H3H 2T6 | 1998-07-28 |
| Les Entreprises Kaymick (1998) Inc. | 4865 Rue Jean-talon Ouest Suite 201, MontrГ©al, QC H4P 1W7 | 1984-03-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on BOUTIQUE FEEJOS (1998) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.