Harmony Education Foundation (Corporation# 3465381) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 17, 1998.
| Corporation ID | 3465381 |
| Business Number | 871889168 |
| Corporation Name | Harmony Education Foundation |
| Registered Office Address |
85 Scarsdale Road Suite 303 Toronto ON M3B 2R2 |
| Incorporation Date | 1998-02-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bernice Carnegie | 24 Fundy Bay Blvd, Townhouse 120, Toronto ON M1W 3A4, Canada |
| RANVIR JANGI | 306=55 DE BOERS DRIVE, M1 TOWER, TORONTO ON M3J 0G5, Canada |
| BEVERLEY JOHNSON | 480 MCLEVIN AVE., UNIT 307, TORONTO ON M1B 5N9, Canada |
| ASHLEY D'SILVA | 1200-78 Pleasant Boulevard, Toronto ON M4T 1K2, Canada |
| Helen Anderson | 1435 Danforth Ave, Unit 1, Toronto ON M4J 1N3, Canada |
| CHEUK KWAN | 61 TWYFORD ROAD, TORONTO ON M9A 1W5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-08-11 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1998-02-17 | 2014-08-11 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-02-16 | 1998-02-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-08-11 | current | 85 Scarsdale Road, Suite 303, Toronto, ON M3B 2R2 |
| Address | 2012-01-23 | 2014-08-11 | 85 Scarsdale Road, Suite 303, Toronto, ON M3B 2R2 |
| Address | 2008-03-31 | 2012-01-23 | 255 Duncan Mill Road, Suite 705, North York, ON M3B 3H9 |
| Address | 2007-03-31 | 2008-03-31 | 255 Duncan Mill Road, Suite 412, North York, ON M3B 3H9 |
| Address | 2002-03-31 | 2007-03-31 | 255 Duncan Mill Road, Suite 412, North York, ON M3B 3H9 |
| Address | 1998-02-17 | 2002-03-31 | 255 Duncan Mill Road, Suite 707, North York, ON M3B 3H9 |
| Name | 2014-08-11 | current | Harmony Education Foundation |
| Name | 1998-02-17 | 2014-08-11 | HARMONY EDUCATION FOUNDATION |
| Status | 2014-08-11 | current | Active / Actif |
| Status | 1998-02-17 | 2014-08-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-11 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1998-02-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-09-12 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-09-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Seclon Inc. | 85 Scarsdale Road, Suite 309, Toronto, ON M3B 2R2 | 1997-01-23 |
| Young Canadian Musicians Awards | 85 Scarsdale Road, Suite 206, Toronto, ON M3B 2R2 | 1997-02-26 |
| S B Capital Corporation Ltd. | 85 Scarsdale Road, Suite 101, Toronto, ON M3B 2R2 | |
| Chd Expert Canada Inc. | 85 Scarsdale Road, Suite 101, Toronto, ON M3B 2R2 | 2006-07-10 |
| Prestige & Luxury Marketing Council of Canada | 85 Scarsdale Road, Unit 108, Toronto, ON M3B 2R2 | 2006-01-20 |
| Canada Alpha | 85 Scarsdale Road, Suite 305, Toronto, ON M3B 2R2 | 2007-05-03 |
| 7006977 Canada Corp. | 85 Scarsdale Road, Suite 206, Toronto, ON M3B 2R2 | 2008-07-08 |
| 8442860 Canada Inc. | 85 Scarsdale Road, Suite 304, Toronto, ON M3B 2R2 | 2013-02-21 |
| 11507982 Canada Inc. | 85 Scarsdale Road, Suite 201, Toronto, ON M3B 2R2 | 2019-07-10 |
| Shefights | 85 Scarsdale Road, Suite 301, Toronto, ON M3B 2R2 | 2019-11-01 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12485885 Canada Inc. | 31 Scarsdale Road, Unit 7, Toronto, ON M3B 2R2 | 2020-11-10 |
| Henan Zhongzhou Canadian Association | 41 Scarsdale Road Unit7, Toronto, ON M3B 2R2 | 2020-10-20 |
| Elite Camps Cares | 20 Scarsdale Road, Toronto, ON M3B 2R2 | 2020-01-16 |
| 11765957 Canada Inc. | 41 Scarsdale Rd. Unit 7-8, North York, ON M3B 2R2 | 2019-11-29 |
| Chinese-canadian Youth Cultural and Artistic Development Association | 41 Scarsdale Road, Unit 7&8, Toronto, ON M3B 2R2 | 2019-04-20 |
| 11365452 Canada Association | 7-41 Scarsdale Rd, North York, ON M3B 2R2 | 2019-04-18 |
| Leveljump Healthcare Corp. | 304-85 Scarsdale Road, Toronto, ON M3B 2R2 | 2019-03-21 |
| Mosaic Living Club | Unit 7&8, 41 Scarsdale Rd, Toronto, ON M3B 2R2 | 2016-06-15 |
| Hr Pharma Inc. | 204-85 Scarsdale Road, Toronto, ON M3B 2R2 | 2015-10-16 |
| Muaythai Canada | 85 Scarsdale Rd, Suite 301, Toronto, ON M3B 2R2 | 2015-09-22 |
| Find all corporations in postal code M3B 2R2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bernice Carnegie | 24 Fundy Bay Blvd, Townhouse 120, Toronto ON M1W 3A4, Canada |
| RANVIR JANGI | 306=55 DE BOERS DRIVE, M1 TOWER, TORONTO ON M3J 0G5, Canada |
| BEVERLEY JOHNSON | 480 MCLEVIN AVE., UNIT 307, TORONTO ON M1B 5N9, Canada |
| ASHLEY D'SILVA | 1200-78 Pleasant Boulevard, Toronto ON M4T 1K2, Canada |
| Helen Anderson | 1435 Danforth Ave, Unit 1, Toronto ON M4J 1N3, Canada |
| CHEUK KWAN | 61 TWYFORD ROAD, TORONTO ON M9A 1W5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M3B 2R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation S.e.l (sante-education-logement)/ Foundation H.e.h (health-education-housing) | 101 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0G5 | 2020-11-12 |
| International Youth Education Foundation | 4580 Dufferin Street, Suite 601, Toronto, ON M3H 5Y2 | 2002-12-16 |
| Fondation Canadienne D'education En Eclairage | 1080 Beaver Hall Hill, Montreal, QC H2Z 1S8 | 1983-03-18 |
| Fondation Nationale De Recherche Et D'education De La Famille | 602 11th Avenue S W, Suite 325, Calgary, AB T2R 1J8 | 1994-11-25 |
| Fondation Pour Le Progres De L'education Bilingue | 6000 Fielding Avenue, Montreal, QC H3X 1T4 | 1978-03-06 |
| La Fondation Canadienne D'education Sur Les Transports | Unit 16 - 3399 Castle Rock Place, London, ON N6L 0C8 | 1985-11-30 |
| Nature Harmony Foundation | 4-205 Torbay Road, Markham, ON L3R 3W4 | 2015-07-23 |
| Community Harmony Foundation | 4543 Canada Way, Burnaby, BC V5G 4T4 | 1996-07-02 |
| Concentus Citizenship Education Foundation | 200-123 2nd Avenue South, Saskatoon, SK S7K 7E6 | |
| Harmony Village Foundation | 3260 Sheppard Avenue East, Scarborough, ON M1T 3K3 | 2014-10-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Harmony Education Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.