ASSOCIATION FORESTIERE CANADIENNE (Corporation# 346535) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 23, 1924.
| Corporation ID | 346535 |
| Business Number | 106846348 |
| Corporation Name |
ASSOCIATION FORESTIERE CANADIENNE CANADIAN FORESTRY ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
185 Somerset St West Suite 203 Ottawa 4 ON K2P 0J2 |
| Incorporation Date | 1924-10-23 |
| Dissolution Date | 2016-10-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 17 - 17 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GEOFF MUNRO | 580 BOOTH ST., 8TH FLOOR, OTTAWA ON K2A 1A7, Canada |
| BARRY WAITO | BOX 998, SWAN RIVER MB R0L 1Z0, Canada |
| MIKE ASPEY | 4070 HI-MOUNT DRIVE, VICTORIA BC V0C 3X9, Canada |
| BRUCE DANCIKE | 801 GENERAL SERVICES BUILDING, UNIVERSITY OF ALBERTA, EDMONTON AB T6G 2H1, Canada |
| RICK WISHART | 1 MALLARD BAY AT HWY 220, BOX 1160, STONEWALL MB R0C 2Z0, Canada |
| HOLLY MITCHELL | 444 ALBERT ST., KINGSTON ON K7L 3W3, Canada |
| HERB SHAW | -, RR 1, PEMBROKE ON K8A 6W2, Canada |
| BILL THORNTON | 70 FOSTER DR, SAULT STE. MARIE ON P6A 6V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1924-10-23 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1924-10-22 | 1924-10-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1924-10-23 | current | 185 Somerset St West, Suite 203, Ottawa 4, ON K2P 0J2 |
| Name | 1965-10-05 | current | ASSOCIATION FORESTIERE CANADIENNE |
| Name | 1965-10-05 | current | CANADIAN FORESTRY ASSOCIATION |
| Name | 1924-10-23 | 1965-10-05 | CANADIAN FORESTRY ASSOCIATION |
| Status | 2016-10-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-05-04 | 2016-10-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1924-10-23 | 2016-05-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-10-01 | Dissolution | Section: 222 |
| 2001-10-01 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-04-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1924-10-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-03-18 | |
| 2004 | 2003-03-25 | |
| 2003 | 2002-11-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| National Organization of Sport Sciences | 185 Somerset St West, Suite 202, Ottawa, ON K2P 0J2 | 1992-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 166816 Canada Limited | 185 Somerset West, Suite 200, Ottawa, ON K2P 0J2 | 1989-03-08 |
| 141886 Canada Inc. | 185 Somerset Street West, Suite 200, Ottawa, ON K2P 0J2 | 1985-04-30 |
| Fondation Forestiere Canadienne | 185 Somerset St. West, Suite 203, Ottawa, ON K2P 0J2 | 1980-11-21 |
| 146344 Canada Inc. | 185 Somerset Street West, Suite 204, Ottawa, ON K2P 0J2 | 1985-07-09 |
| X Q Z Ltd. | 185 Somerset St. West, Ottawa, QC K2P 0J2 | 1980-06-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10687995 Canada Corp. | 114a Gloucesters Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-03-18 |
| Progenos Systems Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 665, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-01-08 |
| Lookbook Fashion Incorporated | 9-110 Glouscester Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2016-07-10 |
| 9111824 Canada Inc. | 100 Gloucester Street Suite 300, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2014-12-06 |
| 7148291 Canada Inc. | 33 of 110 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2009-03-30 |
| 6584471 Canada Corporation | 120 Royalton Private, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2006-06-14 |
| Atma Moksha Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1998-05-11 |
| Wallding International Inc. | 70 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1997-09-09 |
| Softaddicts Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 659, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2001-11-27 |
| 153531 Canada Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1986-12-12 |
| Find all corporations in postal code K2P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GEOFF MUNRO | 580 BOOTH ST., 8TH FLOOR, OTTAWA ON K2A 1A7, Canada |
| BARRY WAITO | BOX 998, SWAN RIVER MB R0L 1Z0, Canada |
| MIKE ASPEY | 4070 HI-MOUNT DRIVE, VICTORIA BC V0C 3X9, Canada |
| BRUCE DANCIKE | 801 GENERAL SERVICES BUILDING, UNIVERSITY OF ALBERTA, EDMONTON AB T6G 2H1, Canada |
| RICK WISHART | 1 MALLARD BAY AT HWY 220, BOX 1160, STONEWALL MB R0C 2Z0, Canada |
| HOLLY MITCHELL | 444 ALBERT ST., KINGSTON ON K7L 3W3, Canada |
| HERB SHAW | -, RR 1, PEMBROKE ON K8A 6W2, Canada |
| BILL THORNTON | 70 FOSTER DR, SAULT STE. MARIE ON P6A 6V5, Canada |
| City | OTTAWA 4 |
| Post Code | K2P0J2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Forestiere Canadienne | 185 Somerset St. West, Suite 203, Ottawa, ON K2P 0J2 | 1980-11-21 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Canadian Police Association (cpa) | 100-141 Catherine Street, Ottawa, ON K2P 1C3 | 1953-12-04 |
| Canadian Security Association | 50, Acadia Ave., Suite 201, Markham, ON L3R 0B3 | 1977-10-14 |
| Canadian Motorcycle Association | 605 James St. N, 4th Floor, Hamilton, ON L8L 1J9 | 1957-04-16 |
| L'association Canadienne Slave | 3610 Aylmer, Montreal, QC H2X 2C2 | 1986-06-26 |
| Canadian Association of Magicians | 216 Elizabeth Crescent, Fergus, ON N1M 3N1 | 2020-10-14 |
| Canadian Library Association | 228 Westhaven Crescent, Ottawa, ON K1Z 7G3 | 1947-11-26 |
| L'association Canadienne Des Optometristes | 234 Argyle Avenue, Ottawa, ON K2P 1B9 | 1948-06-30 |
| L'association Canadienne D'art Photographique | 241 Alexander Street Ne, Salmon Arm, BC V1E 4N3 | 1969-09-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on ASSOCIATION FORESTIERE CANADIENNE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.