3465284 Canada inc. (Corporation# 3465284) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 1998.
| Corporation ID | 3465284 |
| Business Number | 869875641 |
| Corporation Name | 3465284 Canada inc. |
| Registered Office Address |
5275 Av. Connaught Montreal QC H4V 1X5 |
| Incorporation Date | 1998-02-16 |
| Dissolution Date | 2014-12-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SERGEY ZAKHARENKO | 5275 AV. CONNAUGHT, MONTREAL QC H4V 1X5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-15 | 1998-02-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-10-25 | current | 5275 Av. Connaught, Montreal, QC H4V 1X5 |
| Address | 1998-02-16 | 2004-10-25 | 6720 Shebrrooke West, Suite 28, Montreal, QC H4B 1P2 |
| Name | 1998-02-16 | current | 3465284 Canada inc. |
| Status | 2014-12-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-10-25 | 2014-12-11 | Active / Actif |
| Status | 2003-09-19 | 2004-10-25 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-05-15 | 2003-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-16 | 2003-05-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-11 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2004-10-25 | Revival / Reconstitution | |
| 2003-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-02-03 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2013 | 2013-02-01 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2012 | 2012-02-08 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Investment Realty Management Inc. | 5165 Av. Connaught, Montreal, QC H4V 1X5 | 2002-06-15 |
| Russian Canadians Foundation Incorporated | 5165 Avenue Connaught, Montreal, QC H4V 1X5 | 2002-06-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SERGEY ZAKHARENKO | 5275 AV. CONNAUGHT, MONTREAL QC H4V 1X5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4V 1X5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3465284 Canada inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.