INSTITUT DES ALIMENTS DU CANADA (Corporation# 346519) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 10, 1959.
| Corporation ID | 346519 |
| Business Number | 121269807 |
| Corporation Name |
INSTITUT DES ALIMENTS DU CANADA THE FOOD INSTITUTE OF CANADA- |
| Registered Office Address |
350 Sparks Street Suite 900 Ottawa ON K1R 7S8 |
| Incorporation Date | 1959-03-10 |
| Dissolution Date | 2016-07-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 26 - 26 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL ROACH | 2000 ARGENTIA RD. PLAZA 3, SUITE 303, MISSISSAUGA ON L5N 1V9, Canada |
| PETER LUIK | 2481 KINGSWAY DRIVE, KITCHENER ON N2G 4G4, Canada |
| CHRISTIAN BLAIS | 26 SEQUIN STREET, RIGAUD QC J0P 1P0, Canada |
| IVY TEPER | 125 EDILCAN DRIVE, CONCORD ON L4K 3S6, Canada |
| JOHN KELLY | 265976 MAPLE DELL RD., NORWICH ON N0J 1P0, Canada |
| EBEN JAMES (JR.) | 21 ALBERT STREET BOX 100, TRENTON ON K8V 5R1, Canada |
| JEAN GATTUSO | 170 5IEME AVENUE, ROUGEMONT QC J0L 1M0, Canada |
| ROBERT EISER | 6200 TRANS CANADA HWY, POINTE-CLAIRE QC H9R 1B9, Canada |
| JIM THORNE | 160 THERMOS ROAD, TORONTO ON M1L 4W2, Canada |
| GEORGE PALEOLOGOU | 100-10991 SHELLBRIDGE WAY, RICHMOND BC V6X 3C6, Canada |
| BLAIR SHIER | 9696-199 A STREET, LANGLEY BC V1M 2X7, Canada |
| ROBERT IRVING | 100 MIDLAND DRIVE, DIEPPE NB E1A 6X4, Canada |
| JOHN OMSTEAD | -, P.O. BOX 869, WHEATLEY ON N0P 2P0, Canada |
| HENRY IACOBELLI | 2526 TALBOT ROAD, BOX 70, RUTHVEN ON N0P 2G0, Canada |
| MICHAEL LEAHY | 1772 ROUTE 209, FRANKLIN CENTRE QC J0S 1E0, Canada |
| PAUL ECKERT | 3841 PORTAGE RD., NIAGARA FALLS ON L2J 2L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1959-03-10 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1959-03-09 | 1959-03-10 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-03-31 | current | 350 Sparks Street, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7S8 |
| Address | 2003-09-04 | 2010-03-31 | 350 Sparks Street, Suite 605, Ottawa, ON K1R 7S8 |
| Address | 1959-03-10 | 2003-09-04 | 1600 Scott Street, Suite 415, Ottawa, ON K1Y 4N7 |
| Name | 1989-09-15 | current | INSTITUT DES ALIMENTS DU CANADA |
| Name | 1989-09-15 | current | THE FOOD INSTITUTE OF CANADA- |
| Name | 1972-11-14 | 1989-09-15 | ASSOCIATION CANADIENNE DES MANUFACTURIERS DE PRODUITS ALIMENTAIRES |
| Name | 1972-11-14 | 1989-09-15 | CANADIAN FOOD PROCESSORS ASSOCIATION |
| Name | 1959-03-10 | 1972-11-14 | CANADIAN FOOD PROCESSORS ASSOCIATION |
| Status | 2016-07-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-25 | 2016-07-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1959-03-10 | 2016-02-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-24 | Dissolution | Section: 222 |
| 1959-03-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-05-29 | |
| 2013 | 2011-09-21 | |
| 2012 | 2011-09-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fsp Food Safety Practice Inc. | 350 Sparks Street, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1998-04-27 |
| 3544605 Canada Inc. | 350 Sparks Street, Suite 706, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1998-10-21 |
| Frozen Potato Institute of Canada | 350 Sparks Street, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1999-07-14 |
| 3648184 Canada Inc. | 350 Sparks Street, Suite 907, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1999-08-11 |
| Ical Intersol Consulting Associates Ltd. | 350 Sparks Street, Suite 907, Ottawa, ON K1R 7S8 | |
| Arc Automated Regulatory Compliance Corporation | 350 Sparks Street, #1107, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2001-09-28 |
| Firefighters Relief Fund (9-11) | 350 Sparks Street, Suite 403, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2001-10-17 |
| Conseil Des Grains Du Canada | 350 Sparks Street, Suite 912, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1969-04-01 |
| International Plant Nutrition Institute | 350 Sparks Street, Suite 907, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1970-12-22 |
| 3882373 Canada Inc. | 350 Sparks Street, # 220, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2001-04-06 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| David S. Pratt & Associates Ltd. | 350 Sparks Street, Suite 605, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2016-09-08 |
| Heavyweight Productions | 1101-350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2016-02-18 |
| Cement Association of Canada | 502-350, Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2012-11-21 |
| Nunavut Jay Management Group Ltd. | Suite 706, 350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2004-05-26 |
| Compas Ottawa Inc. | 702-350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2002-08-28 |
| Philprime International Inc. | 350 Sparks, Suite 909, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2000-12-11 |
| Cannig Management Services Ltd. | 350 Sparks St., Suite 607, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1999-03-25 |
| Emergency Preparedness Partners | 350 Rue Sparks, Suite 405, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1997-04-17 |
| Mosmac Investment Corp. | Suite 706, 350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1996-03-21 |
| Imsi Innovative Management Solutions Inc. | 350 Sparks Street, Suite 309, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1996-03-11 |
| Find all corporations in postal code K1R 7S8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL ROACH | 2000 ARGENTIA RD. PLAZA 3, SUITE 303, MISSISSAUGA ON L5N 1V9, Canada |
| PETER LUIK | 2481 KINGSWAY DRIVE, KITCHENER ON N2G 4G4, Canada |
| CHRISTIAN BLAIS | 26 SEQUIN STREET, RIGAUD QC J0P 1P0, Canada |
| IVY TEPER | 125 EDILCAN DRIVE, CONCORD ON L4K 3S6, Canada |
| JOHN KELLY | 265976 MAPLE DELL RD., NORWICH ON N0J 1P0, Canada |
| EBEN JAMES (JR.) | 21 ALBERT STREET BOX 100, TRENTON ON K8V 5R1, Canada |
| JEAN GATTUSO | 170 5IEME AVENUE, ROUGEMONT QC J0L 1M0, Canada |
| ROBERT EISER | 6200 TRANS CANADA HWY, POINTE-CLAIRE QC H9R 1B9, Canada |
| JIM THORNE | 160 THERMOS ROAD, TORONTO ON M1L 4W2, Canada |
| GEORGE PALEOLOGOU | 100-10991 SHELLBRIDGE WAY, RICHMOND BC V6X 3C6, Canada |
| BLAIR SHIER | 9696-199 A STREET, LANGLEY BC V1M 2X7, Canada |
| ROBERT IRVING | 100 MIDLAND DRIVE, DIEPPE NB E1A 6X4, Canada |
| JOHN OMSTEAD | -, P.O. BOX 869, WHEATLEY ON N0P 2P0, Canada |
| HENRY IACOBELLI | 2526 TALBOT ROAD, BOX 70, RUTHVEN ON N0P 2G0, Canada |
| MICHAEL LEAHY | 1772 ROUTE 209, FRANKLIN CENTRE QC J0S 1E0, Canada |
| PAUL ECKERT | 3841 PORTAGE RD., NIAGARA FALLS ON L2J 2L1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1R 7S8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Food Safety Certification Institute | 200 Macdonald, Suite 102, St-jean Sur Richelieu, QC J3B 8J6 | 1996-05-01 |
| People's Food Institute | 29 Highcroft Boulevard, Toronto, ON M4L 3G3 | 2018-01-18 |
| Canadian Agri-food Foresight Institute Inc. | 71 Lexington Avenue, Dartmouth, NS B2X 3T5 | 2014-11-20 |
| Canadian Agri-food Policy Institute | 960 Carling Avenue, Building 60, Ottawa, ON K1A 0C6 | 2004-01-23 |
| Institut Canadien De Science Et Technologie Alimentaires | 3390 South Service Road, Suite 305, Burlington, ON L7N 3J5 | 1959-01-20 |
| Engineering Institute of Canada | #5-72 Greenfield Ave., Ottawa, ON K1S 0X7 | 1993-10-18 |
| Canadian Institute of Forestry | 6905 Hwy. 17 West, P O Box 99, Mattawa, ON P0H 1V0 | 1950-09-25 |
| The Appraisal Institute of Canada | 403-200 Catherine Street, Ottawa, ON K2P 2K9 | 1960-04-11 |
| The C.l.e.a.r. Institute Inc. | 677, Rue Des Vikings, Boucherville, QC J4B 7S4 | 2019-07-15 |
| Military Engineering Institute of Canada | 663 Promenade Des Erables, Casselman, ON K0A 1M0 | 1990-09-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on INSTITUT DES ALIMENTS DU CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.