Le Coeur Interculturel de Montreal (Corporation# 3464890) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1998.
| Corporation ID | 3464890 |
| Business Number | 869558684 |
| Corporation Name |
Le Coeur Interculturel de Montreal The Montreal intercultural Choir - |
| Registered Office Address |
4615 Bourret Suite 7 Montreal QC H3W 1K9 |
| Incorporation Date | 1998-02-13 |
| Dissolution Date | 2015-04-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE PAQUETTE | 2828 RUE JACQUES-BREL, BOISBRIAND QC J7H 3K3, Canada |
| TED PHILLIPS | P.O. BOX 1541, ST-LAURENT QC H4L 4Z1, Canada |
| PHILLIP LAFONTAINE | 10151 BASILE ROUTHIER, MONTREAL QC H2C 2C5, Canada |
| ALAIN GEORGES | 6 ST DENIS, SUITE 5596, MONTREAL QC H2J 2M5, Canada |
| W. C. FREDERICKS | 4015 HARVARD AVENUE, MONTREAL QC H4A 2W8, Canada |
| STEPHANE PIERRE NOEL | 600 RENE LEVESQUE, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 1N4, Canada |
| JUDY A. LASHLEY | 1909 EMMANUEL, CHOMEDEY, LAVAL QC H7T 1J6, Canada |
| LEONARD WOSU | 4615 BOURRET, MONTREAL QC H3W 1K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-13 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-02-12 | 1998-02-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1998-02-13 | current | 4615 Bourret, Suite 7, Montreal, QC H3W 1K9 |
| Name | 1998-02-13 | current | Le Coeur Interculturel de Montreal |
| Name | 1998-02-13 | current | The Montreal intercultural Choir - |
| Status | 2015-04-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-25 | 2015-04-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-12-13 | 2014-11-25 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2013-12-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-13 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-24 | Dissolution | Section: 222 |
| 1998-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Compagnie Asio-canadienne D'investissements & De Consultation A.c.i.c.c. Inc. | 4635 Bourret, Suite 68, Montreal, QC H3W 1K9 | 1994-06-15 |
| Bullfinch Int. Trade Inc. | 4635 Bourret Ave, Suite 68, Montreal, QC H3W 1K9 | 1993-12-23 |
| Les Amis De Beth Raphael Encaoua | 4625 Bourret, Apt. 26, Montreal, QC H3W 1K9 | 1984-10-31 |
| Les Premiers Ouvriers Electriciens Du Canada Inc. | 4665 Bourrett Street, Apt. 11, Montreal, QC H3W 1K9 | 1983-11-09 |
| Les Importations Martine Drey Inc. | 4725 Bourret, Suite 207, Montreal, QC H3W 1K9 | 1983-01-24 |
| Micro Computer Counselor Inc. | 4615 Rue Bourret, Suite 20, Montreal, QC H3W 1K9 | 1980-05-13 |
| Immeubles Joseph Behar Ltee. | 4615 Bourret Avenue, Suite 27, Montreal, QC H3W 1K9 | 1969-08-06 |
| Technologies Esro Inc. | 4635 Bourret Ave, Apt 67, Montreal, QC H3W 1K9 | 1994-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aquamarine Professional Coatings 2007 Ltd. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 2007-09-05 |
| Aquamarine Professional Coatings Ltd. | 301-5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, Montreal, QC H3W 0A1 | 1998-08-21 |
| Decor Alliance Inc. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 1987-06-29 |
| Imp-or Canada Inc. | 4861 Ave De Courtrai, Suite 102, MontrГ©al, QC H3W 0A2 | 2017-11-01 |
| 8943958 Canada Inc. | 4861 Avenue Decourtrai, 202, Montreal, QC H3W 0A2 | 2014-07-04 |
| 12481294 Canada Inc. | 904-5175 Avenue De Courtrai, MontrГ©al, QC H3W 0A9 | 2020-11-09 |
| 9082301 Canada Incorporated | 5175 Avenue De Courtrai, Suite 909, Montreal, QC H3W 0A9 | 2014-11-09 |
| Newry Maple It Services Inc. | 41-4750 Avenue De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2020-03-13 |
| 10253278 Canada Inc. | 21 - 4702 Av. De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2017-05-26 |
| Halal-maplestar Foods Inc. | 4650 De Courtrai Avenue, Suite 53, Montreal, QC H3W 1A1 | 2006-11-30 |
| Find all corporations in postal code H3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE PAQUETTE | 2828 RUE JACQUES-BREL, BOISBRIAND QC J7H 3K3, Canada |
| TED PHILLIPS | P.O. BOX 1541, ST-LAURENT QC H4L 4Z1, Canada |
| PHILLIP LAFONTAINE | 10151 BASILE ROUTHIER, MONTREAL QC H2C 2C5, Canada |
| ALAIN GEORGES | 6 ST DENIS, SUITE 5596, MONTREAL QC H2J 2M5, Canada |
| W. C. FREDERICKS | 4015 HARVARD AVENUE, MONTREAL QC H4A 2W8, Canada |
| STEPHANE PIERRE NOEL | 600 RENE LEVESQUE, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 1N4, Canada |
| JUDY A. LASHLEY | 1909 EMMANUEL, CHOMEDEY, LAVAL QC H7T 1J6, Canada |
| LEONARD WOSU | 4615 BOURRET, MONTREAL QC H3W 1K9, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3W1K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edl Intercultural Canada Inc. | 999 Bishop-power Boulevard, Suite 210, Montreal, QC H8P 2R3 | 2002-08-28 |
| Intercultural Dialogue Institute - Ottawa | 112 - 335 Michael Cowpland Dr., Kanata, ON K2M 2C5 | 2006-06-19 |
| Choeur Des Enfants De Montreal | 5038 Sherbrooke St West, # 23016, Montreal, QC H4A 3V4 | 2001-10-23 |
| Institut Du Dialogue Interculturel De MontrГ©al | 11280 Jules-dorion, Montreal, QC H1G 4W8 | 2003-10-24 |
| The Coup De Coeur Foundation | 1307 St-catherine West, Montreal, QC H3G 1P7 | 1992-03-04 |
| Institute for The Promotion of Intercultural Exchanges | 1242, Redpath Cr., Montreal, QC H3G 2K1 | 1996-11-18 |
| Heart Actions Montreal | 2152 Sainte-catherine St. W., Montreal, QC H3H 1M7 | 2005-05-16 |
| MinistГ€res De Relation D'aide Coeur ГЂ Coeur | 201 Chemin Du College, Dunham, QC J0E 1M0 | 2007-09-26 |
| Coeur De Femme Ltd. | 2423 Des Erables, Montreal, QC H2K 3V4 | 2014-12-31 |
| Bar Salon Monk-coeur Inc. | 2416 Rue Jolicoeur, Montreal, QC | 1978-11-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Le Coeur Interculturel de Montreal.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.