EASTERN CANADIAN NEWS PHOTOGRAPHERS ASSOCIATION (Corporation# 3464822) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 12, 1998.
| Corporation ID | 3464822 |
| Business Number | 868800566 |
| Corporation Name | EASTERN CANADIAN NEWS PHOTOGRAPHERS ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
99 Hillcrest Avenue Hamilton ON L8P 2X1 |
| Incorporation Date | 1998-02-12 |
| Dissolution Date | 2015-06-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER BREGG | 220 SEATON STREET, TORONTO ON M5A 2T4, Canada |
| BERNARD BRAULT | 545 BOUL. QUINN, LONGUEUIL QC J4H 2N3, Canada |
| DIANA MARTIN | 92 MAIN STREET, BOX 1133, RIDGETOWN ON N0P 2C0, Canada |
| BLAIR GABLE | 1077 CREE AVENUE, WOODSTOCK ON N4T 1P3, Canada |
| DAVID CHIDLEY | 285 WHISPERWOOD AVE., LONDON ON N6K 4E1, Canada |
| STEVE RUSSEL | 1 YONGE STREET, TORONTO ON M5E 1E6, Canada |
| ERIC WYNNE | 4 ALDER STREET, DARTMOUTH NS B2W 4B1, Canada |
| YVONNE BERG | 3895 KINSDALE AVENUE, R.R.#1, PICKERING ON L1Y 1E3, Canada |
| MOE DOIRON | 444 FRONT STREET WEST, TORONTO ON M5V 2S9, Canada |
| STEVE MACGILLIVROY | -, BOX 3068, STN. B, FREDERICTON NB E3A 5G8, Canada |
| MICHAEL LEA | 670 SUSSEX BLVD., KINGSTON ON K7M 5B1, Canada |
| DEREK RUTTAN | 94 WINDSOR AVENUE, LONDON ON N6C 1Z9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-12 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-02-11 | 1998-02-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1998-02-12 | current | 99 Hillcrest Avenue, Hamilton, ON L8P 2X1 |
| Name | 1998-02-12 | current | EASTERN CANADIAN NEWS PHOTOGRAPHERS ASSOCIATION |
| Status | 2015-06-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-05 | 2015-06-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-12 | 2015-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 1998-02-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-05-05 | |
| 2003 | 2003-05-16 | |
| 2002 | 2002-05-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2unify Inc. | 175 Longwood Rd S Suite 101a, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2020-08-11 |
| 12252244 Canada Inc. | 175 Longwood Road South, Suite B21, Hamilton, Ontario, ON L8P 0A1 | 2020-08-07 |
| Lambert Constructions Inc. | 175 Longwood Road,south, Suite 300a, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2020-06-01 |
| Grow The Good, Inc. | 175 Longwood Rd S, Suite 300a, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2020-05-21 |
| Inflow Machine Learning Inc. | 175 Longwood Rd, S, B21, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2019-05-13 |
| Ecop Inc. | The Forge At Mcmaster Innovation Park, 175 Longwood Road South, Suite 301a, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2019-01-14 |
| Yordas Limited | 175 Longwood Road South, Suite 409a, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2018-12-13 |
| Fishison Inc. | 175 Longwood Rd. S, Suite 300a, Mcmaster Innovation Park, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2018-10-29 |
| 20/20 Optimeyes Technologies Inc. | 301a-175 Longwood Rd. S, Hamilton- Mcmaster University, ON L8P 0A1 | 2018-10-23 |
| Longan Vision Corp. | B21-175 Longwood Rd S, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2018-08-01 |
| Find all corporations in postal code L8P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER BREGG | 220 SEATON STREET, TORONTO ON M5A 2T4, Canada |
| BERNARD BRAULT | 545 BOUL. QUINN, LONGUEUIL QC J4H 2N3, Canada |
| DIANA MARTIN | 92 MAIN STREET, BOX 1133, RIDGETOWN ON N0P 2C0, Canada |
| BLAIR GABLE | 1077 CREE AVENUE, WOODSTOCK ON N4T 1P3, Canada |
| DAVID CHIDLEY | 285 WHISPERWOOD AVE., LONDON ON N6K 4E1, Canada |
| STEVE RUSSEL | 1 YONGE STREET, TORONTO ON M5E 1E6, Canada |
| ERIC WYNNE | 4 ALDER STREET, DARTMOUTH NS B2W 4B1, Canada |
| YVONNE BERG | 3895 KINSDALE AVENUE, R.R.#1, PICKERING ON L1Y 1E3, Canada |
| MOE DOIRON | 444 FRONT STREET WEST, TORONTO ON M5V 2S9, Canada |
| STEVE MACGILLIVROY | -, BOX 3068, STN. B, FREDERICTON NB E3A 5G8, Canada |
| MICHAEL LEA | 670 SUSSEX BLVD., KINGSTON ON K7M 5B1, Canada |
| DEREK RUTTAN | 94 WINDSOR AVENUE, LONDON ON N6C 1Z9, Canada |
| City | HAMILTON |
| Post Code | L8P2X1 |
| Category | photo |
| Category + City | photo + HAMILTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| News Photographers Association of Canada | 439, Helmcken Street, Vancouver, BC V6B 2E6 | 2010-02-19 |
| L'association Canadienne Des Photographes De La Faune Et Du Paysage | 19 Mercer, Suite 301, Toronto, ON M5V 1H2 | 1989-05-12 |
| Eastern Canadian Tug Owners' Association | 1500-2828 Boulevard Laurier, QuГ©bec, QC G1V 0B9 | 1979-10-15 |
| L'association Des Pourvoyeurs D'expeditions En Riviere De L'est Au Canada | 5475 Pare Street, Suite 221, Montreal, QC H4P 1P7 | 1984-07-05 |
| Canadian News Media Association | 37 Front Street East, Suite 200, Toronto, ON M5E 1B3 | |
| Canadian Feed Manufacturers' Association (eastern) | P.o.box 64, St-jerome, QC J7Z 5T7 | 1949-01-26 |
| Eastern Canadian Gaelic Athletic Association | 461 Celtic Ridge Crescent, Kanata, ON K2W 0B2 | 2019-11-08 |
| The Canadian Fighter Pilots Association (eastern Region) | 724 Lonsdale Road, Ottawa, ON K1K 0K2 | 1999-11-19 |
| Eastern Canadian Cutting Horse Association | 5440 Canotek Rd., Suite 100, Ottawa, ON K1J 9G2 | 2009-03-25 |
| The Eastern Canadian Chapter of The Adsc - The International Association of Foundation Drilling | 295 Hagey Blvd., Sute 300, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2013-05-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on EASTERN CANADIAN NEWS PHOTOGRAPHERS ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.