HANSEL & BAGEL INC. (Corporation# 3464741) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 1998.
| Corporation ID | 3464741 |
| Business Number | 870149044 |
| Corporation Name | HANSEL & BAGEL INC. |
| Registered Office Address |
44 Highridge Road Beaconsfield QC H9W 5E8 |
| Incorporation Date | 1998-02-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Francine Auclair | 44 HIGHRIDGE RD, BEACONSFIELD QC H9W 5E8, Canada |
| FRANCO DI CLEMENTE | 44 HIGHRIDGE RD, BEACONSFIELD QC H9W 5E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-15 | 1998-02-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-19 | current | 44 Highridge Road, Beaconsfield, QC H9W 5E8 |
| Address | 2015-07-29 | 2018-07-19 | 2184 Crois. Des Malards, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9P2 |
| Address | 2007-08-20 | 2015-07-29 | 114 Ivanhoe, Pointe-claire, QC H9R 3Z8 |
| Address | 2006-09-13 | 2007-08-20 | 35 Ch Du Hudson Club, Rigaud, QC J0P 1P0 |
| Address | 2002-11-05 | 2006-09-13 | 76 Rue De La Baie, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 |
| Address | 1998-02-16 | 2002-11-05 | 27 Holton Ave, Westmount, QC H3Y 2E9 |
| Name | 1998-02-16 | current | HANSEL & BAGEL INC. |
| Name | 1998-02-16 | current | HANSEL ; BAGEL INC. |
| Status | 2018-07-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-07-19 | 2018-07-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-16 | 2018-07-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1998-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-04-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-04-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 44 Highridge Road |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 5E8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Francine Auclair | 44 HIGHRIDGE RD, BEACONSFIELD QC H9W 5E8, Canada |
| FRANCO DI CLEMENTE | 44 HIGHRIDGE RD, BEACONSFIELD QC H9W 5E8, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 5E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laurentian Bagel Inc. /bagel Laurentien Inc. | 2102 Place St-louis, St-laurent, QC H4M 1R1 | 2011-05-26 |
| G.f. Bagel Products Inc. | 800 Rene Levesque Blvd West, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 | 1995-08-14 |
| R.e.a.l. Bagel Licensing Inc. | 3500 De Maisonneuve Ouest, Suite 1600 2 Place Alexis Nihon, Montreal, QC H3Z 3C1 | 1997-09-30 |
| Bagel Expressions Franchissage Inc. | 416 Jean Talon Street West, Montreal, QC H3N 1R2 | 1996-04-09 |
| Le Roi Du Bagel Shapiro Inc. | 2135 St. Louis Street, St-laurent, QC H4M 1P1 | 1982-11-15 |
| Boulangerie Fairmont Bagel Inc. | 74 Fairmount Street W., Montreal, QC H2T 2M2 | 1979-08-13 |
| Greene Ave. Bagel Inc. | 4160 Ste-catherine St. West, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2000-01-01 |
| Le Roi De Bagel Original Inc. | 495 Beaumont Avenue, Montreal, QC H3N 1V4 | 1981-04-16 |
| Bagel Express Inc. | 21 Chemin De L'ile, Ile Cadieux, QC J7V 8P3 | 1990-10-31 |
| Maison Bagel Cote Des Neiges Inc. | 6700 Cote Des Neiges Rd, Suite 232, Montreal, QC H3S 2B2 | 1992-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on HANSEL & BAGEL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.